سفارش رپورتاژ آگهی: 09128237336

موافقت دولت با ارسال لایحه‌ای به مجلس برای حمایت ایرانیان خارج از کشور

سخنگوی دولت گفت: دولت با ارسال لایحه‌ای به مجلس برای حمایت ایرانیان خارج از کشور موافقت کرد.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از فارس، علی بهادری جهرمی صبح امروز (چهارشنبه 31 خرداد) در حاشیه جلسه هیات دولت در تشریح مصوبات جلسه این نهاد گفت: دولت با ارسال لایحه‌ای به مجلس برای حمایت ایرانیان خارج از کشور موافقت کرد.

وی افزود: این لایحه با همکاری وزارت دادگستری و وزارت خارجه به تصویب هیئت وزیران رسید و به مجلس شورای اسلامی ارسال خواهد شد، تدابیری اتخاذ خواهد کرد که در حوزه‌های مختلف بتوان حمایت های موثری را از ایرانیان خارج از کشور داشت.

سخنگوی دولت در تشریح این لایحه تصریح کرد: ارائه خدمات حقوقی مناسب، مشاوره‌های حقوقی، در دسترس‌پذیری امکان فعالیت‌های حقوقی برای ایرانیان خارج از کشور، امکان ارائه خدمات دولت الکترونیک به صورت موثرتر و مناسب‌تر برای آن‌ها، دسترسی آن‌ها به قابلیت‌های امکان فعالیت‌های الکترونیکی در دولت، ثبت درخواست‌ها یا طی کردن فرآیندها مانند صدور مجوزهای سایر اموری که ممکن است با دستگاه‌های اجرایی داشته باشند و همچنین اموری که ممکن است با دستگاه قضایی داشته باشند و بخواهند اظهارنامه‌ای ثبت کنند در این لایحه پیش‌بینی شده که امکان آن برای ایرانیان خارج از کشور فعال شود از دیگر مصوبات امروز هیات دولت بود که به مجلس ارائه خواهد شد.

وی ادامه داد: امکان شناسایی و جذب ایرانیان دارای استعداد در خارج از کشور برای عضویت در هیات علمی، همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان و مجمعه‌های دانش‌آفرین داخل کشور، تسهیل‌هایی که برای حمایت از سرمایه‌گذاری مولد ایرانیان خارج از کشور پیش‌بینی شده از مشاوره تا مشوق‌ها و تسهیل‌هایی که برای امکان فعالیت موثر اقتصادی‌شان در کشور اتفاق بیفتد، موضوعاتی که ناظر به حمایت‌ها از نخبگان خارج از کشور و به ویژه حفظ و اتصال و استمرار این ارتباط فرهنگی آن‌ها با سرزمین اصلی محورهای اصلی این لایحه است که تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد.

بهادری‌جهرمی اظهار کرد: در جلسه روز یکشنبه چند مصوبه داشتیم. هیات دولت آیین‌نامه‌ای را در راستای یکی از بندهای بودجه به تصویب رساند که پیش از این لایحه بودجه این مجوز را از مجلس گرفته بود که بتواند یک درصد از هزینه‌های همه دستگاه‌های اجرایی، شرکت‌های دولتی، بانک ها و موسسات انتفاعی را معادل یک درصد از هزینه‌شان (کسر کند) و به فعالیت‌های فرهنگی، هنری و حمایت از فعالیت‌های فرهنگی هنری در بخش خصوصی اختصاص بدهد.

وی ادامه داد: بخش زیادی از این با محوریت از اجرایی با صندوق هنر محقق می‌شود، کمیسیون فرهنگی دفتر دولت هم متولی ساماندهی و نظام‌بندی کردن و اولویت‌بندی کردن این موضوعات است همه این یک درصد از مسیر مجموعه‌های مردمی و مجموعه‌های بخش خصوصی در حوزه‌های مختلف فرهنگی، هنری، صدا و سیما، میراث فرهنگی و حوزه‌های مختلف زمینه هزینه خواهد شد.

سخنگوی دولت گفت: یکی دیگر از مصوبات روز یکشنبه هزینه وزیران موافقت دولت با ارسال لایحه‌ای برای مجلس بود که امکان نظارت موثرتر بانک مرکزی را در حوزه شرکت‌های تعاونی اعتبار فراهم می‌کند.

بهادری‌جهرمی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه شرکت‌های تعاونی مجوز خود را از وزارت کار، رفاه و تعاون می‌گیرند نظارت‌های بانک مرکزی در حدی که مورد نیاز بود وجود نداشت برخی از خبرهایی که از گذشته از این موسسات مالی اعتباری که به صورت تعاونی فعالیت می‌کردند در رسانه‌ها در سالهای گذشته منتشر شده بود برای حل این نقیصه، دولت لایحه‌ای را تقدیم مجلس خواهد کرد که امکان نظارت موثرتر بانک مرکزی را برای مجموعه‌ها فراهم می‌کند.

وی ادامه داد: یکی از مصوبات هیات وزیران در جلسه یکشنبه گذشته، اصلاح اساسنامه صندوق حمایت از فرصت‌های شغلی افراد دارای معلولیت بود. دولت حمایت کرد که با توسعه، تقویت و ارتقاء این صندوق امکان حمایت موثرتری از افراد دارای معلولیت و حتی خانواده‌هایی که سرپرست این افراد هستند را فراهم کند تا بتوانیم کمک کار عزیزان دارای معلولیت در کشور و خانواده‌هایی که سرپرست و نگهداری آنها را بر عهده دارند باشیم.

سخنگوی دولت در پایان تصریح کرد: اصلاح دیگری که در جلسه روز یکشنبه هیات دولت انجام شد، تقویت آیین‌نامه‌ای بود که دولت سال گذشته برای حمایت بیمه‌ای از ناباروری و مراقبت‌های دوران بارداری به تصویب رسانده بود که محدوده آن قدری توسعه پیدا کرد که در مجموعه‌های غیردولتی و خصوصی امکان حمایت موثرتری از فرزندآوری، مادران باردار و شیرده صورت گیرد.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
فارس

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا