سفارش رپورتاژ آگهی: 09128237336

چگونگی ایجاد رابطه محکم و صمیمانه بین والدین و فرزندان

رابطه بین والدین و فرزندان یکی از مهم‌ترین اهداف زندگی یک فرد است

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از تبیان، هدی سادات پاکنهاد پیوندهای مثبت والد-فرزند باعث ایجاد استقلال، کنجکاوی، اعتمادبه‌نفس و مهارت‌های تصمیم‌گیری بهتر می‌شود بنابراین لازم است به‌عنوان والدین تلاش کنید تا با ایجاد یک رابطه محکم و دوستانه رابطه‌تان را با فرزندانتان بهبود ببخشید اما چگونه یک رابطه والد و فرزند خوب ایجاد کنیم؟

بخش اول: درگیر شدن

1-با فرزندتان هم‌بازی شوید
شما می‌توانید رابطه‌تان را با فرزندتان با توجه به سنی که دارد بهبود ببخشید؛ آموزش، کار بر روی پروژه و بازی کردن در سطحی که کودک شما با آن آشنا است، به آن‌ها کمک می‌کند تا با شما ارتباط برقرار کنند.
اگر کودک نوپا دارید با او بازی‌هایی همچون خانه‌سازی انجام دهید و اگر نوجوان دارید، با او بازی‌های ویدئویی انجام دهید.

2-با فرزندتان وقت بگذرانید
درعین‌حال که به فردیت فرزند خود احترام می‌گذارید اما گذراندن زمان با خانواده را هم بخشی منظم و خاص از زندگی روزمره خود قرار دهید؛ با خوردن وعده‌های غذایی، فیلم دیدن، تفریح رفتن و تحلیل رویدادهای ورزشی می‌توانید زمان‌هایی را با فرزندتان بگذرانید.

 3-به هر یک از فرزندان خود زمانی را اختصاص دهید
شما باید به‌عنوان یک والد وقت خود را برای تمرکز بر روی هر فرزند اختصاص دهید. اولویت‌بندی زمان‌بر روی تک‌تک فرزندان به شما کمک می‌کند تا ارتباطتان با فرزندتان تقویت شود؛ علاوه بر این، باعث می‌شود تا بر توانایی‌ها و استعدادهای فردی هر کودک تمرکز کنید؛ بنابراین متناسب با علایق هر یک از فرزندان خود سرگرمی‌هایی را تدارک ببینید و ساعات و یا روزهایی از هفته خود را برای ایجاد ارتباط ویژه با هر کودک آزاد کنید.

4-با مدارس، دوستان و کلاس‌های فوق‌العاده فرزندتان در تماس باشید
والدینی که روابط خوبی با فرزندانشان دارند، خود را درگیر زندگی آن‌ها می‌کنند. اگر شما به گفتن صبح بخیر و شب بخیر اکتفا کنید، نباید انتظار رابطه خوب با فرزندتان را داشته باشید.

اینکه شما به خاطر کار یا مسئولیت‌های دیگر درگیر باشید، قابل‌درک است اما بااین‌حال شما می‌توانید سعی کنید که فرزندتان را بشناسید و بدانید که چه اتفاقی در زندگی آن‌ها می‌افتد. اگر وقت آزاد دارید، به‌طور منظم با معلمان فرزندانتان ملاقات کنید تا در مورد عملکرد تحصیلی آن‌ها باخبر شوید. زمانی که فرزندانتان تکالیف مدرسه‌شان را انجام می‌دهند کنارشان بنشینید و به آن‌ها در انجام تکالیفشان کمک کنید. دوستانشان را دعوت کنید تا بدانید که فرزندتان با چه کسانی در ارتباط است و از چه کسانی الگوبرداری می‌کند.

5-به بچه‌ها اجازه دهید تا با شما شوخی کنند
درست است که شما می‌خواهید بچه‌ها به اقتدار و قدرت شما احترام بگذارند اما همیشه جدی بودن هم خوب نیست. شوخ طبعی و خندیدن با یکدیگر باعث بهبود زندگی و ایجاد خاطرات خوشایند می‌شود.

بخش دوم: حفظ ارتباط مثبت

1-قابل‌ اعتماد باشید
ایجاد یک رابطه صادقانه والد – فرزندی بسیار مهم و ضروری است. فرزند شما باید بداند که می‌تواند روی شما حساب کند. زمانی که شما می‌گویید می‌خواهید کاری انجام دهید، روی حرفتان بمانید. این موضوع بر روی ارتباطات آتی فرزندتان تأثیر می‌گذارد.

اعتماد همچنین به این معناست که شما به حریم خصوصی فرزندتان احترام می‌گذارید و زمانی که شما را در جریان کارهایشان قرار می‌دهند، باعث افزایش اعتمادبه‌نفس آن‌ها می‌شوید.

2-گوش دادن فعال، بدون حواس‌پرتی را تمرین کنید
به فرزندتان اطمینان دهید که با دقت به حرف‌های آن‌ها گوش می‌دهید. زمانی که با دقت و به‌صورت فعال به حرف‌هایشان گوش می‌دهید، پیوندتان با فرزندتان را محکم‌تر می‌کنید و نشان می‌دهید که آن‌ها برای شما مهم هستند بنابراین هنگام گوش دادن به حرف‌های آن‌ها:
-با آن‌ها ارتباط چشمی برقرار کنید و از زبان بدن استفاده کنید.
-تلفن همراه خود را در حالت سکوت بگذارید و یا تلویزیون را خاموش‌کنید.
– زمانی که صحبتشان تمام شد، هر چیزی که شنیده‌اید را به‌طور خلاصه بیان کنید.
– ازآنجایی‌که پاسخ و جواب حرف‌هایشان را می‌دانید به آن‌ها بی‌توجهی نکنید.

3-روش‌های والدین مؤثر را دنبال کنید
به‌عنوان یک بزرگ‌تر، برای پاسخ دادن به بدرفتاری‌های فرزندتان باید منعطف باشید. استفاده از این سه روش به شما کمک می‌کند که نظم را برقرار و بسیاری از مواقع رابطه والد- فرزندی را حفظ کنید:
– محکم باشید
همیشه نتایج کارهایی که کودکتان می‌خواهد انجام دهد را مطرح کنید و اجازه دهید که خودشان تصمیم بگیرند.
– منصف باشید
مطمئن باشید که تنبیه بدنی جرم به‌حساب می‌آید. از رفتار خشن و تند یا نتایج افراط گونه جدا خودداری کنید.
– رفیق باشید
جملات خود را محکم و با لحنی مؤدبانه بیان کنید. صدایتان را بالا نبرید و به‌راحتی در مورد کارهای اشتباه فرزندتان صحبت کنید؛ همچنین زمانی که کار درستی انجام می‌دهند از آن‌ها تعریف و تمجید کنید.

بخش سوم- تغییر رابطه در طول زمان

1-با بزرگ‌تر شدن فرزندتان به آن‌ها حق امتیاز دهید
با توجه به سن فرزندتان ضروری است که قوانین را مرور کنید و اگر نیاز است آن‌ها را تغییر دهید. فرزندانتان نیاز دارند ببینند که با بالا رفتن سنشان به آن‌ها اعتماد بیشتری دارید؛ لذا با نشستن در کنار آن‌ها و بحث در مورد قوانین حس همکاری را در آن‌ها تقویت کنید. همچنین می‌توانید با تغییر برخی از قوانین حس اعتماد را در آن‌ها افزایش دهید مثلاً اگر فرزندتان در دوران کودکی حق نداشت که بیشتر از ساعت 6 بعدازظهر بیرون از خانه باشد، در دوران نوجوانی این ساعت را افزایش دهید و به او بگویید که: «با توجه به اینکه بزرگ‌تر شده‌ای فکر کردیم که بهتره اجازه دهیم  اگر خواستی یک ساعت بیشتر بیرون باشی. نظرت چیه؟»

2-آن‌ها را در تصمیم‌گیری دخالت دهید
اجازه اظهار نظر دادن به فرزند و پرسیدن نظر او باعث می شود تا در نوجوانی حس استقلال و اعتماد به نفس کند؛ بنابراین به فرزندتان اجازه دهید:
-خودش در مورد انتخاب لباس‌هایشان، غذا، فعالیت‌ها و یا برنامه‌های تعطیلات تصمیم بگیرد.
-در مورد مسائل خانوادگی نظرش را بپرسید. مثلاً از او بپرسید که دوست دارد آخر هفته چه فیلمی را در سینما ببینیم؟ یا دوست دارد برای تعطیلات به کجا برویم؟

3-فرزندتان را تشویق کنید تا استقلال پیدا کند
یک پشتیبان برای فرزند خود باشید و آن‌ها را برای بهبود کارایی فردی هل دهید. این ممکن است به این معنا باشد که به نوجوانتان این اجازه را بدهید که خودش لباس‌هایش را برای دانشگاهش آماده کند و یا از حق خودش دفاع کند و با معلمش که به او نمره غیرمنصفانه‌ای داده (با احترام) صحبت کند.

4-آن روی انسانی خود را نشان دهید
زمانی که فرزندان شما بالغ می‌شوند، بهتر است که کمی از آن حالت والدی دربیاید؛ درواقع به فرزندتان آن روی انسانی خود را نشان دهید. داستان‌های شخصی و مناسب سن بچگی‌تان، می‌تواند به رشد و یادگیری آن‌ها کمک کند؛ مثلاً اگر در مدرسه قلدر بودید، در این مورد با فرزندتان صحبت کنید و بگویید که چگونه از این مرحله رد شدید. آن‌ها به شما به چشم یک فرد قوی نگاه می‌کنند که توانسته‌اید از پس مشکلات بربیایید و شما می‌توانید الگوی خوبی برای فرزندتان باشید.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
تبیان

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا