محمدعلی زلفی‌گل: سرمایه‌گذاری در حوزه فرهنگ بازدهی آموزش و پژوهش را افزایش می‌دهد

انتشارات موفقیت‌شناسی

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اختصاص سه درصد از بودجه جاری دانشگاه‌ها به فعالیت‌های فرهنگی گفت: سرمایه‌گذاری در امر فرهنگ یک ضرورت است و باعث بازدهی در آموزش و پژوهش می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از ایرنا محمدعلی زلفی گل در پنجاه و ششمین اجلاس معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها اظهار داشت: سرمایه‌گذاری در فرهنگ و انجام فعالیت‌های فرهنگی در راستای تربیت فرهنگی دانشجویان سرمایه‌گذاری بلندمدت است؛ زیرا ارزش‌های فرهنگی پس از ایجاد، نهادینه شده و برای سال ها باقی می مانند و از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شوند.

وزیر علوم، خطاب به معاونان فرهنگی اجتماعی دانشگاه‌ها گفت: برای افزایش شور و نشاط دانشجویان در محیط دانشگاه و مشارکت دانشجویان در برنامه های فرهنگی، برنامه ریزی مستمر و مدوّن داشته باشید. بر اساس تقویم فرهنگی و مطابق با اعیاد و مناسبت های ملی و مذهبی و زادروز دانشمندان، بزرگداشت مفاخر و مشاهیر فرهنگی کشور همچنین روزهای بزرگداشت رشته‌های مختلف تحصیلی مانند روز مهندس، روز پزشک و غیره در دانشگاه و دانشکده ها و به طور کلی به طور متوسط در هر هفته یک برنامه فرهنگی در دانشگاه برگزار شود.

معاونت های فرهنگی اجتماعی برنامه ریزی و فراهم کردن بستر اجرای برنامه ها را در دانشگاه ها بر عهده داشته باشند. در صورت فراهم کردن بستر، کانون های فرهنگی هنری، انجمن های علمی و تشکل های اسلامی و دانشجویی خودشان با میل و رغبت برنامه‌ها را در دست گرفته و اجرا خواهند کرد.

تعامل مدیران با دانشجویان یک اصل است

زلفی گل اظهار داشت: تعامل با دانشجویان یک اصل است و روسای دانشگاه‌ها و معاونان‌ باید ارتباط مستمر و منظم و چهره به چهره با دانشجویان داشته باشند و باید در جمع های دانشجویی حضور یافته از محیط های خوابگاهی بازدید کرده و با مسائل و دغدغه های دانشجویان ارتباط نزدیک داشته باشند.

وی تاکید کرد: مدیران دانشگاهی باید از سعه صدر و صبر لازم برخوردار و دغدغه های دانشجویان را شنوا باشند و برای رفع آن بکوشند؛ زیرا مهم محتوای مطالب ارائه شده توسط دانشجویان است و لحن و بیان آنها ناشی از اقتضای سن و جوانی است و نباید به خاطر احتمالاً لحن تند، روسای دانشگاه و معاونان از حضور در جمع‌های دانشجویی خودداری کنند.

وزیر علوم گفت: همانطور که به روسای دانشگاه ابلاغ شده سه درصد از بودجه جاری دانشگاه‌ها به فعالیت‌های فرهنگی اختصاص یابد و معاونت های فرهنگی پیگیری تحقق این امر باشند و در صورتی که در دانشگاهی این ابلاغیه اجرا نشود بودجه تفضیلی این دانشگاه در هیئت امنا تصویب نخواهد شد.

جامعیت برنامه ریزی فرهنگی برای همه اقشار دانشگاه

وزیر علوم گفت: در برنامه ریزی های دانشگاهی، مخاطب اصلی دانشجویان هستند و تمام برنامه ها با در نظر گرفتن این محور اصلی تدوین می‌شود. البته این موضوع به معنی نادیده گرفتن اعضای هیات علمی و یاوران علمی نیست و مخصوصاً در برنامه های فرهنگی باید تمام اقشار دانشگاه در تمام حیطه ها و رده‌های شغلی مدنظر باشند و برای همه آنها کارگاه‌های آموزشی مرتبط با موضوعات فرهنگی برگزار شود.

دانشگاه عاری از دخانیات شعار همیشگی نظام آموزش عالی و از مواردی است که مسئولان و مدیران دانشگاهی حق کوتاه آمدن از این شعار را ندارند و وظیفه دارند در صورت مشاهده با استعمال دخانیات در محیط دانشگاه و خوابگاه نسبت به آن تذکر جدی بدهند.

زلفی گل خاطرنشان کرد: همه فناوری های نو مانند اینترنت و امثال آن، همراه خود فرهنگ خاصی را وارد جامعه می‌کنند و هر فناوری نو توأم با یک فرهنگ جدید هست؛ وظیفه بومی سازی آن فناوری ها و سازگاری آن با فرهنگ بومی ما وظیفه دانشگاهیان است.

وزیر علوم تأکید کرد: صیانت از فرهنگ و پاسداشت ارزش های فرهنگی موجود و پالایش و پاک کردن جامعه از فرهنگ های ناسالم و همچنین ایجاد عادت ها و سبک های فرهنگی ارزشمند جدید از وظایف دانشگاه ها در خصوص مسائل فرهنگی جامعه است.

نشست دو روزه معاونان فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دیروز (دوشنبه) با حضور حجت الاسلام مصطفی رستمی رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و عبدالحسین کلانتری معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم و مشارکت معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های سراسر کشور آغاز شد و با برگزاری کمیسیون های سیاستی و برنامه ای، کمیسیون اجرایی در نشست های عصر ادامه یافت.

در پایان این نشست دوروزه، بیانیه پایانی اجلاس معاونان فرهنگی اجتماعی دانشگاه‌ها که بر اساس کمیسیون های تخصصی طی دو روز برگزاری این همایش استخراج شده بود، قرائت و به شکل مکتوب به وزیر علوم تحقیقات و فناوری تقدیم شد تا دستورات و راهنمایی های لازم را برای اجرای مفاد آن اعلام کند.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
ایرنا

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا