سفارش رپورتاژ آگهی: 09128237336

درباره تصورات کلیشه‌ای ازدواج

یک روان‌درمانگر با اشاره به تصورات غلط و رویایی که بعضا جوانان از ازدواج دارند، گفت: علت تصورات کلیشه‌ای نظیر اینکه “پسری سوار بر اسب سفید به دنبال ملکه رویاها” می‌آید، عدم گفتگو و عدم مشاوره قبل از ازدواج است و باید توجه داشت که ازدواج بر اساس این تصورات رویایی و غلط می‌تواند احتمال طلاق را بیشتر کند.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از ایسنا، شبنم طلوعی، همزمان با آخرین روز از هفته ملی ازدواج، علت تصورات غلط و کلیشه‌ای در ذهن دختر و پسر نسبت به همسر آینده را عدم صحبت، گفتگو و مشاوره قبل از ازدواج دانست و اظهار کرد: اغلب دختران و پسران این تصور را دارند که مشاوره پیش از ازدواج باید به هنگام نزدیک شدن زمان ازدواج انجام شود و اینگونه پروسه مشاوره پیش از ازدواج را به روزهای پایانی قبل از ازدواج به تعویق می‌اندازند این در حالی است که مشاوره باید به موقع انجام شود تا دید واقعی به زندگی زوجین دهد.

این روانشناس با بیان اینکه، باورهای غلط در ذهن دختر و پسر درباره ازدواج، در جلسات مشاوره پیش از ازدواج بررسی می‌شود، درباره فرآیند جلسات مشاوره پیش از ازدواج توضیح داد: اینکه “دختر باید ناز کند و اگر همسرش ناز او را نخرد یعنی او را دوست ندارد” و یا اینکه ” اگر زوج یکدیگر را دوست دارند باید همه جا در کنار هم و با هم حضور داشته باشند” و یا اینکه “اختلاف نظر بین زوجین یعنی از بین رفتن تفاهم”، از جمله باورهای غلطی هستند که در جلسات مشاوره پیش از ازدواج بررسی می‌شود.

به گفته طلوعی، در جلسات مشاوره پیش از ازدواج این باورهای کلیشه‌ای در ذهن دختر و پسر شناسایی شده و با باورهای درست جایگزین می‌شوند و درواقع “بازسازی شناختی” بین مشاوره و مراجع انجام می‌گیرد.

وی در ادامه سخنان خود به بیان تمرینی برای زوجین در آستانه ازدواج به منظور درک همخوانی تصورات خود نسبت به ازدواج با آنچه در واقعیت وجود دارد پرداخت و خطاب به جوانان تصریح کرد: برگه‌ای بردارید و بر روی آن تمام ویژگی‌هایی که در ذهن از همسر آینده خود انتظار دارید بنویسید. سپس ویژگی‌هایی که نمی‌خواهید همسرتان داشته باشد و ویژگی‌هایی که اگر همسرتان داشته باشد خوب است و اگر هم نداشته باشد مهم نیست را بر روی کاغذ بنویسید. در ادامه نیز تصوراتتان از همسر رویاهایتان را بر روی همان کاغذ بنویسید.

این روانشناس، افزود: پس از آن برگه‌ دیگری بردارید و اکنون تمام ویژگی‌هایی مثبت و منفی که در طرف مقابل (فردی که می‌خواهید با او ازدواج کنید) می‌بینید صادقانه بر روی کاغذ بنویسید و این خصوصیات  را با ویژگی‌هایی که در تصورات و رویاهای خود داشتید مقایسه کنید. با این تمرین درصد احتمال طلاق کاهش پیدا می‌کند چراکه با واقعیت روبرو می‌شوید و بر اساس تصورات کلیشه‌ای ازدواج نمی‌کنید.

طلوعی در پایان سخنان خود خطاب به زوجین در آستانه ازدواج تاکید کرد: برای ازدواجِ واقع بینانه زمان بگذارید و از پله‌های کلینیک‌های مشاوره و روانشناسی برای دریافت خدمات مشاوره پیش از ازدواج با آرامش و عشق بالا بروید تا از پله‌های دادگاه خانواده با نفرت و کینه پایین نیایید.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
ایسنا

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا