سفارش رپورتاژ آگهی: 09128237336

سید مجید پوراحمدی: بیش از ۴ هزار نفر از اصحاب فرهنگ به تأمین اجتماعی معرفی شدند

مشاور وزیر و مدیر عامل صندوق اعتباری هنر از معرفی بیش از ۴ هزار و ۶۰۰ نفر از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه در سال گذشته برای بیمه تأمین اجتماعی خبر داد و گفت: قریب به ۴۴ هزار نفر از فعالان فرهنگی و هنری کشور از خدمات بیمه تأمین اجتماعی صندوق اعتباری هنر برخوردار هستند.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از ایرنا، سید مجید پوراحمدی با اشاره به جزئیات بهره مندی اعضای صندوق اعتباری هنر از خدمات بیمه تامین اجتماعی، اظهار داشت: برابر بررسی‌های به عمل آمده؛ ارائه خدمات بیمه تأمین اجتماعی یکی از موثرترین خدمات دولت به جامعه فرهنگ و هنر و رسانه کشور بوده؛ درواقع خدمتی که در ارتباط مستقیم با بهداشت روانی جامعه  ارتباط دارد.

پرداخت 60 درصد حق بیمه اعضا توسط صندوق هنر و دولت

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه بیش از ۶۰ درصد حق بیمه سالانه اعضا (معادل ۱۲۰میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰) از سوی صندوق و به نمایندگی از دولت پرداخت می شود، گفت: بیمه شدگان می توانند با پرداخت حق سرانه درمان به تعداد افراد تحت تکفل از تمامی امکانات مراکز درمانی سازمان تامین اجتماعی در سراسر کشور و نیز امکانات مراکز تشخیصی، درمانی و دارویی طرف قرار داد این سازمان استفاده کنند.

صندوق اعتباری هنر دخالتی در افزایش نرخ بیمه سالانه ندارد

وی با اشاره به افزایش نرخ حق بیمه ماهیانه تأمین اجتماعی و سرانه درمان در سالجاری گفت: این افزایش مبلغ هرساله از سوی سازمان تأمین اجتماعی اعلام می شود و صندوق در محاسبه و افزایش نرخ حق بیمه هیچگونه دخالتی ندارد.

پوراحمدی اضافه کرد: با توجه به افزایش مزد مبنا و به تبع آن حق بیمه صاحبان و حرف مشاغل آزاد در سال جاری، مبلغ پرداختی حق بیمه سهم اعضاء و حق بیمه پرداختی از سوی صندوق نیز افزایش یافته است. بطوری که سهم پرداختی صندوق برای هر بیمه شده از مبلغ ۲۷۰ هزارتومان به ۴۲۵ هزارتومان افزایش یافته است و رقم قابل توجهی از بودجه دریافتی صندوق به یارانه بیمه تأمین اجتماعی اعضا اختصاص می‌یابد.

کمک ویژه صندوق اعتباری هنر 

پوراحمدی در ادامه افزود: اعضای صندوق اعتباری از کمک ویژه صندوق معادل ۱۰ درصد از نرخ های ۱۸، ۱۴ و ۱۲ درصد ویژه صاحبان حرف و مشاغل آزاد در هرسال ، بابت حق بیمه ماهانه خود برخوردار می شوند و بیمه شده براساس طرح انتخابی ۲ یا ۴ یا ۸ درصد را پرداخت می نماید. براین اساس در سال ۱۴۰۱ مبلغ ماهیانه حق بیمه تامین اجتماعی(سهم فرد) در نرخ ۱۲ درصد، ۸۶ هزار و ۳۸۱ تومان، ۱۴ درصد ۱۷۲هزار و ۷۶۳ تومان و ۱۸ درصد ۳۴۵ هزار و ۵۲۶ تومان از سوی سازمان تأمین اجتماعی بدون در نظر گرفتن سرانه درمان تعیین شده است. 

کاهش حق بیمه اعضا براساس رای دیوان عدالت اداری

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با اشاره به پیگیری و طرح شکایت شخصی یکی از هنرمندان عضو در استان همدان به نحوه محاسبه حق بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد توسط سازمان تأمین اجتماعی که منجر به صدور رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری و حذف ضریب ۲۰ درصد از فرایند محاسباتی حق بیمه پرداختی توسط بیمه شدگان حرف و مشاغل آزاد و همچنین اعضای صندوق اعتباری هنر در سال ۱۴۰۰ شد، گفت: طبق بخشنامه سازمان تأمین اجتماعی حق بیمه اعضا پس از رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری با کاهش ضریب اعلامی از ۱/۲ به ۱ کاهش یافت.

معرفی یک ماهه اعضا به تامین اجتماعی 

رئیس هیئت مدیره صندوق اعتباری هنر کاهش مدت زمان معرفی اعضای واجد شرایط به سازمان تأمین اجتماعی از ۳ ماه به یک ماه را از برنامه های صندوق در سالجاری عنوان کرد و افزود: با توجه به اهمیت مقوله بیمه برای اعضای تحت پوشش، در تلاش هستیم طی هماهنگی با سازمان تأمین اجتماعی با تجدید نظر و بازبینی در زمانبندی معرفی افراد از زمان درخواست، این فرایند از ۹۰ روز به ۳۰ روز کاری تقلیل یابد.

پوراحمدی شرط برخورداری از مزایای بیمه تأمین اجتماعی هنرمندان را عضویت در صندوق اعتباری هنر بیمه بیان کرد و گفت: برابر ضوابط سازمان تأمین اجتماعی، سن متقاضی باید حداقل ۱۸ و حداکثر ۵۰ سال باشد. درصورتیکه سن متقاضی بیش از ۵۰ سال باشد به ازای هر سال مازاد حداکثر سن، دارابودن ۱ سال سابقه بیمه پردازی ضروری است. همچنین متقاضیانی که حداقل ده سال سابقه پرداخت حق بیمه را دارند از اعمال شرط سنی معاف می‌شوند.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
ایرنا

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا