راه‌اندازی موزه‌های خصوصی در بستر بناهای تاریخی

مدیرعامل صندوق توسعه و احیا گفت: بناهای تاریخی می‌توانند به‌عنوان بستری برای راه‌اندازی موزه‌های خصوصی و تجربه محور مورد استفاده قرار گرفته و به محلی برای جاری شدن حیات و انعکاس هویت، فرهنگ و تاریخ کشور تبدیل شوند.

 به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از ایرنا، هادی میرزائی در نشست همکاری مشترک صندوق احیا و انجمن مجموعه داران کشور، با اشاره به زمینه های همکاری مشترک با انجمن مجموعه داران ایران تصریح کرد: این مجموعه به عنوان یک تشکل حرفه ای می تواند از بستر ایجاد شده توسط صندوق توسعه و احیا برای راه اندازی موزه‌های خصوصی و تجربه محور در بناهای تاریخی استفاده کند.

او درباره چگونگی این همکاری گفت: مجموعه داران می توانند به صورت مستقل در فراخوان های عمومی واگذاری بناهای تاریخی شرکت کرده و در این بناها با کاربری موزه سرمایه گذاری کنند. همچنین می توانند از ظرفیت بناهای به بهره برداری رسیده استفاده کرده و موزه های خصوصی خود را در بخشی از فضای این بناها راه اندازی کنند.

میرزائی خاظرنشان کرد: صندوق توسعه و احیا به عنوان یک نهاد حاکمیتی بسترهای لازم را در بناهای تاریخی فراهم می کند تا تشکل های حرفه ای و سازمان های مردم نهاد همچون انجمن مجموعه داران کشور از این فرصت استفاده کنند.

او با اشاره به رویکرد جدید صندوق در اعطای کاربری بناهای تاریخی گفت: امروز تعیین و اعطای کاربری بناهای تاریخی با توجه به هویت و اصالت بنا و در راستای نیازهای روز جامعه صورت می گیرد.

میرزائی بناهای در اختیار صندوق احیا را بستری مناسب برای راه اندازی موزه های تجربه محور عنوان کرد و گفت: موزه ها باید به مراکزی برای جاری شدن حیات و انعکاس هویت، فرهنگ و تاریخ کشور و محل رفت و آمد مردم تبدیل شوند.  

بخش مهمی از اهداف راه‌اندازی موزه باید انتقال دانش و میراث گذشتگان به نسل حاضر و آینده باشد.

آمادگی راه‌اندازی ۲۰۰ موزه خصوصی در کشور

منوچهر لطفی رئیس انجمن مجموعه‌داران ایران نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه باید بستری ایجاد شود که موزه ها محلی برای نمایش تاریخ و فرهنگ کشور به صورت پویا و فعال باشند گفت: توانستیم فعالیت مجموعه داران خصوصی کشور را از حالت فردی و منزوی خارج کرده و به عرصه فعالیت های اجتماعی گسترش دهیم.

او با اشاره به لزوم گردآوری تاریخ شفاهی این حوزه اظهار داشت: آمادگی داریم ۲۰۰ موزه خصوصی را در کشور راه اندازی کنیم.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا