سفارش رپورتاژ آگهی: 09128237336

کمبود آهن و نقش آن در تشدید افسردگی و اضطراب

مشکلات سلامت روان تا حد زیادی ریشه در تفاوت‌های فیزیکی در مغز، ژن‌ها و تجربیات زندگی ما دارد.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، تعداد زیادی از تحقیقات نشان می‌دهد که ماده مغذی آهن نقش مهمی در سلامت روان ایفا می‌کند و داشتن مقدار بسیار کم آن می‌تواند منجر به تشدید علائم مشکلات روانی و یا ایجاد آن‌ها شود.

«استفانی وینبرگ لوین»، روانپزشک در دانشکده پزشکی دانشگاه «میشیگان» می‌گوید: با این‌حال بسیاری از افرادی‌که دارای مشکلات روانی مانند افسردگی یا اضطراب هستند و پزشکانی که آن‌ها را درمان می‌کنند، ممکن است در مورد این ارتباط چیزی ندانند.

او و همکارانش در مقاله‌ای که در نشریه Current Psychiatry منتشر شده است، با قاطعیت اعلام کردند که افراد مبتلا به بیماری‌های روانی به‌طورخاص نیاز به آزمایش خون برای تعیین سطح آهن موجود در بدن‌شان دارند.

اگر نتیجه این آزمایش – به‌نام آزمایش فریتین – نامطلوب باشد، افزایش آهن در رژیم غذایی و مصرف مکمل‌های آهن در صورت توصیه پزشک، مهم است. به‌طورکلی، لوین می‌گوید، سطح فریتین باید ۱۰۰ نانوگرم در میلی‌لیتر باشد و هر چهار تا شش هفته یک‌بار در این بیماران، آزمایش تکرار شود.

آهن علاوه بر نقش شناخته‌شده‌اش در کمک به گلبول‌های قرمز خون، در انجام عملکرد حیاتی انتقال اکسیژن در بدن، به بدن کمک می‌کند تا مولکول‌های مورد نیاز برای ساخت مواد شیمیایی کلیدی مغز را بسازد. به طور خاص، آهن نقش مهمی در نحوه ساخت انتقال‌دهنده‌های عصبی به نام سروتونین، دوپامین و نوراپی‌نفرین که همه آن‌ها در سلامت روان مهم هستند، بازی می‌کند.

این در حالی است که تحقیقات نشان می‌دهد که بین سطوح پایین آهن و علائم افسردگی، اضطراب و اسکیزوفرنی ارتباط وجود دارد. مطالعات روی افرادی که اولین دوره روان‌پریشی خود را تجربه می‌کنند، نشان می‌دهد که بین شدت علائم آن‌ها و سطح پایین آهن، ارتباط وجود دارد. علاوه بر مطالعاتی که به بررسی رابطه بین سطح آهن و علائم بیماری‌های روانی پرداخته‌اند، مطالعات دیگر بررسی کرده‌اند که وقتی افراد مبتلا به بیماری‌های روانی مکمل آهن دریافت می‌کنند، شاهد بهبود خلق‌وخو و کاهش سطح خستگی هستند.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
باشگاه خبرنگاران جوان

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا