سفارش رپورتاژ آگهی: 09128237336

محمدعلی زلفی‌گل: نخبگان المپیادهای علمی در کشور بورسیه می‌شوند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: با همکاری بنیاد ملی نخبگان در شورای استعدادهای درخشان پیشنهادی مطرح شد، مبنی بر این که دارندگان مدال های مختلف ملی جهانی المپیادی از مقطع لیسانس تا دکترا بورسیه می شوند که پس از دکترا نیز بصورت مستقیم عضو هیات علمی شوند به شرط آنکه وضعیت علمی خوبی داشته باشند.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از ایرنا، «محمدعلی زلفی گل» شامگاه دوشنبه در دیدار با مسوولان دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان با اشاره به اینکه دانش آموزان در  رشته های المپیادهای دانش آموزی در علوم پایه مدال های مختلف ملی و جهانی را کسب می کنند، اما در رشته های غیر مرتبط تحصیل می کنند، افزود: این موضوع  یک فاجعه است چرا که فردی که مدال جهانی ریاضی را کسب می کند اگر در همان رشته خودش تحصیل کند، به موفقیت های خیره کننده ای دست پیدا می کند.

وی با بیان اینکه بررسی ها نشان می دهد عمده ترین دلیل این مساله یعنی تحصیل نخبگان المپیادی کشور در رشته های غیر مرتبط نگرانی نسبت به آینده شغلی خود است، اضافه کرد: افراد نخبه باید از آینده درخشان پیش روی خود مطمئن باشند.

این عضو کابینه سیزدهم با بیان اینکه  تلاش می شود تعدادی از دانشجویان  المپیادی در همان رشته خود تحصیل کنند، که امیدواریم این کار به سرانجام برسد، خاطر نشان کرد: علاوه بر آن تلاش می شود در رشته تجربی که سه برابر رشته ریاضی و فیزیک شرکت کننده در کنکور وجود دارد کسانی که ریاضی، فیزیک و شیمی را  با درصد بالایی تست می زنند، این امکان فراهم می شود در همان رشته ریاضی انتخاب کنند که البته این در حد یک ایده است.

وی با اشاره به اینکه با مدیریت شایسته که در دانشگاه علوم پایه زنجان انجام گرفته هر فردی وارد این دانشگاه شود، چه در داخل و خارج احساس غرور می کند، اضافه کرد: این مکان دانشگاه منحصر به فردی است و  در این میان دانشمندان و اساتید نام آوری  در این واحد دانشگاهی هستند که برای کشور افتخار آفرین هستند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه طبیعی است در راس دانشگاه علوم پایه پروفسور ثبوتی و جزو مفاخر ماندگار کشور هستند، ادامه داد: نظام جمهوری اسلامی  هم به دانشگاه علوم پایه زنجان نگاه دیگری دارد، که رهبری، رییس جمهور و مدیران و وزراء این دانشگاه را بصورت ویژه و خاص می بینند.

وی با بیان اینکه از سال های اولیه تاسیس این دانشگاه به آن رفت و آمد داشتم، اظهار داشت: مهمترین کار انجام گرفته در این دانشگاه مستقل شدن هیات امنای آن است، در حالی  که بسیاری از دانشگاهها ۲ برابر این دانشگاه، دانشجو و هیات علمی دارند اما  این کار را انجام نداده اند.

زلفی گل با اشاره به اینکه شخصیت این دانشگاه با سایر دانشگاههای دیگر متفاوت است، افزود: نکاتی در خصوص پذیرش دانشجوی خارجی، سرفصل دوره و سهمیه دکترا ، دیپلماسی علمی  بحث مهاجرت، تجهیزات و مواردی از این دست مطرح شد که  تلاش می کنیم مد نظر قرار دهیم.

وی با بیان اینکه وزارتخانه به دنبال پیگیری اعتبارات ویژه بوده و مکاتبات لازم نیز انجام گرفته است، گفت: در صورت تخصیص اعتبارات، شاید همه نیازها برطرف نشود، اما بخشی از آن مرتفع خواهد شد که امیدواریم این مهم به وقوع بپیوندد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه بحث تاسیس رشته ها در صورت امکان برای دانشگاه تحصیلات علوم پایه  کمک خواهد شد، گفت: تلاش می شود مسائل مطرح شده دیگر نیز در جلسه هیات دولت مطرح شود.

این مسوول با اشاره به اینکه در بازدید از دانشگاه زنجان آمار و ارقام ارائه شد که بخشی از آن رضایتبخش و بخشی دیگر آن نگران کننده بود، ادامه داد: بر این اساس باید در بحث  فناوری و نوآوری باید اقدامات بیشتری در دانشگاههای استان انجام گیرد.

وی با بیان اینکه از جمله اقدامات شاخص  این است که در ترویج علم به رغم اینکه هزینه دارد ، به عبارتی دیگر آورده مالی ندارد  سرمایه گذاری می کنند، اضافه کرد: این نوع نگاه ارزشمند است که دانشگاه کاری را انجام می دهد که آورده مالی ندارد  اما برای ترویج علم  و ایجاد انگیره دانشجویان تاثیر گذار هستند.

این مسوول خاطرنشان کرد: به این مهم باید توجه داشت که رشته های میان رشته ای باید توسط سازمان مدیریت و امور استخدامی به رسمیت شناخته شود و این موضوع اهمیت ویژه ای دارد.

گفتنی است وزیر علوم تحقیقات و فناوری  در سفر یک روزه خود به استان زنجان از بخش های مختلف دانشگاه زنجان و دانشگاه علوم پایه زنجان بازدید کرد و در جریان مشکلات قرار گرفت.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
ایرنا

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا