راه بسیاری برای آموزش به مردم جهت افزایش سواد رسانه‌ای و بهداشتی آنان داریم

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

به گزارش پایگاه خبری موفقیت‌شناسی، پروفسور منظور حسین سومرو در میزگرد مجازی سیاست‌گذاری ملی و معماری نهادی در عرصه ارتباطات سلامت که در بنیاد مصطفی برگزار شد، با بیان اینکه تاکید من بر این است که یک مشاور عالی برای رئیس دولت یا رئیس کشورها درنظر گرفته شود تا او متوجه شود که چه اتفاقاتی در جامعه علمی رخ می‌دهد، گفت: در کشور پاکستان مرکزی علمی، جهت فرماندهی وجود دارد که اطلاعات را جمع‌آوری و تصمیم گیری و نتایج را به کابینه رئیس جمهور منتقل می‌کند. درحال حاضر همه مراکز علمی کشور پاکستان تا ژانویه تعطیل هستند اما واکنش‌های مختلفی را از مراکز گوناگون دریافت و تصمیماتی را گرفتند.

رئیس بنیاد علمی اکو با تاکید بر اینکه  به نظر من باید یک اداره مرکزی وجود داشته باشد که به سوالاتی نظیر اثرات اشتباه واکسن پاسخ دهد، خاطر نشان کرد: واکسن‌ها به طور مستقیم استفاده نشده‌اند. پس باید به این موضوع پرداخته شود و مسئولی نیز برای آن مشخص شود. مسئولیت این امر با دولت است؛ همچنین وظیفه دیگر دولت، اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی است.

سومر با اشاره به اینکه در طول زمان باید سیاست‌گذارانی داشته باشیم که در زمینه فعالیت‌های علمی سابقه کاری دارند، خاطرنشان کرد: داشتن مشاور علمی برای روسای دولت‌ها اهمیت بسیاری دارد زیرا ما در اوضاع نابسامان کرونا قرار داریم.‌ همه ما باور داریم که یک دانشمند باید در بخش دولت باشد؛ به ما ثابت شده بدون حضور دانشمندان ممکن است کشورها ذوب شوند؛ فاصله میان دانشمندان و جامعه علمی و مردم عادی همه چیز را بهم ریخته است.

زرین زردار، مدیر اجرایی کرسی ارتباطات علم یونسکو در ایران نیز در سخنانی اظهار کرد: درحال حاضر ما با چالش‌های بسیاری روبه‌رو هستیم که پاسخی برای آنان نداریم؛ امروزه میان علم و جامعه فاصله بسیاری وجود دارد و ما در سیستم‌های بهداشتی هیچ راه‌حلی برای حل این مشکل نداریم.

زردار همچنین افزود: ما راه بسیاری برای آموزش به مردم جهت افزایش سواد رسانه‌ای و بهداشتی آنان داریم؛ اگر ما با یک اینفودمیک دیگری مواجه شویم، چالش‌های بسیاری را پیش‌رو خواهیم داشت؛ همچنین مشکلات بهداشتی نیز وجود دارند. برای ارتباط با یکدیگر و پیدا کردن راه‌حلی جهانی باید با یکدیگر به گفت‌وگو بپردازیم.

ماهالتچامی آروجانان، مدیر اجرایی انجمن اطلاعات بایوتکنولوژی مالزی نیز در این میزگرد درباره نقش ارتباطات علم گفت: زمانی که نتیجه تحقیقاتی در مجلات تخصصی منتشر می‌شود، فقط همکاران ما آن‌ها را مطالعه می‌کنند و مردم نیز مطالعه نمی‌کنند، اما اگر  یافته‌ها را در مجلات عمومی منتشر کنیم علاوه بر همکاران متخصص، مردم، سیاست‌گذاران، سرمایه‌گذاران و دانشمندان نیز به مطالعه مطالب علمی می‌پردازند؛ این امر در جذب سرمایه‌گذار و همکار جهت افزایش ارتباطات علمی نقش مهمی را ایفا می‌کند.

مدیر اجرایی انجمن اطلاعات بایوتکنولوژی مالزی با اشاره به اینکه دانشمندان نیز جزء عموم مردم هستند، اظهار کرد: عموم مردم جامعه، افراد یکسان نیستند و این عموم افراد ناهمگون را تشکیل می‌دهد. دانشمندان هم جزئی از عموم مردم به شمار می‌روند. همچنین سیاست‌گذاران و رسانه‌ها نیز به عنوان عضوی از عموم مردم هستند و بنابراین ما به ارتباطات میان دانشمندان نیاز داریم.

آروجانان با بیان اینکه باید پلی میان دانشمندان و عموم مردم ایجاد شود، بیان کرد: سوالی در اینجا مطرح می‌شود مبنی بر اینکه ایجاد این پل در جوامع در حال توسعه چگونه امکان پذیر است؛ براین اساس باید مطلع شویم که چه تعداد دانشمند در دنیا در حال فعالیت هستند.

مدیر اجرایی انجمن اطلاعات بایوتکنولوژی مالزی گفت: رویای من این است که همه دانشگاه‌ها بخشی را داشته باشند که پیام دانشمندان را به عموم جامعه برسانند و از دانشمندان برای مصاحبه حمایت کنند؛ براین اساس نیاز به سرمایه‌گذاری داریم. به نظر من هر کشوری باید یک سیاست‌گذاری ملی برای ارتباطات علمی داشته باشد.

انتهای پیام

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا