سفارش رپورتاژ آگهی: 09128237336

ایده مالیات بر مهریه برای کنترل و اصلاح مهریه‌های سنگین

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی از برنامه کمیسیون متبوع خود برای اصلاح شرایط و رویه های نامتعارف مهریه خبر داد و گفت: در پیشنهاداتی که در طرح جمعیت و تعالی خانواده مطرح شده، قرار است مالیات بر مهریه بسته شود.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از ایرنا، حجت الاسلام «محمدتقی نقدعلی» درباره اقدامات کمیسیون حقوقی و قضایی برای چاره اندیشی برای زندانیان مهریه گفت: این مشکل البته در بخش‌های مختلفی ریشه دارد. بخش نخست آن مربوط به مهریه‌هایی است که متاسفانه بدون پیش بینی عواقب و آگاه سازی و ترغیب خانواده‌ها، جوانان پای عقدنامه‌ها امضا می‌کنند و  آنها را در این چاله بزرگ قرار می‌دهند.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس افزود: بخش دیگر این مشکل به عدم فرهنگ سازی برای مردم مربوط است که باید در موضوع تعیین مهریه، فرهنگ سازی و  روشنگری لازم صورت بگیرد تا ابعاد مختلف تعیین مهریه های نامتعارف روشن شود.

وی با بیان اینکه بخش دیگر مشکلات رخ داده در موضوع مهریه بالا مربوط به قانون است، عنوان کرد: قانون فعلی، مهریه را به هر میزان که باشد قابل مطالبه می‌داند و حق قابل مطالبه بودن همه آثار و تبعات خاص خودش را دارد. به عبارتی در قانون جدید، میزان مهریه توافق شده در سند ازدواج هر چقدر باشد معتبر است و امکان مطالبه آن از طریق دادگاه و اجرای ثبت وجود دارد.

نماینده مردم خمین در مجلس با بیان اینکه کمیسیون قضایی در تلاش است شرایط فعلی مهریه را اصلاح کند،گفت: در صورت اصلاح قانون، برای رویه‌های غلطی که در مهریه وجود دارد، ترمز و دست اندازی ایجاد می‌شود. به عنوان نمونه در پیشنهاداتی که در طرح جمعیت و تعالی خانواده مطرح شده، قرار است مالیات بر مهریه بسته شود و همین به نحوی ترمزی برای جلوگیری افزایش میزان مهریه است.

نقدعلی ادامه داد: وقتی مالیات برای مهریه در نظرگرفته شود، فردی که نسبت به ثبت ازدواج اقدام می کند، مجبور است برای مهریه سنگین مالیات بالایی را به صورت نقدی پرداخت کند که همین سبب جلوگیری از افزایش میزان مهریه خواهد شد.

وی نقد بودن مهریه را از دیگر پیشنهادات ارائه شده عنوان کرد که البته با فتوا علما و شریعت سازگار نیست. البته پیشنهادات دیگری در کمیسیون حقوقی و قضایی در حال بررسی است تا جلوی این روند غلطی که در جامعه وجود دارد، گرفته شود.

نماینده مردم خمین درباره اینکه آیا امکان جایگزین شدن وجه نقد به جای سکه در مهریه وجود دارد یا خیر؟ گفت: فعلا در کمیسیون موادی دراین زمینه به تصویب نرسیده است و نمی‌توانیم در این خصوص نظر قطعی داد. اما پیشنهادتی مطرح شده مبنی بر اینکه نرخ سکه با توجه به زمان ثبت ازدواج و میزان واقعی آن در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: طبق قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی، دادگاه‌ها حق حبس بدهکاران مهریه را ندارند و این گام خوبی بود که در تصویب قوانین گذشته انجام شد و برای آینده نیز باید ساز و کاری فراهم شود تا جلوی بدهی‌های غیرمنطقی گرفته شود.

 نقدعلی تاکید کرد: مهمترین کاری که مجلس در بحث مهریه می‌تواند انجام دهد،  ایجاد سرعت گیر برای مهریه‌های بالا است تا آثار و تبعات آن که مهریه‌های بالا گریبان جوانان را می‌گیرد، کاهش یابد.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی با تاکید بر اینکه باید به همه بخش‌های جامعه آموزش های لازم را در این زمینه داده شود، افزود: علاوه بر اینکه مهریه زیاد مشکلات فراوانی برای جامعه مردان ایجاد می‌کند برای زنان نیز مشکل آفرین است و این احساس در زنان جامعه ایجاد می‌شود که مهریه بالا پشتوانه محکمی برای آنها است.

وی ادامه داد: از طرفی مهریه بالا سبب خواهد شد تا مردان در زندگی زناشویی احساس بردگی کرده و فضای عصبی و پرخاشگرانه در زندگی حاکم شده و در نهایت کار به جدایی و مشکلات پس از آن منجر شود.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
ایرنا

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا