گزارش عملکرد ۱۰۰ روز وزارت ورزش و جوانان/ جامعه جوانان وزارت ورزش؛ از کارگاه‌های آموزشی تا حمایت از اشتغال

وزارت ورزش و جوانان به عنوان یکی از مهمترین سازمان‌های فعال در حوزه جوانان طی ۱۰۰ روز اخیر با برگزاری کارگاه‌های آموزشی و انعقاد تفاهمنامه‌های متعدد، افزایش ۳۰ درصدی اشتغال را در دولت مردمی آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی نوید داده است.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از ایرنا، وزارت ورزش و جوانان ۸ دی‌ماه ۱۳۸۹ پس از ادغام سازمان تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان در مجلس هشتم تشکیل شد.

این سازمان به عنوان یکی از مهمترین نهادهای دولتی با مراکز تابعه شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی، صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان، کمیته ملی المپیک و ملی پاراالمپیک در دو حوزه ورزش و جوانان فعالیت می‌کند.

ساماندهی امور جوانان با مشارکت دستگاه‌های مرتبط و پیگیری نظارت بر اجرا، پیگیری اجرای مصوبات شورای عالی جوانان، ستاد ملی ساماندهی امور جوانان، سیاست‌های کلی جمعیت در بخش جوانان، پایش و پژوهش مستمر وضعیت امور جوانان براساس شاخص‌های مصوب مراجع ذی ربط، حمایت از برنامه‌های پژوهشی مرتبط با امور جوانان و تعامل با مراکز آموزشی و پژوهشی کشور، صدور مجوز فعالیت تشکل‌های مردم نهاد جوانان و نظارت بر عملکرد آنها، صدور مجوز تاسیس و نظارت بر فعالیت خانه‌های جوانان، عضویت یا نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی مرتبط با جوانان با رعایت قوانین و مقررات و هماهنگی وزارت امور خارجه و حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و نهادهای غیر دولتی در حوزه‌های مرتبط با امور جوانان، اتخاذ تدابیر مناسب برای تسهیل تشکیل خانواده و ترویج فرهنگ فرزندآوری در زوج‌های جوان با استفاده از ظرفیت تمامی دستگاه‌های اجرائی ذیربط و خیرین و حمایت و توانمندسازی جوانان با ایجاد مراکز تخصصی مشاوره ازدواج و خانواده در راستای تحقق سیاست‌های کلی جمعیت از جمله وظایفی است که در حوزه جوانان برای این سازمان تعیین شده است.

تعهداتی که در دولت مردمی ابراهیم رئیسی طی ۱۰۰ روز اخیر با برگزاری کارگاه‌های آموزشی در حیطه‌های مختلف ازدواج و خانواده و… و انعقاد تفاهمنامه با وزارتخانه و سازمان‌های متعدد تلاش می‌شود، سرعت بگیرد.

آغاز کارگاه ملی دبیرخانه سلامت اجتماعی سمن‌های جوانان کشور

یکی از مهمترین کارگاه‌های آموزشی در این زمینه، کارگاه ملی دبیرخانه سلامت اجتماعی سمن‌های جوانان کشور به میزبانی استان قزوین است که با هدف اتصال و ارتباط هدفمند، اثربخش و کارآمد سازمان‌های مردم نهاد جوانان جهت تشکیل یک شبکه تخصصی موضوعی برای تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی در موضوعات مختلف جامعه و همچنین بهبود مشکلات کشور در دستور کار قرار گرفته است.

تشریح ابعاد مختلف موضوعات جامعه سالم، سلامت اجتماعی و پیشگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی توسط اساتید مطرح و صاحبنظران علمی از محورهای اصلی این کارگاه ملی محسوب می‌شود.

توانمندسازی اعضای شبکه ملی امداد و نجات کشور

توانمندسازی اعضای شبکه ملی امداد و نجات کشور نیز به عنوان یکی از مهمترین دوره‌های ملی در راستای آموزش فعالیت‌های امدادی به هنگام بحران به داوطلبان و آگاهی‌بخشی به سازمان‌های مردم‌نهاد برای فعالیت در زمان بحران و هم‌افزایی تشکل‌های سراسر کشور مورد توجه قرار گرفته است.

در این دوره ملی بیش ۹۰ نماینده از سمن‌های جوانان عضو شبکه امداد و نجات استان‎های سراسر کشور آموزش داده می‌شوند.

برگزاری دوره‌های ملی دانش‌افزایی مدیران، روانشناسان ومشاوران مراکز مشاوره تخصصی ازدواج و خانواده کشور نیز که با هدف ارتقاء توانمندسازی این راهنمایان در دستور کار سازمان قرار گرفته است، با مشاوره ازدواج در بستر فرهنگ ایرانی و اسلامی، مشاوره زوج‌های پیمان شکن- روش‌ها و تکنیک‌های درمان، ارائه مقاله پژوهشی رویکرد غنی سازی زندگی زناشویی، حضور درمانی و همدلی در مشاوره و روان درمانی ارائه می‌شود. آموزشی که تلاش می‌کند، فرهنگ ازدواج ساده (بدون تشریفات) و را به جوانان بیاموزد و سبب تداوم زندگی از طریق انتخاب‌های آگاهانه باشد.

حمایت از ۱۸۰ اثر فرهنگی – آموزشی سمن‌ها در حوزه ازدواج و خانواده

اهمیت جامعه وزارت ورزش و جوانان به تولیدات محتوای آموزشی و فرهنگی متناسب با نیاز جوانان و خانواده‌ها به ویژه در فضای مجازی همچنین سبب حمایت از ۱۸۰ اثر فرهنگی – آموزشی سمن‌ها در حوزه ازدواج و خانواده طی ماه‌های اخیر شده که شامل کلیپ‌های آموزشی روانشناسی، انیمیشن، موشن‌گرافی، فیلم کوتاه/ مستند، اینفوگرافی، کاریکاتور، پادکست و… است.

بنابر اعلام دقیق این سازمان، تاکنون ۶۱ محصول فرهنگی، رسانه‌ای با موضوع مهارت‌های زندگی، ارتباطی، آگاهی‌رسانی و پیشگیری از طلاق، ۱۴ محصول فرهنگی با موضوع انتخاب آگاهانه همسر، ۶۵ محصول فرهنگی با موضوع ترغیب جوانان به ازدواج آسان، ۳۲ محصول فرهنگی با موضوع فرزندآوری و فرزندپروری و سایر محصولات فرهنگی با موضوع اهمیت مشاوره ازدواج و خانواده، سواد رسانه‌ای در خانواده، عفاف و حجاب، اعتیاد و خانواده، کمک‌های مؤمنانه و خیرین در امر ازدواج جوانان تولید شده است.

اولویت محتوایی تولید محصولات رسانه‌ای شامل سیاست‌های کلی جمعیت، فرزندآوری و افزایش جمعیت، ازدواج و خانواده، سبک زندگی جوانان و خانواده‌های جوان، ازدواج آسان، نقد رسومات نوظهور و تشریفات زائد ازدواج، عفاف در خانواده، فرهنگ‌سازی مشاوره ازدواج و خانواده، فرهنگ‌سازی استفاده از کالای ایرانی در جهیزیه بوده است.

همچنین معرفی الگوهای ازدواج موفق بدون تشریفات مرسوم، کنترل و کاهش طلاق در خانواده، آسیب‌های فضای مجازی و آموزش سواد رسانه‌ای در خانواده، نقد تشریفات نوظهور فرزندآوری مانند نمایش سیسمونی، مراسم نوپدید بارداری تا تولد و فرهنگ‌سازی پرهیز از مصرف‌زدگی از دیگر مباحث پرداخته شده است.

تفاهمنامه معاونت امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با کمیته امداد امام خمینی

تفاهمنامه معاونت امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با کمیته امداد امام خمینی(ره) جهت مهارت‌آموزی جوانان تحت پوشش و اختصاص حداکثر ۴۰ درصد از اعتبارات طرح به تربیت مربیان حوزه اشتغال و کارآفرینی توسط این کمیته و همچنین شناسایی افراد جهت مهارت‌آموزی و تربیت مربی، ارائه نیازسنجی‌های آموزشی در هر مهارت و تعیین سرفصل‌ها و تولید محتوای آموزشی برای هر مهارت طبق نیازهای اعلامی هم از دیگر اقدامات مهم طی ۱۰۰ روز اخیر به همت جامعه جوان بوده است که اعلام می‌شود، ۱۲هزار جوان تحت پوشش کمیته امداد را حمایت خواهد کرد.

توافقنامه جامعه جوانان با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رشد ۳۰درصدی اشتغال

دومین توافقنامه و دیگر اقدام حیاتی جامعه جوانان که با هدف حمایت از اشتغال جوانان کشور طی ۱۰۰ روز اخیر در این دولت انجام گرفت، تفاهمنامه با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جهت اجرای برنامه ملی اشتغال در جمهوری اسلامی ایران بود که ۲ آذرماه به امضا رسید.

تفاهمی که به گفته وحید یامین‌پور، معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان نزدیک به ۳۰ درصد از جوانان جویای کار در کشور را تحت پوشش قرار خواهد داد.

برگزاری هفتاد ونهمین جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان اما به عنوان نخستین جلسه در دولت سیزدهم، طرح اولیه تاسیس ستاد فعالیت‌های جهادی تشکل‌های جوانان، ارزیابی سمن‌های جوانان برای نخستین بار در کشور بر اساس الگوهای جهانی که بومی‌سازی شده و حمایت از سمن‌های فعال، برگزاری کارگاه ملی دانش‌افزایی با عنوان آموزش ابزارهای سنجش خانواده ویژه مدیران، روانشناسان و مشاوران مراکز تخصصی ازدواج و خانواده و دیدار و عیادت‌های مردمی و غیرمردمی و افتخارآفرینی جوانان ایران در رویداد بین‌المللی جایزه “ما با هم هستیم” از طریق خدمات فداکارانه در پاندمی کرونا از دیگر برنامه‌های حائز اهمیت در این دوران بوده که مرهون تلاش معاونت و تشکل‌های جوانان در دولت سیزدهم طی ۱۰۰ روز اخیر است. 

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا