انجام واکسیناسیون دانشجویان شاید در وقتی دیگر!

در حالی موعد آغاز واکسیناسیون دانشجویان سپری می‌شود که وزیر بهداشت وعده داده از هفته آینده دانشجویان واکسن دریافت می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از آنا، این روزها واکسیناسیون دانشجویان به یکی از سوژه‌های اصلی در رسانه‌های دانشگاهی تبدیل شده است؛ زیرا قرار بود از ابتدای شهریورماه دانشجویان واکسن دریافت کنند و بر این اساس بتوانند از ابتدای مهرماه به‌تدریج وارد دانشگاه‌ها شوند.

اکنون‌که این اتفاق نیفتاده بسیاری از دانشجویان می‌پرسند که برنامه واکسیناسیون چگونه پیش خواهد رفت؟ بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دولت سیزدهم که به‌تازگی کارش را آغاز کرده، می‌گوید: «کار واکسیناسیون اساتید دانشگاه‌ها و معلمان به انجام رسیده و از هفته آینده نیز واکسیناسیون دانشجویان آغاز می‌شود.»

احد قائمی، معاون دانشجویی دانشگاه علم و صنعت نیز خبر می‌دهد که «واکسیناسیون دانشجویان از این هفته آغاز می‌شود.» محمدحسین عبداللهی، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه خوارزمی در این باره می‌گوید: «هنوز واکسیناسیون دانشگاه خوارزمی آغاز نشده است اما از طریق دانشگاه علوم پزشکی البرز اقداماتی صورت گرفته است که امیدواریم به‌زودی واکسیناسیون دانشجویان آغاز شود.»

با این حال اگر واکسیناسیون دانشجویان از هفته پایانی شهریورماه آغاز شود دُز دوم واکسن به دانشجویان واجد شرایط پایان مهرماه تزریق می‌شود، بنابراین نمی‌توان انتظار داشت که تا پایان مهرماه دانشجویان مصونیت لازم را به دست آورده باشند تا بتوانند در دانشگاه‌ها حاضر شوند. محمدحسین عبداللهی، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه خوارزمی در این باره به خبرنگار آنا می‌گوید: «برای بازگشت دانشجویان تابع تصمیم‌های ستاد مقابله با کرونا هستیم و بر اساس قوانین وضع شده تا زمانی که دانشجویان دو دز واکسن را دریافت نکنند نمی‌توانند وارد دانشگاه‌ها شوند.»

وی عنوان می‌کند: «اگر از هم‌اکنون واکسیناسیون دانشجویان آغاز شود دز دوم واکسن تا اواسط مهرماه به دانشجویان تزریق می‌شود بنابراین نمی‌توان انتظار داشت که آموزش‌های حضوری به‌موقع از مهرماه آغاز شود.»

اولویت واکسیناسیون دانشجویان در کشور

بیش از ۳ میلیون دانشجو در کشور داریم که برای واکسیناسیون این دانشجویان اولویت‌بندی در نظر گرفته شده است. بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار است که دانشجویان به ترتیب مقاطع دکتری، کارشناسی ارشد، کارشناسی و کاردانی واکسینه شوند. البته دانشجویان این مقاطع که در مرحله الزام حضوری در دانشگاه‌ها هستند باید ابتدا واکسینه شوند. بر این مبنا قرار است ۵۰۲ هزار نفر از دانشجویان تحصیلات تکمیلی در شهریورماه واکسینه شوند. در فاز دوم واکسیناسیون که قرار است در مهرماه اجرایی شود، ۹۳۸ هزار نفر از دانشجویان واکسن دریافت کنند. در آبان ماه یک میلیون و ۷۵ هزار دانشجو تحت واکسیناسیون قرار می‌گیرند. در پایان نیز قرار است ۹۶۷ هزار نفر از دانشجویان واکسینه شوند.

عبداللهی، معاون آموزشی دانشگاه خوارزمی نیز در این باره می‌گوید: «اولویت در نظر گرفته شده برای واکسیناسیون دانشجویان مناسب است چراکه دیگر دانشجویان خود را با وضعیت کنونی وفق داده‌اند و می‌توانند آموزش‌های تئوری را به‌صورت مجازی دریافت کنند.» وی عنوان می‌کند: «ده‌ها دانشجوی دانشگاه خوارزمی در مرحله تدوین پایان‌نامه و رساله قرار دارند که باید برای انجام کارهای تحقیقاتی خود در دانشگاه حاضر شوند.»

دانشجویان جدیدالورود نیز در نوبت آخر واکسن قرار دارند و به نظر می‌رسد که این دانشجویان در آذرماه واکسن خود را دریافت کنند. عبداللهی معاون آموزشی دانشگاه خوارزمی می‌گوید: «هنوز تعداد دانشجویان جدید مشخص نیست بنابراین نمی‌توان انتظار داشت که این دانشجویان به‌سرعت واکسن دریافت کنند.»

آموزش حضوری در انتظار واکسیناسیون

شرط ورود به آموزش حضوری واکسیناسیون دانشگاهیان شامل اساتید، کارکنان و دانشجویان است. تاکنون اساتید و کارکنان دانشگاه‌ها واکسینه شده‌اند اما رکن سوم این مثلث یعنی دانشجویان هنوز واکسن دریافت نکرده‌اند. عین‌اللهی، وزیر بهداشت نیز در این باره می‌گوید: «به‌ تناسب واکسیناسیون جامعه هدف دانشگاهی اعم از دانشجویان، کارکنان و اساتید دانشگاه‌ها بازگشایی می‌شوند.» با این حال به‌صورت کلی بر اساس دستورالعمل وزارت علوم، دانشجویانی که واکسینه می‌شوند امکان حضور در کلاس را دارند و نحوه استعلام دانشجویان واکسینه شده، بر عهده دانشگاه‌ها است.

لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی پس از واکسیناسیون

البته با وجود اخباری که جامعه به گوش می‌رسد واکسن‌ها نمی‌توانند ایمنی کامل ایجاد کنند و رعایت پروتکل‌های بهداشتی همواره باید رعایت شود. علی خاکی صدیق، معاون آموزشی وزارت علوم در این باره می‌گوید: «اصل بازگشایی دانشگاه‌ها و حضور دانشجویان در محیط کلاس، بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اولویت‌بندی حضور دانشجویان در کلاس‌ها همچنان پابرجا است. دانشگاه‌هایی که دانشجویان بومی بیشتری دارند، در رعایت پروتکل‌های بهداشتی بهتر عمل می‌کنند؛ البته این امر با مجوز ستاد ملی مقابله با کرونا انجام می‌شود.»

عبداللهی معاون آموزشی دانشگاه خوارزمی نیز بیان می‌کند: «پس از واکسیناسیون رعایت پروتکل‌های بهداشتی اعم از رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک لازم است.» به عقیده عبداللهی برای رعایت فاصله اجتماعی در کلاس‌ها و خوابگاه‌ها همچنان باید حضور حداقلی دانشجویان در دستور کار باشد.

با این حال به عقیده معاون آموزشی وزیر علوم؛ اکنون در مورد تعداد دانشجویانی که از اول مهر به کلاس درس می‌روند، نمی‌توان صحبت کرد چراکه به تعداد دانشجویان واکسینه شده بستگی دارد.

ادامه آموزش مجازی

البته از زمان شیوع کرونا تاکنون ۳ ترم است که دانشجویان دانشگاه‌ها آموزش‌ها را به‌صورت مجازی دریافت می‌کنند و به نظر می‌رسد که با این شرایط خود را تطبیق داده‌اند. عین‌اللهی وزیر بهداشت نیز روش ترکیبی آموزش را در سال آینده تحصیلی را مورد تأکید قرار می‌دهد و اعلام می‌کند: «تصمیم بر این است که آموزش در دانشگاه‌ها با روش ترکیبی آغاز شود.»

وزیر بهداشت ادامه می‌دهد: «از ابتدای ورود کرونا به کشور آموزش‌ها منحصراً مجازی بوده اما در سال جدید آموزش‌ها ترکیبی از مجازی و حضوری خواهد بود.» به عقیده عین‌اللهی شرایط هر استان در بازگشایی دانشگاه‌ها اثرگذار خواهد بود.

عبداللهی معاون آموزشی دانشگاه خوارزمی نیز درباره آموزش مجازی عنوان می‌کند: «در حال حاضر کمتر دانشجو و دانشگاهی است که تجربه آموزش مجازی را نداشته باشد، بنابراین امور دانشگاه با وجود آموزش مجازی نیز دایر است و تا زمان واکسیناسیون کامل دانشجویان می‌توان همواره از آموزش مجازی نیز استفاده کرد.»

انتهای پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
آنا

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا