سفارش رپورتاژ آگهی: 09128237336

گام‌هایی که زوجین جوان می‌توانند برای تقویت اقتصاد خانواده بردارند

رفاه زندگی در پیری منوط به برنامه ریزی اقتصادی در دوران شروع زندگی و جوانی است.کارشناسان معتقدند علت اصلی ایجاد این مشکلات تدبیر نکردن درست اقتصاد خانواده است.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از تبیان، صادق وفایی در یادداشتی نوشت: تصمیم‌گیری مالی در سال‌های اول ازدواج نقش مهمی در رفاه سال‌های آتی دارد. زوج‌های جوان این فرصت را دارند با تصمیمی که در مورد مسایل مالی در سال‌های اول ازدواج می‌گیرند، سالیان سال از رفاه مالی بهره‌مند شوند. مسایل مالی، وجه مشترک زوج‌ها در تمام سال‌ها خواهد بود بنابر این لازم است هریک از طرفین از همان ابتدا با یکدیگر صادق بوده، در مورد مسائل مالی همفکری نموده و متحد عمل کنند. برای رسیدن به هدفی مشترک، آینده‌ای روشن و پرهیز از جر و بحث‌های مالی که در بعضی خانواده‌ها دیده می‌شود، موارد زیر را رعایت کنید.

1- برای زندگی مشترک خود هدف گذاری کنید

اصولا هزینه کرد منابع مالی بدون داشتن برنامه و به تبع آن استراتژی، روز به روز دستیابی شما به یک زندگی آرام در حوزه اقتصاد را به تعویق می اندازد. گام اول رسیدن به یک آینده روشن مالی، ترسیم آن و نوشتن اهداف اقتصادی است. هدف گذاری اقتصادی به معنای نوشتن رویاهای اقتصادی نیست بلکه تعیین گام های مختلف برای رسیدن به اهداف متناسب با امکانات موجود و در دسترس است.  

2- استراتژی رسیدن به اهداف خود را تعیین کنید

شاید گام اول در این حوزه علاوه بر شناخت دقیق فرصت ها و محیط اطراف، مشورت با افراد موفق و متخصصین این حوزه است. در بسیاری از مواقع علت ناکامی ما در اهداف اقتصادی آشنا نبودن ما با مسیری است که باید برای رسیدن به مقصد طی کنیم. مشاوران نقش مهمی در ترسیم این مسیر می توانند ایفا کنند.

3- بین نیازهای ضروری و غیر ضروری خانواده خود تفکیک کنید

متناسب با جوانی و روحیه نشاط و تفریح ممکن است زوج های جوان در برنامه زندگی خود تفکیکی بین مخارج ضروری و غیر ضروری نداشته باشند. بی توجهی به این موضوع رفته رفته مخارج ضروری و غیر ضروری شما را ادغام می کند و سبد پس انداز و سرمایه گذاری شما را کوچک می کند. البته تفکیک آنها الزاما به معنای عدم استفاده کالاهای غیرضرور نیست بلکه هدف اصلی از این اقدام، تنظیم مصرف کالاها متناسب با هدف گذاری اقتصادی – مالی زندگی است.

4- در مسائل مالی شفاف باشید

خیلی از زوج‌های جوان به دلیل صادق نبودن طرف مقابل، در مورد مسایل مالی دچار مشکل می‌شوند. بعضی وقت‌ها یکی از طرفین بدهی‌ها یا مخارج خود را از دیگری پنهان می‌کند. 

خرج کردن پا به پای دیگران، اکثرا منجر به بدهی شده یا حداقل آن است که زوجین نمی‌توانند پس‌انداز کنند. درآمد و هزینه باید بر اساس نیاز زوج‌ها باشد نه بر حسب عادات دیگران.این پنهان‌کاری، زمینه‌ساز مشکلات برای طرف مقابل بوده، او نمی‌تواند مخارج یا میزان سرمایه را به طور صحیح برآورد و از نظر مالی برنامه‌ریزی کند.

5- حساب درآمد و مخارج را به صورت مکتوب داشته باشید 

زوج‌های جوان باید حساب درآمد خود را داشته باشند و با برنامه‌ریزی، بیش از آن خرج نکنند. برنامه‌ریزی شامل پس‌انداز مقداری از پول و سرمایه‌گذاری برای دوران بازنشستگی است.
حساب و کتاب به هر کدام از آن‌ها اطمینان می‌دهد که با توجه به میزان درآمد، مخارج و روش زندگی و با توجه به موقعیت مالی فعلی در سطح یکسانی هستند. این باعث می‌شود هر طرف مشکلات مالی دیگری را پذیرفته و در مورد درآمد و مخارج به توافق برسند.

نوشتن در کاغذ یا استفاده از نرم افزارهای حسابدار شخصی یکی از متداول ترین راه هایی است که امروزه طرفداران زیادی دارد و دورنمای خوبی از هزینه های احتمالی شما در آینده به شما می دهد.

6- سعی کنید خود را با دیگران مقایسه نکنید

بسیاری از زوج‌های جوان نمی‌توانند پس‌انداز کنند و بیش از حد هزینه می‌کنند. خرج کردن پا به پای دیگران، اکثرا منجر به بدهی شده یا حداقل آن است که زوجین نمی‌توانند پس‌انداز کنند. درآمد و هزینه باید بر اساس نیاز زوج‌ها باشد نه بر حسب عادات دیگران.


7- با دید بلندمدت سرمایه‌گذاری کنید 

صرف پس انداز و نگهداری پول در شرایط فعلی اقتصادی -که تورم ارزش پول را کاهش می دهد- کمترین کار سرمایه گذاری آن جهت حفظ ارزش پول است. سرمایه گذاری در بورس، شروع یک کسب وکار خانگی، قراردادن پول در صندوق های سرمایه گذاری، عضویت در تعاونی و … کمترین کارهایی است که می تواند جلوی کاهش  ارزش سرمایه شما را بگیرد.

8- برای بالا بردن سواد مالی خانواده خود برنامه داشته باشید

عمده مشکل فعلی اقتصادی مردم، کم بودن سواد اقتصادی آنهاست. برای این که بتوانید هوشمندانه اقتصاد خانواده خود را جلو ببرید حتما برای آموزش سواد اقتصادی خود برنامه داشته باشید.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
تبیان

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا