تقاضای صنایع برای جذب فارغ‌التحصیلان فنی‌وحرفه‌ای

 رییس دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای از انعقاد قرارداد برای جذب هزار تکنسین در صنعت هسته‌ای کشور خبر داد و گفت: بر اساس این قرارداد که با صنایع هسته‌ای تنظیم و منعقد شده است، این تعداد تکنسین در صنعت هسته‌ای کشور به کار گرفته می‌شوند. 

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از ایرنا،«عرفان خسرویان»، با بیان اینکه به زودی همین فرایند را با شرکت خودروسازی سایپا به انجام می‌رسانیم، افزود: تفاهم نامه‌ای به این منظور در حال نهایی شدن است.

رییس دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای ادامه داد: تفاهم نامه‌ای نیز در حوزه صنایع انرژی‌های تجدیدپذیر منعقد کرده ایم که نشان می‌دهد تقاضا از طرف صنایع برای فارغ التحصیلان دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای بالا است.

وی بورسیه کردن دانشجویان این دانشگاه در بخش صنایع را از دیگر برنامه های این دانشگاه دانست و گفت: برای بورسیه دانشجویان این دانشگاه در صنایع مختلف نیز مذاکراتی با صنایع آغاز شده است و به زودی دانشجویان ممتاز دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای برای صنایع مختلف جانشانی می‌شوند.

تدوین سند آمایش دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای بر اساس طرح تحول آموزش دولت

رییس دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای به طرح تحول آموزش دولت اشاره کرد و افزود: سند آمایش دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای بر اساس طرح تحول آموزش دولت در حال تدوین است. این آمایش به تفکیک استان‌ها و کارگروه‌های استانی انجام شده است و به تناسب بوم هر استان رشته‌های جدید راه‌اندازی می‌شوند. همچنین رشته‌های موجود نیز در حال بازنگری هستند.

وی افزود: همچنین بر اساس سند آمایش دانشگاه فنی حرفه ای، برای جبران کاهش فرایند جذب هیات علمی این دانشگاه، سهمیه جذب اعضای هیات علمی افزایش یافته است.

ارائه آموزش‌های دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای در کشورهای منطقه در دستورکار است

خسرویان در ادامه به بحث بین‌المللی سازی آموزش های فنی‌وحرفه‌ای اشاره کرد و گفت: به دنبال این هستیم که آموزش های فنی حرفه ای را بین‌المللی کنیم و بر همین اساس بحث آموزش های دانشگاه فنی حرفه ای در کشورهای منطقه در دستور کار قرار دارد و مقدمات آن با حوزه معاونت بین‌الملل وزارت علوم انجام شده است.

وی افزود: بر این اساس مربیان، مدرسان و متقاضیان دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای از کشورهای دیگر به ایران می آیند تا آموزش ببینند و بتوانند سازمان های فنی‌حرفه‌ای را در کشورهای خود توسعه دهند. این اقدام برای کشورهای لبنان و مالی شروع شده است امیدواریم در گام بعدی در عمان و افغانستان نیز این اقدام اجرایی شود.

رییس دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای ادامه داد: تاسیس دانشگاه در کشورهای دیگر هزینه‌بر است؛ به همین دلیل توافقات اینگونه بوده که زیرساخت و فضا از آنها است و نیروی انسانی خود را معرفی می‌کنند تا در ایران آموزش ببینند یا تیمی از ایران به آن کشورها فرستاده می‌شود که در آنجا آنها را آموزش دهند و دانشگاه راه‌اندازی کنند.

خسرویان در ادامه به قانون صلاحیت حرفه‌ای در کشور اشاره کرد و گفت: قانون صلاحیت حرفه‌ای در کشور مطرح است که تصویب درست و دقیق این قانون می تواند شکاف بین صنعت و دانشگاه را پُرکند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا دانشگاه‌ها نمی‌توانند نیاز صنعت را برطرف کنند، اظهار داشت: خلاء آن در همین استانداردهای صلاحیت حرفه‌ای است، اگر آموزش های ما به تناسب استانداردهای صلاحیت حرفه‌ای به روز رسانی شوند و صنایع نیازسنجی های خود را انجام دهند و هر صنعتی دانشجوی خود را سفارش دهد، می تواند طی دو سال نیروی کار مورد نیاز خود را تامین کند و شاید از این طریق دانشگاه ها بتوانند نیاز صنعت را برطرف کنند.

رییس دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای درباره پرداخت معوقه حق التدریس‌های این دانشگاه هم گفت: معوقه حق التدریس‌های دانشگاه پرداخت شده است و امیدواریم در بودجه سال آینده و در برنامه هفتم توسعه هزینه نیروهای حق التدریس دیده شود تا دانشگاه بتواند پرداخت‌های بهتری داشته باشد. البته امتیازاتی را برای نیروهای حق التدریس برقرار کردیم از جمله امتیاز پاداش مقالات که برای حق التدریسی‌ها پرداخت می‌شود. این اقدام بی سابقه‌ای است و تاکنون اجرایی نشده بود.

وی درباره جذب دانشجوی خارجی در این دانشگاه نیز اظهار داشت: حدود ۷۰۰ دانشجوی خارجی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که عمده آنها از کشور عراق بوده و این دانشگاه را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اند.

بودجه دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای دانش‌آموزی هزینه می‌شود

رییس دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای تدوین بودجه این دانشگاه را دانش‌آموزی خواند و گفت: مهمترین چالش دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای این دانشگاه است چرا که به صورت دانش‌آموزی اختصاص می‌یابد. در واقع از هر سه دانشجویی که در این دانشگاه پذیرش می‌شود، دولت هزینه یک دانشجو را پرداخت می‌کند در حالی که هزینه‌های اسکان و غذای دانشجویی بسیار بالا است.

خسرویان با تاکید بر این که توانستیم ترم گذشته را با همه سختی‌ها پشت‌سر بگذاریم و مشکلی در حوزه غذا و اسکان نداشته باشیم، اظهار داشت: در تلاش هستیم که در برنامه هفتم توسعه موضوع بودجه این دانشگاه را اصلاح کنیم. امیدواریم در احکام برنامه هفتم توسعه سهم آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای در بودجه به نحو احسنت دیده شود؛ چرا که هر مقدار در حوزه آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای سرمایه‌گذاری کنیم، بهتر می‌توانیم معضل بیکاری در کشور را پاسخگو باشیم.

وی خاطرنشان کرد: سن کار در دنیا تقریبا از ۱۶ تا ۳۵ سال است یعنی تمام افرادی که در این سن هستند یا باید در معرض آموزش های فنی‌وحرفه‌ای باشند یا باید یک شغل داشته باشند.

رییس دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای اضافه کرد: در کشور ما جوانان در این سن مشغول تحصیلات نظری‌اند و فاقد یک شغل رسمی هستند؛ بنابراین باید سیاست‌های اشتغال و فنی و حرفه ای به نحوی تغییر کند که سهم آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای در کشور افزایش یابد و دانشجویان دوره کارشناسی را به صورت مهارتی تربیت کنیم تا مشکل اشتغال در کشور حل شود.

وی در ادامه گفت: همچنین توانستیم در این دوره مشکل صندوق بازنشستگی اعضای هیات علمی تطبیقی فنی‌وحرفه‌ای را حل کنیم. همچنین در تفاهمی که با صندوق منعقد شد، بازنشستگی سایر اعضا مطابق با دستورالعمل سال ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰ انجام می شود که اتفاق مهمی بود چرا که چند سال دانشگاه درگیر این موضوع بود و با توافق خوبی که با صندوق شد، این موضوع حل شده است.

خسرویان تاکید کرد: تمام معوقه‌های بازنشستگی کارکنان و اعضای هیات علمی واریز شده است و امروز دانشگاه هیچ بدهی به هیچ قسمتی از دستگاه‌ها و ارگان‌ها ندارد.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
ایرنا

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا