سفارش رپورتاژ آگهی: 09128237336

تصویب سه استاندارد ملی جدید در حوزه نانو

با تدوین سه استاندارد ملی جدید، استانداردهای ملی در حوزه فناوری نانو به ۱۳۹ استاندارد رسید.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از ایسنا، در یکصد و یازدهمین و یکصد و دوازدهمین اجلاسیه کمیته نانو سه استاندارد ملی جدید تصویب شد. این سه استاندارد ملی عبارت است از:

فناوری نانو – راهنمای کاربرد بیضی‌سنجی برای سنجش ضخامت فیلم‌های نانومقیاس

این استاندارد، به پروتکل عملی برای بیضی‌سنجی به منظور سنجش ضخامت فیلم‌های نانومقیاس می‌پردازد. این استاندارد هیچ‌یک از ویژگی‌های بیضی‌سنج‌ها را شامل نمی‌شود، اما پیشنهاداتی در مورد چگونگی کمینه کردن تغییرات داده برای بهبود تجدیدپذیری داده ارائه می‌کند.

برای تدوین این استاندارد ملی، به‌عنوان منبع از استاندارد بین‌المللی آی ای سی به شماره ۶۳۲۵۸ استفاده شد که در سال ۲۰۲۱ منتشر شده است.

فناوری نانو – مشخصه‌یابی ساختاری گرافن – قسمت ۱: گرافن حاصل از پودرها و پراکنه‌ها

به نقل از ستاد نانو، این استاندارد، به تعیین توالی روش‌ها برای مشخصه‌یابی خواص ساختاری گرافن، گـرافن دو لایه و نانوصفحه‌های گرافن حاصل از پودرها و پراکنه‌های مایع می‌پردازد کـه بـه طور معمول بـا استفاده از گستره‌ای از فناوری‌های اندازه‌گیری پس از جداسازی پرک‌های مجزا روی یک زیرلایه مشخص می‌شود.

ایـن خـواص شـامل تعداد لایه‌ها/ضخامت، اندازه جانبی پرک، سطح بی‌نظمی، هم‌تـرازی لایـه‌هـا و مسـاحت سـطح ویـژه آن اسـت. در این استاندارد پروتکل‌های اندازه‌گیری، روند آماده‌سازی نمونه و تحلیل داده‌ها برای مشخصه‌یابی گرافن حاصل از پودرها و پراکنه‌ها ارائه می‌شود.

آنالیز اندازه ذرات – پراکندگی پرتو ایکس زاویه کوچک (SAXS)

این استاندارد روشی را برای کاربرد پراکندگی پرتو ایکس زاویه کوچک (SAXS) به منظور تخمین میانگین اندازه ذرات در مقیاس نانو تعیین می‌کند.

این روش در پراکنه‌های رقیق که اثرات برهمکنش و پراکندگی بین ذرات قابل اغماض است، کاربرد دارد.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
ایسنا

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا