دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح کرد؛ ظرفیت پزشکی در چهار سال متوالی ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت

عاملی گفت: نسبت پزشک به ۱۰ هزار نفر جمعیت در سال جاری ۱۳ است که تا سال ۱۴۱۰ باید به سرانه ۲۰ پزشک برسد.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره افزایش ظرفیت پزشکی در نهاد ریاست جمهوری گفت: در جلسه ۸۵۲ شورای عالی انقلاب فرهنگی افزایش ظرفیت دانشجوی پزشکی و سند تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد.

او افزود: جلساتی پیرامون افزایش ظرفیت پزشکی در ستاد نقشه جامع علمی کشور با حضور مسئولان مربوطه به بحث انجامید و تایید شد که نسبت پزشک به ۱۰ هزار نفر جمعیت در سال جاری ۱۳ است که تا سال ۱۴۱۰ باید به سرانه ۲۰ پزشک برسد.

عاملی تصریح کرد: روز گذشته جلسه‌ای را با وزیر بهداشت و مسئولان داشتیم که نهایتا به افزایش سالانه ۲۰ درصد طی ۴ سال متوالی جذب دانشجوی جدید پزشکی توافق شد، یعنی هر سال ۲۰ درصد باید نسبت به سال گذشته این جذب افزایش یابد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: این افزایش اختصاص به مناطق محروم کشور دارد که دانشجویان در همه دانشگاه‌های کشور جذب می‌شوند و بر اساس بیمه گزینی به مناطق محروم اختصاص می‌یابد و این سهمیه به صورت خاص برای عموم داوطلبان رشته‌های پزشکی گذاشته شده است و تابع قوانین مربوطه به قاعده جذب دانشجو نیست، بنابراین فرصتی را فراهم می‌کند تا همه کسانی که از ظرفیت دانشجوی مناسبی برخوردار هستند، بتوانند در این دوره جذب شوند.

سند شورای عالی انقلاب فرهنگی هفته آینده نهایی می شود

او اضافه کرد: دستور دوم شورای عالی انقلاب فرهنگی به سند تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی اختصاص داشت. این شورا ۳۷ سال قدمت دارد و خدمات بزرگی در حوزه علم و فناوری داشته است که بعد از گذشت این سال ها نیازمند تحول اساسی در ماموریت ها و شرح وظایف و ساختار است و تناسب آن با سایر قوا بر اساس فعالیت های شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

عاملی بیان کرد: سندی در این زمینه تهیه شد که دارای ۴ بخش بود و بخش اول آن شرح وظایف، بخش دوم الزامات و بخش سوم آن عرصه های ورود بود. در بخش دوم تحول در شورای عالی انقلاب فرهنگی در ۹ بخش تنظیم شد که شامل ساختار نگرش اسناد راهبردی، چشم اندازها، اهداف، وظایف، مناسبات با سایر قوا، دستورات شورا، ساختار و موضوعات مربوط به ارکان شورا و حوزه های مرتبط با اجرایی سازی، نظارت، ارزیابی و ترکیب اعضای حقوقی شد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: بخش سوم این سند به تحول در دبیرخانه شورا از لحاظ چابک سازی، برخورداری از ظرفیت نظارت و ارزیابی و رصد پایش وضعیت علم و فناوری و فرهنگ کشور و ظرفیت هایی در زمینه رصد اتفاقات اجتماعی اختصاص داشت.

او با بیان اینکه داده های علم و فناوری فرهنگ امروزه چند گانه است، تاکید کرد: مرجع اصلی نهایی سازی داده های حوزه علم و فناوری فرهنگ در سند دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی پیش بینی شده است. همچنین، بخش آخر تاکیدی بر ساختار اجرایی شدن آن است طی دو ماه از مرحله کار کارشناسی تا مرحله تصویب نهایی در شورای عالی انقلاب فرهنگی زمان داریم و هفته آینده در این زمینه جلسه فوق العاده خواهیم داشت و باید طی این یک هفته باقی مانده اعضای شورا نظرات خود را به کارگروه تحول پیشنهاد دهند و در جلسه حضور یابند.

عاملی اضافه کرد: در این زمینه با ریاست شورای اسلامی و ریاست قوه قضائیه جلسه ای ویژه برگزار خواهیم کرد تا از نظرات آن ها آگاه شویم و بتوانیم سند شورای عالی انقلاب فرهنگی را در هفته آینده نهایی کنیم.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا