ابلاغ دستورالعمل اجرایی ارتقا احساس امنیت حضور زنان در شهر

به گزارش پایگاه خبری موفقیت‌شناسی، بنابر اعلام سازمان شهرداری تهران، دستورالعمل اجرایی ارتقاء احساس امنیت حضور زنان و خانواده در شهر از طریق شناسایی و بهسازی نقاط نا امن و بی دفاع شهری به مناطق ۲۲ گانه ابلاغ شد.

این دستورالعمل به منظور یکپارچه سازی اقدامات، تعیین نقش نهادهای متولی، بهبود فرایندهای اجرایی، ایجاد هماهنگی، وحدت رویه برای انجام امور مربوط به اجرای طرح بهسازی و رفع فضای ناامن و بی دفاع شهری در سال ۱۳۹۹ و نیز دستیابی به الگویی مناسب تنظیم شده است.

بهسازی فضای شهری برای حضور همه افراد به خصوص زنان و کودکان، دستیابی به الگوی مشخص در ارتقای امنیت زنان در فضاهای شهری و حضور فعال‌تر آنان در سطح شهر و ارتقای سطح رضایت شهروندان و زیست پذیری شهر از دیگر اهداف این طرح عنوان شده است.

به منظور سیاست گذاری، مدیریت و راهبری طرح، شورای راهبری تشکیل می‌شود و این شورا مسئولیت تهیه دستورالعمل، بررسی روند پیشرفت و نظارت بر فرایند اجرای دستورالعمل در مناطق ۲۲ گانه را بر عهده دارد. معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران (رئیس شورا)، مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران (دبیر شورا)، مدیرکل دفتر مطالعات اجتماعی و فرهنگی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی، مدیرکل هماهنگی، نظارت و پیگیری امور مناطق شهرداری تهران، رئیس سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی، رئیس سازمان بازرسی شهرداری تهران، معاون اجتماعی نیروی انتظامی، عضو شورای شهر تهران، نماینده از سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه‌های اجتماعی و شهری و عضو دانشگاهی از اعضای این شورا هستند که وظیفه‌شان سیاستگذاری، راهبری و تدوین استراتژی‌ها، بررسی و تصویب آئین نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و شیوه نامه‌های اجرایی است.

بعد از شورای راهبردی، رکن دیگر، شورای اجرایی در سطح منطقه است که شهردار منطقه، معاون شهرداری، سازمان‌های فعال مردم نهاد محلی از اعضای آن هستند و مسئولیت شناسایی نقاط ناامن و بی دفاع در سطح منطقه، ارزیابی نقاط شناسایی شده واصله، ارائه راهکار و رفع فضاهای ناامن و بی دفاع، حل مسائل و چالش‌های احتمالی پیش روی اجرای طرح و بررسی و نظارت بر روند پیشرفت طرح در سطح محله را بر عهده دارد. اداره کل امور بانوان هم در این دستورالعمل نقش اساسی دارد به طوری که این اداره کل به عنوان ناظر و مطلع در اجرای طرح از سوی شورای راهبردی در نظر گرفته شده است و نماینده آن در شوراهای اجرایی مناطق حضور دارد.

دبیرخانه، دفتر مطالعات معاونت اجتماعی فرهنگی، شهروندان، سامانه مدیریت ۱۳۷، سامانه الکترونیکی شناسایی و بهسازی فضاهای نا امن و بی دفاع شهری که تحت نظارت سازمان رفاه و مشارکت شهروندی است و نیروی انتظامی به عنوان منبعی برای ارایه اطلاعات مناطق جرم خیر در این دستورالعمل نقش جدی را دارند.

فرآیند و سازمان اجرای طرح بهسازی فضاهای ناامن و بی دفاع شهری قرار است در چهار گام اجرایی شود؛ گام نخست؛ مطالعه، بررسی و شناسایی فضاهای ناامن و بی دفاع شهری، دوم؛ استخراج و جایابی نقاط ناامن و بی دفاع شهری در نقشه، سوم اجرای طرح و گام چهارم نظارت و ارزیابی است.

در گام نخست شناسایی فضاهای ناامن و بی دفاع شهری به طور همزمان از پنج روش انجام می‌شود و شهرداری مناطق ۲۲ گانه موظف هستند، با همکاری دفتر مطالعات معاونت اجتماعی و فرهنگی، دبیرخانه اجرایی، شهرداران نواحی، سازمان فناوری ارتباطات و اطلاعات و نیروی انتظامی نسبت به تعیین فضاهای ناامن و بی دفاع شهری اقدام کنند. شناسایی فضاهای نا امنی و بی دفاع شهری از طریق دفتر مطالعات معاون فرهنگی اجتماعی، دبیرخانه اجرایی، سازمان بازرسی و فناوری اطلاعات و ارتباطات، شهرداران نواحی و نیروی انتظامی انجام می‌شود.

پیش از این زهرا بهروز آذر، مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران گفته بود برای این طرح منطقه ۱۰ به صورت پایلوت انتخاب شده بود و نتایج حاصل از این منطقه احصا و جمع بندی شد، بر اساس تجارب کسب شده در منطقه ۱۰، دستورالعملی برای مناطق ۲۲ گانه تدوین شده است که در چهار گام اجرایی همچون شناسایی نقاط ناامن و بی دفاع در سطح مناطق، ثبت به روی نقشه جی‌ای اس منطقه، اولویت بندی و رفع آنها، این طرح را دنبال می‌کنیم.

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا