ارجاع طرح تدریس ادبیات زبان‌های محلی و قومی به صحن علنی مجلس

رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس از اتمام بررسی طرح تدریس ادبیات زبان‌های محلی و قومی در نشست کمیسیون خبر داد و گفت: این طرح برای بررسی در صحن علنی به هیئت رئیسه ارجاع شد.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی، روز گذشته علیرضا منادی سفیدان، رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس در تشریح نشست کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: دستور کار نخست نشست امروز کمیسیون ادامه بررسی طرح اجرای اصل ۱۵ قانون اساسی یعنی تدریس ادبیات زبان‌های محلی و قومی در مدارس کشور بود که این طرح در قالب ۵ ماده با نظر اعضای کمیسیون آموزش به تصویب و راهی صحن علنی مجلس شد.

نماینده مردم تبریز، اسکو، آذرشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ماده نخست این طرح مربوط به تدریس کتاب‌ها و مواد درسی و آموزشی در تمامی پایه‌هاست که باید به زبان و سبک فارسی باشد و معلمان باید به زبان فارسی، محتوای کتب درسی را آموزش دهند.

منادی ادامه داد: وزارت آموزش و پرورش مکلف است از سال ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ ترتیبی اتخاذ کند تا ادبیات زبان‌های محلی و قومی متناسب با هر منطقه به صورت دو واحد اختیاری (دو ساعت در هفته) در پایه‌های هفتم و دهم آموزش داده شود.

رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس اضافه کرد: یکی دیگر از مواد این طرح تأکید شده که سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی درسی آموزش و پرورش موظف است در چارچوب حفظ وحدت ملی و با مشارکت کارشناسان هر منطقه و متخصصان موضوعی، نسبت به تولید و تأمین محتوای آموزشی ادبیات زبان‌های قومی و محلی اقدام کند. رسم‌الخط این کتب فارسی است و استفاده از سایر رسم‌الخط‌ها ممنوع خواهد بود.

منادی سفیدان تصریح کرد: همچنین مرجع تشخیص زبان‌های قومی و محلی هر منطقه فرهنگستان زبان و ادب فارسی و سازمان برنامه‌ریزی درسی است.

رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس تأکید کرد: در این طرح تأکید شد وزارت آموزش و پرورش مجاز است از طریق دانشگاه فرهنگیان یا برگزاری دوره‌های آموزش خدمت پودمانی در هر منطقه یک دوره آموزشی روش تدریس درس (ادبیات زبان‌های قومی و محلی) برای دانشجویان داوطلب آن دانشگاه و معلمان علاقه‌مند (ترجیحا معلمان زبان‌های فارسی، عربی و انگلیسی) برگزار کند.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو تأکید کرد: آیین‌نامه اجرایی این قانون حداکثر ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ این قانون توسط وزارت آموزش و پرورش تهیه می‌شود و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس با یادآوری اینکه این طرح ۴۲ سال پس از تصویب قانون اساسی در کشور اجرایی خواهد شد، گفت: کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری با در نظر گرفتن هزینه‌های این طرح در بودجه ۱۴۰۱ نسبت به احتمال ایراد اصل ۷۵ شدن (بار مالی) این طرح اقدام خواهد شد.

وی اضافه کرد: در ادامه نشست کمیسیون ۸ نفر از اعضای این کمیسیون آقایان منادی سفیدان، متفکرآزاد، زاهدی، کریمی فیروزجایی، دهمرده، احمدپور، نادری، ویس کرمی جهت عضویت در کمیسیون مشترک طرح تأسیس صندوق‌های ذخیره دانشگاهیان، وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی انتخاب شدند، همچنین دو نفر از اعضای کمیسیون آقایان مولوی و وحیدی نیز جهت عضویت در کمسیون مشترک طرح نظام قانونگذاری، تعیین حدود اختیارات و صلاحیت مراجع وضع قوانین و مقررات برگزیده شدند.

بیشتر بخوانید:

تصویب کلیات طرح تدریس زبان‌های محلی و قومی در مدارس

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
تسنیم

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا