رشته مهندسی فناوری اینترنت اشیا در دانشگاه جامع علمی کاربردی تصویب شد

دوره مهندسی فناوری اینترنت اشیا با نگاه به مشاغل نوظهور با تصویب شورای برنامه ریزی آموزشی و درسی علمی کاربردی برای نخستین بار در دانشگاه جامع علمی کاربردی برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از ایرنا، علیرضا جمالزاده، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی درسی دانشگاه اعلام کرد: دوره مهندسی فناوری اینترنت اشیا بر مبنای برنامه تحولی و نیازآفرینی و با مشارکت تیمی از متخصصان و صاحب نظران با هدایت مستقیم دانشگاه جامع علمی کاربردی با هدف تربیت نیروهای متخصص و ماهر برای این بخش از نیازهای حوزه فناوری اطلاعات و رایانه در ذیل گروه صنعت تدوین، تصویب و مقرر شد تا در مراکزی که شرایط، تجهیزات و امکانات مورد نظر را دارند، تحت نظارت دانشگاه جامع علمی کاربردی اجرا شود.

دبیر شورای برنامه‌ریزی آموزشی و درسی علمی کاربردی افزود: اینترنت اشیا مفهومی جدید در دنیای فناوری و ارتباطات به‌ شمار می آید. بنابراین عبارت اینترنت اشیا، دنیایی را توصیف می‌کند که در آن هر چیزی از جمله اشیای بی‌ جان، برای خود هویت دیجیتال پیدا کرده و به کامپیوترها اجازه می‌دهد آن‌ها را سازماندهی و مدیریت کنند، اینترنت در حال حاضر همه مردم را به هم متصل می کند ولی با اینترنت چیزها تمام اشیا به هم متصل می شوند.

وی تصریح کرد: دانش آموختگان این رشته مهارت‌ها و توانمندی‌هایی چون بکارگیری سیستم‌ عامل لینوکس با هدف مدیریت و کنترل دستگاه‌ها و نظارت بر فرآیندهای موردنیاز، کار با نمودارهای کاربردی در UML، نمودار کلاس‌ها (classes diagram) و نمودار توالی (sequence diagram) برای به تصویر کشیدن دقیق معماری سیستم قبل از پیاده¬سازی، کار با پروتکل‌ها و چهارچوب‌های مهم بی‌سیم، نوشتن منطق تجاری در ارتباط با تجهیزات توکار با استفاده از روش آزمون محور در پلتفرم‌های RTOS و غیر RTOS ،کار با پروتکل‌های ارتباطی نظیر ۱۲C، SPI ، ۱ wire،UART ،MODBUS و DALI. معماری دستگاه‌های مبتنی بر اینترنت اشیا، میکروکنترلرها و پردازشگرهای اینترنت اشیا، به کارگیری فناوری‏‌های ارتباطی کوتاه برد، میان برد و برد بلند در اینترنت اشیا، پیاده‏سازی پروژه با سه پروتکل پر کاربرد Bluetooth، WiFi و LoRa، به کارگیری هوش مصنوعی در اینترنت اشیا، تست API، توسعه اپلیکیشن موبایل برای پیاده سازی IoT، بکارگیری زبان های سمت سرور مانند PHP،ASP.NET یا Node.js را کسب می‌کنند.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی درسی افزود: دانش آموختگان این رشته می توانند مشاغلی همچون مهندس اینترنت اشیا ، مهندس بلاک چین، کارشناس تجهیزات/ سخت افزارهای اینترنت اشیا ، معمار شبکه ها/ راه حل‌های مبتنی بر اینترنت اشیا، مدیر شبکه ها/ ربات‌های اینترنت اشیا را احراز کنند.

جمالزاده در خاتمه گفت: تمامی محتوای این رشته باتوجه به آخرین دستاوردهای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات تدوین شده است و به دلیل داشتن بازار کار و نیاز جامعه از جذابیت خاص برای اشتغال برخوردار است.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
ایرنا

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا