سفارش رپورتاژ آگهی: 09128237336

پیمان صالحی: در حال تلاش برای نمایه‌سازی مجلات داخلی در پایگاه‌های بین‌المللی هستیم

معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تشریح فعالیت‌های این معاونت گفت: تلاش برای افزایش نمایه‌سازی مجلات داخلی در پایگاه‌های بین‌المللی، افزایش ظرفیت جذب محققان پسادکتری، تدوین آیین‌نامه صندوق عالی عتف و تاسیس شبکه ملی آزمایشگاهی از مهم‌ترین اقدامات معاونت پژوهشی وزارت علوم است.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از ایرنا، پیمان صالحی در مورد اقدامات انجام شده در این معاونت اظهار داشت: یکی از اولویت‌های جدی ما نمایه‌سازی مجلات علمی است. اکنون بیش از ۱۴۰۰ عنوان مجله علمی‌پژوهشی در کشور چاپ می‌شود که از این تعداد ۸۰۰ مجله در حوزه علوم انسانی و اجتماعی است.

دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در سال ۲۰۲۱ از ایران حدود ۷۷ هزار مقاله در مجلاتی که در اسکوپوس نمایه شده اند، چاپ کرده‌ایم؛ ولی حوزه های علوم انسانی و اجتماعی خیلی موفق نبوده‌اند.

نمایه‌سازی مجلات داخلی در پایگاه‌های بین‌المللی

صالحی گفت: در حالی که در زمینه نشر دستاوردهای علمی بین المللی موفق بوده ایم، در زمینه های اقتصاد، حقوق، معارف اسلامی و علوم انسانی کمتر توانسته‌ایم دستاوردها و حرف های خود را نشر دهیم.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین نمایه‌سازی مجلات داخلی در پایگاه های بین‌المللی کمک می کند که ۱۴۰۰ عنوان مجله داخلی را به بازار بین المللی صادر کنیم. این مجلات می توانند به زبان فارسی هم باشند، ولی باید چکیده مفصل تری به زبان انگلیسی یا زبان های بین المللی دیگری داشته باشند.

به گفته صالحی این معاونت برای تحقق هدف یادشده سیاست های تشویقی را طراحی و اجرا کرده و اسفند گذشته منابع مالی مورد نیاز را برای اجرای سیاست های تشویقی پرداخت کرده است. پایه تشویقی برای مدیران مسئول و سردبیران مجلات نیز برنامه ریزی شده است. همچنین تاکنون ۶ کارگاه برای آموزش مدیران مسئول نشریات برگزار شده است.

رتبه هفتم مجلات در نمایه دوآج (DOAJ)

معاون پژوهشی وزارت علوم افزود: از طرف دیگر برای نمایه‌سازی مجلات داخل ایران در پایگاه دوآج (DOAJ) مختص مجلات دسترسی آزاد/ open access تلاش می‌کنیم. در این نمایه رشد خیلی خوبی داشته‌ایم؛ بیش از ۶۷۰ مجله ایران در دوآج نمایه شده است.

در این نمایه رتبه هفتم دنیا را در تعداد مجلات دسترسی آزاد داریم که رتبه خوبی است و زبان فارسی در مجلات دسترسی آزاد زبان یازدهم دنیاست. مجلات نمایه شده در دوآج در مسیر نمایه شدن در اسکوپوس و وب آو ساینس/web of scinece قرار می‌گیرند.

چابک‌سازی شورای عالی عتف

دبیر کل شورای عالی عتف اقدام دیگر را چابک‌سازی این شورا و کمیسیون‌های آن برشمرد و گفت: شورای عالی عتف ۱۰ کمیسیون دارد که تعداد اعضا را علمی تر و مختصرتر کرده ایم که اکنون بسیار فعال هستند. این کار به مجوزهای کمیسیون دائم نیاز دارد که به زودی گرفته می‌شود.

تاسیس شبکه ملی آزمایشگاهی

وی ادامه داد: موضوعات خاصی را در کمیسیون دائم عتف پیگیری می‌کنیم که یکی از آنها شبکه ملی آزمایشگاهی است.

اکنون وزارت علوم شبکه ملی آزمایشگاه‌های علمی ایران (شاعا) را در اختیار دارد. ضمن اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی کشور را در اختیار دارد. دانشگاه آزاد اسلامی، وزارت خانه های بهداشت، درمان و آموزش عالی، جهاد کشاورزی و جهاد دانشگاهی نیز آزمایشگاه‌هایی دارند. طبق هماهنگی های با همه این نهادها به‌زودی شبکه ملی آزمایشگاهی را تاسیس می‌کنیم.

معاون پژوهش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: بر این اساس، تمام ظرفیت‌های دستگاه‌های کشور روی یک شبکه قرار می گیرد تا همه پژوهشگران، دانشجحویان و استادان از آن مطلع شده و استفاده کنند. ضمن اینکه به آمایش بهتری از وضعیت تجهیزات آزمایشگاهی موجود می رسیم تا در صورت نیاز بدانیم چه دستگاهی باید خریداری یا تعمیر شود.

وی گفت: البته مجوز شبکه ملی آزمایشگاه‌ها را باید در کمیسیون دائم شورای عالی عتف بگیریم و بعد به شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری ارایه می‌شود.

توجه بیشتر به دوره‌های پسادکتری

صالحی افزود: موضوع مهم دیگری که از طریق وزارت علوم و وزارت بهداشت و همچنین شورای عالی عتف پیگیری می‌کنیم، بحث توجه ویژه به دوره‌های پسادکتری است؛ زیرا دانش آموخته های مقطع دکتری بهتر از دانشجویان ارشد و دکتری می‌توانند تحقیق و پژوهش کنند.

محقق پسادکتری تجربه ارزشمند دارد، محقق تمام‌وقت است ولی استفاده از محققان پسادکتری در ایران اندک بوده است. برای نمونه در سال ۲۰۲۱ در آمریکا ۶۸ هزار نفر و از بهترین محققان دنیا جذب پسادکتری شده اند؛ در حالی که در ایران کمتر از هزار نفر جذب شده اند. در ایران ۱۵۰ هزار دانشجوی دکتری داریم که سال گذشته ۱۵ هزار نفر دانش‌آموخته شده اند.

وی در مورد میزان حقوق این محققان اظهار داشت: آیین نامه ای نوشته شده که باید در شورای عالی عتف بررسی می شود. این محققان یا در بخش های تحقیق و توسعه صنایع جذب می شوند که حقوق خود را از آن بخش دریافت می کنند یا بخش های تحقیقاتی نهادهای دیگر که از منابع تخصیص داده شده از شورای عالی عتف حقوق می گیرند.حدود ۱۰ میلیون تومان در ماه در نظر گرفته ایم و امیدواریم چند هزار پسادکتری را در ۱۴۰۱ جذب کنیم تا از ظرفیت عظیم آنها استفاده شود.

صالحی در مورد صندوق شورای عالی عتف که از آذر گذشته به امضای رییس‌جمهوری رسید، توضیح داد: بر اساس ابلاغ رییس‌جمهوری وزارت علوم و وزارت بهداشت با همکاری سازمان برنامه و بودجه باید آیین‌نامه و اساسنامه این صندوق را تهیه کنند و به تایید آنها برسد. بعد از چندین جلسه آیین نامه به غیر از چند بند نهایی حاضر است و اگر در هفته آتی نهایی شود، طبق قانون باید آن را به هیات دولت ارایه دهیم.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
ایرنا

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا