سفارش رپورتاژ آگهی: 09128237336

حضور ۹ دانشگاه ایران در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر آسیا

رئیس مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام گفت: ۶۵ دانشگاه از ایران در گزارش اخیر رتبه‌بندی تایمز دانشگاه­‌های آسیایی حضور دارند و ۹ دانشگاه در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر آسیا قرار گرفته‌اند. تعداد دانشگاه‌های ایران در رتبه‌بندی سال گذشته ۵۸ دانشگاه بود و ۶ دانشگاه در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر قرار داشتند.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از ایرنا، دکتر سید احمد فاضل‌زاده در این خصوص توضیح داد: پایگاه رتبه بندی تایمز یکی از نظام های رتبه بندی معتبر در سطح بین المللی است که در سال ۲۰۱۳ میلادی برای اولین بار رتبه‌بندی دانشگاه‌های آسیایی را در کنار رتبه‌بندی‌های بین المللی انجام داد.

وی اظهار داشت: روش شناسی این رتبه بندی همانند روش شناسی رتبه‌بندی جهانی تایمز است که از ۱۳ شاخص در قالب ۵ معیار آموزش (۲۵)، پژوهش (۳۰)، استنادات (۳۰)، درآمد صنعتی (۷.۵) و وجهه بین المللی (۷.۵) استفاده کرده است که در رتبه بندی دانشگاه‌های آسیایی این شاخص‌ها جهت رتبه بندی دانشگاه‌های آسیایی مجددا تنظیم می‌شوند.

دانشگاه شریف در صدر دانشگاه‌های کشور

فاضل زاده افزود: رتبه بندی آسیایی تایمز در سال ۲۰۲۳، تعداد ۶۶۹ دانشگاه را از ۳۱ کشور در بردارد. همانند سال‌های گذشته، کشور ژاپن با ۱۱۷ دانشگاه بیشترین تعداد دانشگاه را در این رتبه‌بندی دارد و پاکستان با ۸ دانشگاه جدید و ترکیه با ۷ دانشگاه جدید بیشترین تعداد دانشگاه‌های جدید را در رتبه‌بندی تایمز آسیایی جاری داشته‌اند.

سهم جمهوری اسلامی ایران از نظر تعداد دانشگاه‌های رتبه بندی تایمز آسیایی ۲۰۲۳، ۶۵ دانشگاه است که حدود ۱۰ درصد دانشگاه‌های این رتبه بندی را شامل می شود.

فاضل زاده گفت: در رتبه بندی آسیایی ۲۰۲۳ تایمز، تعداد ۶۵ دانشگاه از ایران حضور دارند. دانشگاه صنعتی شریف با رتبه ۶۴ اولین دانشگاه ایران و دانشگاه‌های علوم پزشکی مازندران، پزشکی گلستان، پزشکی کردستان و علم و صنعت ایران به ترتیب با رتبه‌های ۶۵، ۶۹، ۷۱ و ۷۴ رتبه دوم تا پنجم ایران را کسب کردند.

عملکرد دانشگاه‌های کشورهای اسلامی آسیایی در رتبه‌بندی تایمز ۲۰۲۳

رئیس مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام گفت: از میان کشورهای اسلامی قاره آسیا،‌ در مجموع ۲۵۳ دانشگاه از ۱۷ کشورهای اسلامی در رتبه بندی ۲۰۲۳ حضور دارند و این در حالی است که در رتبه‌بندی ۲۰۲۲ این تعداد ۲۰۹ دانشگاه بوده است. از لحاظ تعداد حضور دانشگاه کشور ایران با ۶۵ دانشگاه رتبه اول و ترکیه و پاکستان به ترتیب با ۶۱ و ۲۹ دانشگاه رتبه دوم و سوم را دارند.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
ایرنا

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا