آموزش مهارت‌های مالی، زندگی و روانشناختی در خانه‌های نوجوانان/ کمک هزینه فرزندان در آستانه استقلال بهزیستی افزایش یافت

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

مدیر کل دفتر کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور گفت: امسال حدود ۴۶ میلیون تومان کمک‌هزینه استقلال به فرزندان بی‌سرپرستی که درون مراکز نگهداری می‌شوند، پرداخت می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از همشهری آنلاین، سعید بابایی مدیرکل دفتر کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور درخصوص ارتقای سطح ارائه خدمات حمایتی به فرزندان در شرف استقلال بالای ۱۸ سال از تدوین و تصویب دستورالعمل جامع فرزندان تحت سرپرستی بهزیستی برای هدایت به زندگی مستقل در مردادماه سال جاری خبر داد و گفت: تا پیش از این تنها حوزه معاونت اجتماعی سازمان بهزیستی کشور امور فرزندان فاقد سرپرست موثر را پیگیری می‌کرد اما پس از تصویب این دستورالعمل تمامی معاونت‌ها توان خود را برای حمایت از فرزندان بالای ۱۸ سال برای رسیدن به استقلال به کار گرفتند.

لزوم تدوین قانون جامع برای فرزندان بالای ۱۸ با مشارکت دولت و مجلس 

مدیرکل دفتر کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور با اشاره به لزوم تدوین قانون جامع برای فرزندان بالای ۱۸ با مشارکت دولت و مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در این مقوله سطح حمایت‌ها باید بگونه‌ای باشد که فرزندان بتوانند کم‌کم به استقلال برسند همانطور که می‌دانیم در خانواده اگر سطح حمایت کم باشد بچه‌ها در بدو ورود به جامعه دچار ضربه می‌شوند و اگر از یک سطحی هم بالاتر باشد باعث می‌شود که در حین این فرآیند نتوانند به استقلال کامل برسند و همچنان متکی به حمایت‌های خانواده باشند این موضوع درخصوص فرزندان تحت پوشش بهزیستی نیز صدق می‌کند.

وی با اشاره به اصول فرآیند ترک مراقبت و استقلال فرزندان، تصریح کرد: اول اینکه کاهش وابستگی باید به تدریج صورت گیرد و در دوران حضور فرزندان درون خانه‌ها کارهایی که مربوط به توانمندسازی بچه‌ها می‌باشد بیاد با دقت و وقت بیشتری دنبال شود. دوم حفظ محرمانگی و احترام به شان و کرامت انسانی این فرزندان است تا  بتوانند در سطح جامعه به فعالیت‌های خود ادامه دهند

به گفته بابایی، باید به توانمندی‌ها و تمایزهای بچه‌ها احترام گذاشته شود چراکه مانند هر خانواده‌ای هر کدام از این فرزندان دارای شرایط خاص و متفاوتی هستند لذا ضمن فرایند استقلال متمایز هر فرد باید مورد توجه مددکاران قرار گیرند.

مدیرکل دفتر کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور، ادامه داد: دستورالعمل جامع فرزندان تحت سرپرستی بهزیستی دارای ۳ مرحله آماده‌سازی ترک مراقبت موسسه‌ای(شبانه‌روزی)، دوره انتقال و ورود به زندگی مستقل و دوره پس از ورود به دوران استقلال است.

آموزش مهارت‌های مالی، زندگی و روانشناختی در خانه‌های نوجوانان

وی عنوان کرد: در این اثنا یکسری از مهارت‌ها در دستور کار سازمان قرار گرفت تا بچه‌هایی که در خانه‌های نوجوانان هستند این مهارت‌ها را به تدریج فرا بگیرند برای اینکه بتوانند در بدو ورود به جامعه کار خود را پیش ببرند برخی از آنها عبارتند از مهارت‌ «مدیریت مالی» با موضوعاتی همچون پس‌انداز و صرفه‌جویی، آشنایی با امور بانکی، حساب و کتاب امور روزمره(دخل و خرج زندگی)، آشنایی با انواع وام و بیمه و…؛ مهارت‌ «زندگی و روانشناختی» با موضوعاتی همچون نه گفتن، مدیریت خشم، مدیریت استرس، خودشناسی، تصمیم‌گیری، حل مساله، ابراز وجود و جرات‌ورزی ارتباط با خالق، رهایی از تله‌های عاطفی، مهارت دوستی، مهارت همسرداری، رعایت حریم‌ها در روابط عاطفی، هنر شاد زیستن، خودانضباطی، مهارت برنامه‌ریزی، تاب‌آوری، سلامت معنوی و خداشناسی، … .

بابایی ارتباط با طبیعت، دوره‌ ICDL، کار با تلفن همراه و کامپیوتر، مهارت خرید، مهارت‌های مربوط به اسکان، آشپزی، حفظ سلامتی، مسافرت و حمل‌ونقل، طرز کار با وسایل منزل، بهداشت، ثبت‌نام در دانشگاه، رانندگی، آشنایی با حقوق شهروندی و خدمات رفاه اجتماعی، انجام تکالیف دینی، مبانی سلامت جسمی و سلامت روانی، مهارت‌های هنری، ورزشی و… را از موضوعات آموزشی مرتبط با مهارت‌های عملی در سنین ۱۵ تا ۱۸ سالگی در مراکز شبه‌خانواده برشمرد.

وی ادامه داد: این فرزندان در مهارت‌های مالی و شغلی با بازاریابی، هوش مالی، مشاغل خانگی، کارآفرینی، ارتباط در محل کار، رزومه‌نویسی، نحوه جستجوی شغل، مقابله با قلدری در محل کار، انضباط کاری و … آشنا می‌شوند همچنین در آشنایی با قوانین مسئولیت کیفری دوران بزرگسالی، آشنایی با جرائم و مجازات‌ها، آشنایی با حقوق فردی، طرح شکایت و فرایند دادرسی، اهرم‌های حمایتی در زمان بروز دعوای حقوقی، حقوق کار، حقوق خانواده، شروط ضمن عقد و… را یاد می‌گیرند.

ترک مراقبت قبل از رسیدن سن فرزندان به ۱۸ سالگی ممنوع است

بابایی در ادامه با بیان اینکه ترک مراقبت قبل از رسیدن سن فرزندان به ۱۸ سالگی ممنوع است، تصریح کرد: هیچ فردی نمی‌تواند فرزندان تحت پوشش بهزیستی را مجبور کند تا قبل از سن ۱۸ سالگی از مراکز خارج شوند بعد از آن هم طی مراحلی باید صورت گیرد تا به محض اینکه فرزندان به سن ۱۸ سالگی رسیدند مجبور به ترک مراقبت نشوند و اطمینان حاصل شود تا در اسکان و اشتغال وضعیت خوبی پیدا کردند.

راه‌اندازی موسسات خیریه ویژه حمایت از فرزندان مستقل شده

مدیرکل دفتر کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور راه‌اندازی موسسات خیریه ویژه حمایت از فرزندان مستقل شده را یکی از بخش‌های قوانین دستورالعمل جامع فرزندان تحت سرپرستی بهزیستی معرفی کرد و گفت: در گذشته به صورت انگشت‌شمار در برخی از استان‌ها این موسسات حضور داشتند ولی زمینه قانونی ایجاد شد تا این موسسات تشکیل شوند برای اینکه بتوانند حمایت‌های ویژه‌تری از فرزندان در کنار سازمان بهزیستی کشور داشته باشند.

وی با بیان اینکه فرزندان تا یکسال می‌توانند در محیط خانه حضور داشته باشند، عنوان کرد: در کنار این ساختاری تحت عنوان خانه‌های مستقل دیده شده است تا فرزندان بتوانند به یک شرایط ثابت برسند.

متناسب شدن کمک‌هزینه حمایت از فرزندان بالای ۱۸ سال با دستمزد

بابایی از متناسب شدن کمک هزینه حمایت از فرزندان بالای ۱۸ سال با دستمزد پایه مصوب سال جاری خبر داد و گفت: هر سال با توجه به نرخ تورم این مبلغ افزایش پیدا می‌کند تا فرزندان بتوانند وضعیت باثباتی را پیدا کنند و نیازمند تایید سال به سال این رقم نباشند، بطوری که مبلغ ۲۰ میلیون تومان سال گذشته با این مصوبه امسال به حدود ۴۶ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.

پرداخت نیمی از هزینه‌های دریافت گواهینامه رانندگی فرزندان فاقد سرپرست موثر

مدیرکل دفتر کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور براساس دستورالعمل جدید به پرداخت نیمی از هزینه‌های دریافت گواهینامه رانندگی فرزندان فاقد سرپرست موثر توسط بهزیستی اشاره کرد و افزود: در بحث سلامت روان نیز فرزندان تا ۵ سال با هماهنگی اداره‌کل بهزیستی استان می‌توانند از خدمات روانشناسی ارائه‌شده سازمانی به صورت رایگان استفاده کنند که این حمایت در قالب یاری‌برگ‌های مشاوره در اختیار فرزندان قرار می‌گیرد البته اگر فرزندی نیازمند دریافت خدمات تخصصی بیشتر باشد نیز تا سقف ۱۰ جلسه (یک دوره درمانی) می‌تواند از این خدمات با تایید مددکار بهره‌مند شود که هزینه آن برعهده بهزیستی است.

استفاده فرزندان بالای ۱۸ سال از حق بیمه سهم کارفرمایی

وی با بیان اینکه فرزندان تحت پوشش جزء پیکره مددجویان هستند، عنوان کرد: فرزندان مستقل‌شده می‌توانند از حق بیمه سهم کارفرمایی استفاده کنند و این مورد به عنوان قانون در دستورالعمل جامع فرزندان تحت سرپرستی بهزیستی تثبیت شد.

به گفته بابایی در دوره انتقال فرزندان به زندگی مستقل طبق توافق با مددکار توسط مراکز مثبت زندگی مددکاران در کنار فرزندان هستند تا بتوانند در صورت بروز اتفاق در شرایط اضطراری، مشکل را برطرف و یاری‌رسان باشند.

مدیرکل دفتر کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه فرزندان مستقل‌شده در سه وضعیت باثبات، نیازمند برخی حمایت‌ها و پرخطر و آسیب طبقه‌بندی ارزیابی می‌شوند، گفت: اگر فرزندی در وضعیت سوم یعنی پرخطر و آسیب باشند طبیعتا همراهی بیشتری صورت می‌گیرد به شرطی که همراهی خوبی با مددکار داشته باشند.

حمایت تحصیلی از فرزندان تحت پوشش تا مقطع دکتری

به گفته این مقام مسئول حمایت از تحصیلات دانشگاهی همچون گذشته وجود دارد و بحث تحصیل فرزندان تا دوره دکتری مورد حمایت قرار دارد.

پرداخت کمک‌هزینه ازدواج به فرزندان مستقل‌شده تا ۳۵ سالگی

وی در پایان با بیان اینکه حمایت از ازدواج فرزندان مستقل‌شده در دستورالعمل جامع فرزندان تحت سرپرستی بهزیستی به صورت رسمی دیده شده است، یادآور شد: فرزندان مستقل‌شده تا سن ۳۵ سالگی می‌توانند از این حمایت برخوردار باشند و از زمان ثبت ازواج تا سقف ۶ ماه از دستمزد پایه مصوب سال جاری در قالب کمک هزینه ازدواج برخوردار می‌شوند ضمن اینکه مشاوره‌های ازدواج و پیش از ازدواج در قالب یاری‌برگ برای این افراد رایگان است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بهزیستی، بابایی در پایان یادآور شد: این نوجوانان و جوانان فرزندان این کشور هستند و برای حمایت همه‌جانبه از آنان باید تمامی افراد و سازمان‌هایی که توان دارند به حمایت از آنان به ویژه در اسکان، اشتغال و تشکیل زندگی مستقل و پایدار بپردازند.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
همشهری آنلاین

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا