سفارش رپورتاژ آگهی: 09128237336

راه‌های مؤثر برای درمان کمال‌گرایی

در این مطلب به راهکار‌های درمان قطعی کمال‌گرایی منفی می‌پردازیم.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از کاربوم، برای کمال‌گرایی منفی در کودکی از اشخاص مهم زندگی‌اش و افراد دیگر بازخورد مثبت نگرفته است. این فرد معمولا جنبه های مثبت زندگی را نا‌دیده می‌گیرد. اگر شما هم جزو این افراد هستید برای کنترل و درمان کمال‌گرایی افراطی باید سعی کنید با مهربانی و ملایمت از خودتان انتقاد کنید. راه‌های مؤثر و بسیاری برای درمان عملی کمال گرایی وجود دارند.

چگونگی درمان کمال‌گرایی

بسیاری از افراد دارای مؤلفه‌های کمال‌گرایی هستند و حتی نسبت به داشتن این صفت افتخار می‌کنند. اما تفاوت‌های مهمی بین افراد کمال‌گرا و افراد موفق وجود دارد که از بین این دو، موفق بودن برای سلامتی و شادی شما به‌مراتب بهتر است. اگر گرایشات کمال‌گرایانه دارید، پیدا کردن راهکارهایی برای درمان عملی کمال گرایی و تبدیل شدن به فردی موفق اما غیرکمال‌گرا امر مهمی است.

کمال‌گرایی ممکن است آرامش ذهن، لذت از زندگی و عزت نفس را از شما سلب کند. اگرچه تغییر، فرایندی زمان‌بر است و نیاز به تمرین دارد اما درمان و غلبه بر کمال گرایی می‌تواند سطح استرسی را که روزانه احساس می‌کنید تا حد زیادی کاهش دهد. 

تفاوت‌های مهم افراد کمال‌گرا و افراد موفق

قبل از اینکه بیشتر به راهکارهای درمان کمال‌گرایی منفی بپردازیم، باید بدانیم اصول اولیه‌ی کمال‌گرایی چه چیزهایی هستند. این امر می‌تواند به شما کمک کند انگیزه‌ی خود را برای درمان کمال گرایی حفظ کنید.

کمال‌گرایی از یک منظر مهم با موفقیت متفاوت است و آن، تفاوت در زمینه‌های تمرکز است. اگر برای عالی بودن تلاش می‌کنید، می‌توانید از دستاوردهای خود خوشحال باشید و از اشتباهات‌تان درس بگیرید. اما مشکل کمال‌گرایی در تمرکز بر عدم بخشش است. بدان معنی که کمال‌گرایان خود را به‌خاطر هر چیزی که به نظر کم می‌رسد، سرزنش می‌کنند. این کار حس رضایت و افتخار ناشی از کارهایی را که به‌خوبی انجام می‌دهند، از بین می‌برد. یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که کمال‌گرایان با آن مواجه هستند ترس از این است که اگر دست از بی‌نقص بودن بکشند، موفق نخواهند شد و به اهداف‌شان نمی‌رسند.

مطمئن باشید درمان کمال‌گرایی و رها کردن نگرش‌های کمال‌گرایانه در واقع می‌تواند به شما کمک کند تا بیشتر پیشرفت کنید!

پیش از این‌که چند روش برای درمان قطعی کمال‌گرایی ارائه دهیم، باید این را هم بگوییم که کمال‌گراها در واقع از کسانی که نگرش‌های سالم‌تری دارند، کمتر پیشرفت می‌کنند. به این علت که تمرکز بر بی‌نقص بودن، انگیزه را از افراد سلب می‌کند و ممکن است باعث اهمال کاری و سایر رفتارهای مخرب شود.

راه‌های درمان کمال‌گرایی

چند گام مهم وجود دارد که می‌توانید برای حفظ نگرش سالم‌تر بردارید. در ادامه چند راهکار برای درمان کمال گرایی افراطی آورده‌ایم.

۱. تحلیل هزینه- فایده انجام دهید

به ویژگی‌های کمال‌گرایانه خود دقیق‌تر نگاه کنید. ممکن است فکر کنید به خاطر آن‌ها مفیدتر هستید (اگرچه طبق تحقیقات، این تصور احتمالاً درست نیست)، اما به چه قیمتی؟ کمال‌گرایی پیامدهای منفی بسیاری دارد و ممکن است همین الان در حال تجربه‌ی چندین مورد از آن‌ها باشید. فهرستی از تمام دلایلی که کمال‌گرایی به شما و اطرافیان خود صدمه می‌زند، تهیه کنید تا انگیزه‌ی بیشتری برای درمان و غلبه بر کمال گرایی داشته باشید.

۲. برای درمان عملی کمال‌گرایی باید از نگرش‌های خود آگاه باشید

ممکن است متوجه نباشید که کمال‌گرایی چقدر می‌تواند گسترده و فراگیر باشد. با آگاه شدن از الگوهای خود، بهتر می‌توانید آن‌ها را تغییر دهید. ایده‌ی خوبی است اگر بتوانید افکار کمال‌گرایانه‌ی خود را همان طور که به ذهن‌تان خطور می‌کنند، ثبت کنید. اگر نمی‌توانید افکارتان را یادداشت کنید، می‌توانید هر شب، طول روز را مرور کنید. سپس بنویسید که در مواقعی که احساس شکست داشتید یا کارتان را به اندازه‌ی کافی خوب انجام نداده‌اید، به چه چیزهایی فکر می‌کردید. این کار کمک می‌کند زمانی که در آینده افکار کمال‌گرایانه به سراغ شما می‌آیند، بیشتر آگاه باشید. حتی می‌توانید احساسات خود را نسبت به این افکار یادداشت کنید، اما اگر برای انجام این کار فرصت ندارید، احساس ناکامی نکنید.

۳. روی موارد مثبت تمرکز کنید

تمرکز بر روی موارد مثبت در زندگی، یکی دیگر از راه‌های درمان کمال گرایی است. اگر با کمال‌گرایی دست‌وپنجه نرم می‌کنید، احتمالاً اشتباهات را حتی در بهترین آثار دیگران و خودتان خوب تشخیص می‌دهید. ممکن است به‌طور طبیعی دنبال اشتباه باشید و بیش از هر چیز دیگری، متوجه آن شوید. با وجود اینکه ممکن است ترک سریع این عادت دشوار باشد، می‌توانید تمایل خود را در توجه به بدی‌ها با تلاش آگاهانه برای مشاهده‌ی نکات خوب در کار خود و دستاوردهای دیگران کاهش دهید. برای مثال، اگر متوجه چیزی در خود یا کارتان شدید که آن را دوست ندارید، به‌دنبال پنج ویژگی دیگر باشید که در آن‌ خصوص دوست دارید. این کار، تمرکز نقادانه‌ی شما را متعادل کرده و به یک عادت جدید مثبت در شخصیت‌تان تبدیل می‌شود.

۴. گفت‌وگوهای درونی خود را تغییر دهید

تغییر گفت‌و‌گو‌های منفی درونی، یکی از راه‌های درمان عملی کمال‌گرایی است. افرادی که با کمال‌گرایی دست و پنجه نرم می‌کنند اغلب در ذهن‌شان صدای نقادانه‌ای دارند که به آن‌ها می‌گوید کارشان به‌اندازه‌ی کافی خوب نیست، به‌اندازه‌ی کافی تلاش نمی‌کنند و خودشان هم به‌اندازه کافی خوب نیستند. اگر قصد درمان کمال گرایی خود را دارید، باید روی تغییر این صدا کار کنید! خودگویی منفی ممکن است باعث استمرار رفتارهای ناسالم شود و عزت نفس شما را ویران کند. تغییر گفت‌وگوی درونی عامل مهمی برای لذت بردن بیشتر از زندگی و افزایش قدردانی از خود و کارتان است.

۵. برای درمان کمال‌گرایی افراطی باید قدم‌به‌قدم پیش بروید

کمال‌گراها تمایل دارند اهدافی غیرمنطقی برای برتر بودن خود، بدون فرایند آزمون‌وخطا تعیین کنند. این اهداف غیرواقعی هستند و با سخت‌گیری زیاد و باقی گذاشتن فضای کمی برای خطا باعث ایجاد مشکلات می‌شوند.

اگر شما کمال‌گرا هستید، می‌توانید با تغییر اهداف خود استرس را به‌نحو زیادی کاهش دهید. البته لازم نیست نتیجه‌ی نهایی را فدا کنید. اما اگر اهداف کوچکی برای خود تعیین کنید و پس از دستیابی به آن‌ها به خود پاداش دهید، در صورت مواجهه با اشتباهات بیشتر خودتان را می‌بخشید. به‌عنوان مثال، شما ممکن است برای رسیدن به اندام بهتر، بخواهید پنج بار در طول هفته ورزش کنید. ولی اگر عادت به ورزش منظم نداشته باشید، ممکن است از این تغییر سریع به ستوه آمده و شاید تسلیم شوید. اما اگر تصمیم بگیرید در هفته‌ی اول یک یا دو بار ورزش کنید و تا زمان رسیدن به هدف‌تان، به‌صورت دوره‌ای تمرینات را اضافه کنید، به احتمال زیاد به هدف خود می‌رسید و در این فرایند از موفقیت‌های بیشتری لذت خواهید برد.

۶. از مسیر لذت ببرید

ممکن است عادت کرده باشید بر روی نتیجه تمرکز کنید و اگر نتایج شما کمتر از حد عالی باشد، خود را سرزنش کنید. پیشنهاد قبلی (قدم‌به‌قدم پیش رفتن) می‌تواند به شما کمک کند تا از روند تلاش خود بیشتر لذت ببرید. همچنین می‌توانید به‌وسیله‌ی ارتباط گرفتن با گروهی که در صدد رسیدن به هدفی مشابه هدف شما هستند، از مسیر رسیدن به هدف لذت ببرید. و یا با یادداشت کردن احساس‌تان و آنچه در حین رسیدن به هدفتان یاد می‌گیرید، مسیر را برای خود جذاب کنید. اگر متوجه شدید که به کمال نرسیده‌اید، می‌توانید به گذشته فکر کنید، چیزهایی را که در مسیر تلاش برای رسیدن به یک هدف ارزشمند به دست آورده‌اید، ببینید و دستاوردهایی را که در این فرایند به دست آورده‌اید، ارزیابی کرده و قدردان آن‌ها باشید.

یکی از راه‌های مهم برای درمان کمال‌گرایی این است که به جای تمرکز بر خود هدف، بیشتر روی فرایند رسیدن به آن هدف تمرکز کنید.

۷. برای درمان کمال‌گرایی یاد بگیرید انتقادات را مدیریت کنید

اگر به انتقاد به‌عنوان یک حمله نگاه می‌کنید، و به آن واکنش تدافعی نشان می‌دهید، تغییر نگرش می‌تواند به شما کمک کند. انتقاد سازنده می‌تواند سرنخ‌های مهمی درباره چگونگی بهبود عملکردتان به شما بدهد و کارهای‌تان را هرچند عاری از نقص نیستند، به پله‌های ترقی تبدیل کند و در نهایت هم منجر به کمال شما شود. اگر انتقادی که دریافت می‌کنید تند یا کنایه‌آمیز باشد، بد نیست به یاد خودتان و دیگران بیاورید که اشتباهات، روشی عالی برای یادگیری هستند.

خلاصه

کمال‌گرایی می‌تواند عزت نفس شما را تخریب کند و باعث شود که از زندگی خود کمتر لذت ببرید. در نتیجه بهتر است از روش‌های درمان کمال‌گرایی افراطی اطلاع داشته باشید. راهکار‌های بسیاری برای درمان قطعی کمال‌گرایی منفی وجود دارند. ما در این مطلب چند روش برای درمان کمال‌گرایی منفی ذکر کردیم. اگر شما هم راهکار مؤثر دیگری برای درمان قطعی کمال‌گرایی می‌شناسید، با ما و خوانندگان در میان بگذارید.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا