موفقیت یک شرکت دانش‌بنیان در بومی‌سازی پرینترهای سه بعدی فلزی

یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی به عنوان نخستین تولیدکننده پرینترهای سه‌بعدی فلزی در کشور توانسته است این فناوری پیشرفته را که در انحصار کشورهای معدودی در جهان است، بومی‌سازی کند. قیمت نمونه خارجی این دستگاه ۶ میلیارد و نمونه داخلی آن ۲ میلیارد تومان است.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از تسنیم، یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی به عنوان نخستین تولیدکننده پرینترهای سه‌بعدی فلزی در کشور توانسته است این فناوری پیشرفته را که در انحصار کشورهای معدودی در جهان است، بومی‌سازی کند ضمن اینکه این فناوری در حوزه‌های هوافضا، انرژی، توربین‌سازی، خودرو و حتی کاشتنی‌های بدنی کاربرد دارد.

این تکنولوژی در انحصار کشورهایی خاص است و ساخت آن به فناوری پیشرفته تولید نیاز دارد و یکی از کاربردهای مهم این تکنولوژی تولید کاشتنی‌های بدنی است به عنوان مثال فردی که دچار آسیب جدی دندان و لثه شده است احتیاج به ایمپلنت کاشتنی دارد و در واقع هیچ حوزه‌ای در صنعت نیست که به این قطعات نیاز نداشته باشد، قطعاتی سه‌بعدی که محققان ایرانی در یک شرکت دانش‌بنیان با ساخت دستگاه تولید آن، راه را برای طراحی و تامین آن هموار کردند.

در سال‌های اخیر به دلیل تحریم‌ها، صاحبان صنایع برای تامین قطعات یدکی خودشان دچار مشکل شده بودند و این دستگاه راه مناسبی برای تامین این قطعات است؛ قطعاتی که در کوتاه‌ترین زمان ممکن  و با کیفیت بالا تولید می‌شوند؛ با دستیابی به دانش فنی ساخت دستگاه پرینتر سه‌بعدی، کشورمان به جمع سازندگان این دستگاه در جهان پیوست و امکان طراحی و ساخت پیچیده‌ترین قطعات صنعتی و پزشکی فراهم شده است.

جوانان این شرکت دانش‌بنیان ایرانی توانستند با اجرای طرح‌های توسعه و بازاریابی مناسب، فروش این دستگاه‌ها را رشدی چندبرابری ببخشند و در دوران کرونا رشد فروش این شرکت در سال 99 نسبت به سه سال قبل نزدیک به 130 درصد افزایش پیدا کرده است؛ قیمت نمونه خارجی این دستگاه 6 میلیارد تومان است در حالی که ایرانی‌ها با یک‌سوم قیمت مشابه خارجی و با قیمت 2 میلیارد تومان آن را تولید می‌کنند.

“فرودمهر” عضو هیات مدیره این شرکت دانش‌بنیان گفت: ما نخستین و تنها تولیدکننده پرینترهای سه‌بعدی فلزی در کشور هستیم و این یک روش پیشرفته تولید محسوب می‌شود و این روش پیشرفته از پودر فلز، قطعه فلزی نهایی را به صورت کاملاً کاربردی و بدون عیوب تولید می‌کند که یک روش جدید محسوب می‌شود. این فناوری در اختیار تعداد کمی از کشورها قرار دارد که کشورهای اروپایی ابداع‌کننده این فناوری بودند و همچنان هم در اختیار دارند که آمریکا و آلمان به طور خاص در این تکنولوژی پیشرو هستند.

“بدرالسما” عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان گفت:‌ با دستیابی به این تکنولوژی، پرینترهای فلزی در حد استاندارد شرکت‌های اروپایی را تولید کردیم و ویژگی‌ این تکنولوژی نیز این است که می‌تواند ایمپلنت را با همان خواصی که مورد انتظار صنعت تجهیزات پزشکی است و متناسب با آناتومی هر بیمار بسازد.

انتهای پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
تسنیم

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا