ارائه ۲۳ هزار عنوان کتاب به صورت برخط برای کودکان و نوجوانان

انتشارات موفقیت‌شناسی

 مدیرکل پردازش منابع و فنّاوری‌های دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران از راه‌اندازی سامانه‌ای خبر داد که پدران و مادران می‌توانند بیش از ۲۳ هزار عنوان کتاب را به صورت برخط در اختیار فرزندان خود قرار دهند. 

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از ایرنا، «علیرضا انتهایی» در نشست معرّفی خدمات دیجیتال کتابخانه ملّی ایران گفت: سامانه کتابخانه ملّی کودکان و نوجوانان یکی از پرمخاطب‌ترین بخش‌های کتابخانه ملّی ایران در ایام کرونا بوده است و این سامانه یکی از مهمترین و پرکاربردترین سامانه‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران است که ۲۳ هزار و ۲۹۲ کتاب کودک را به صورت برخط در دسترس قرار داده است و خانواده‌ها می‌توانند بدون ثبت نام و به صورت برخط از این سامانه بهره ببرند. همچنین مجوز استفاده و حق انتشار (کپی رایت) این کتاب ها نیز دریافت شده است که یک نسخه رونوشت از کتاب های مربوط به حوزه کودکان و نوجوانان در قالب مسئولیت اجتماعی و به صورت رایگان در اختیار قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به سامانه های سنا،‌ کتابخانه ملّی کودکان و نوجوانان، شبکه کتابخانه های کشور، فهرستگان نسخ خطّی و همچنین سامانه شبکه مراکز اسناد کشور و چگونگی دسترسی به منابع موجود در این سامانه ها گفت: با توجه به رویکرد اصلی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران به عنوان حافظه ملّی در خانه هر ایرانی و با هدف توزیع عادلانه و دسترسی آزاد به اطّلاعات، سامانه نشریات سنا و سامانه نشریات علمی (ایران ژورنال) عملیاتی شده است.

انتهایی ادامه داد: در سامانه سنا مجموع نشریات تاریخی و عمومی قابل مشاهده است و پژوهشگران می‌توانند به چهار دوره قاجار، پهلوی اول، پهلوی دوم و پس از انقلاب اسلامی و نشریات لاتین دسترسی داشته باشند. یکی از فعّالیت‌های انجام شده در بخش دیجیتال‌سازی، دسته بندی اطّلاعات برحسب تاریخ انتشار نشریه (از آغاز تا انتها)، پدیدآورندگان و موضوع بندی نشریات است که این دسته بندی کمک شایسته‌ای به پژوهشگران برای جستجوی منابع می‌کند.

وی افزود: در برخی از نشریات، ناشر بنا به دلایلی اجازه دسترسی برخط (آنلاین) را به کاربر نداده امّا متقاضیان می توانند با مراجعه به بخش نشریاتِ سازمان، به ۵۴۸ هزار نشریه دسترسی پیدا کنند. به روز رسانی سامانه سنا یکی از فعالیت‌های مهم و تعریف شده در اداره کل پردازش منابع و فنّاوری‌های دیجیتال سازمان است و ماهانه حدود ۱۰ هزار نشریه به این مجموعه اضافه می‌شود.

موظّف به گردآوری نشریات علمی نیز هستیم

مدیرکل پردازش منابع و فنّاوری‌های دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران افزود: نشریات علمی از نشریات تاریخی و عمومی جداسازی شده است و طبق اساسنامه سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران مبنی بر نگهداری از هر آنچه به عنوان کتاب، نسخه و نشریه در کشور چاپ می شود؛ موظّف به گردآوری نشریات علمی نیز هستیم. بنابراین مجموع نشریات و مجله‌های علمی که دارای سایت هستند، به طور خودکار در سامانه نشریات علمی (ایران ژورنال) بارگذاری می‌شود.

وی در ادامه به سامانه فهرست منابع چاپی که دارای چهار زیرمجموعه است، اشاره کرد و گفت: این سامانه جنبه راهنما دارد و به چهار زیرمجموعه شبکه کتابخانه‌های کشور، شبکه اسناد کشور،‌ فهرستگان نسخ خطّی و نشریات کشور تقسیم می‌شود.

مدیرکل پردازش منابع و فنّاوری‌های دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران یادآور شد: سه هزار و ۵۹۹ کتابخانه به شبکه کتابخانه‌های کشور متصل هستند که پژوهشگران می‌توانند با مراجعه به سایر کتابخانه‌های نزدیک به محل سکونت خود، به منبع پژوهشی مورد نیاز دسترسی و نیازهای پژوهی خود را تأمین کنند.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
ایرنا

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا