سفارش رپورتاژ آگهی: 09128237336

آغاز برنامه‌های هفته فرهنگی ایران و روسیه

وزرای فرهنگ ایران و روسیه با حضور در مجموعه ودنخا مسکو و افتتاح نمایشگاه آثاری از هنر‌های اصیل ایرانی هفته فرهنگی ایران و روسیه را افتتاح کردند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، هفته فرهنگی ایران در روسیه روز -سه‌شنبه ۱۳ تیر- با حضور محمدمهدی اسماعیلی و اولگا لیوبیموا وزیر فرهنگ روسیه در مجموعه فرهنگی بزرگ ودنخا شهر مسکو آغاز به کار کرد.

اولگا لیوبیموا وزیر فرهنگ روسیه در مراسم افتتاح هفته فرهنگی جمهوری اسلامی در روسیه که به همت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برپا شد، ضمن خیر مقدم به وزیر فرهنگ ایران گفت: قطعا نمایشگاه بزرگ هنر‌های ایرانی در روسیه که دربردارنده آثار متنوع فرهنگی، هنری، فرش، صنایع خلاق، بازی‌های رایانه‌ای، مد و لباس و سایر آثار است، می‌تواند زمینه آشنایی بیشتر مردم روسیه با فرهنگ و هنر ملت بزرگ ایران را فراهم آورد.

محمدمهدی اسماعیلی نیز در این مراسم ضمن تقدیر از میزبانی کشور روسیه، حضور پررنگ هنرمندان ایرانی را نشانه علاقه‌مندی جمهوری اسلامی به تحکیم روابط فرهنگی با روسیه دانست.

وی با اشاره به فعالیت پرنشاط اهالی فرهنگ و هنر ایران تصریح کرد: در دولت آیت‌الله رئیسی، ایران نگاه جدی و بنیادین به گسترش روابط فرهنگی به ویژه با همسایگان و کشور‌های همسو دارد.

وزیر فرهنگ ضمن قدردانی از دولت و وزیر فرهنگ روسیه برای پشتیبانی از برنامه‌های هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ادامه داد: حضور هنرمندان ایرانی در روسیه و اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی، نشان دهنده عظمت کشور ایران و حمایت جمهوری اسلامی از گسترش روابط فرهنگی با روسیه است.

گفتنی است، پس از افتتاح نمایشگاه هنر‌های ایرانی، وزرای فرهنگ ایران و روسیه به همراه میهمانان و شرکت‌کنندگان، از بخش‌های مختلف این نمایشگاه در چندین طبقه مرکز ودنخا بازدید کردند که آثار ایرانی ارائه شده در این نمایشگاه مورد توجه وزیر فرهنگ‌روسیه قرار گرفت.

وزیر فرهنگ کشورمان پس از افتتاح هفته فرهنگی ایران در روسیه نیز، در ضیافت رسمی وزیر فرهنگ روسیه شرکت کرد.

در نمایشگاه هنر‌های ایرانی در روسیه هنرمندان ۲۰ رشته هنری در رشته‌هایی مانند نگارگری، تذهیب، معرق، خاتم‌کاری، قلم زنی، فیروزه‌کوبی، حکاکی چرم، ساخت زیورآلات، قلم‌کاری، پوشاک اقوام، سفال و سرامیک، عکس، مجسمه‌سازی، فرش‌بافی، بافت گلیم و نقاشی خط، برخی از آثار خود را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داده‌اند.

نمایشگاهی نیز از فرش‌های ایرانی با حضور نشان‌های برتر و همچنین نمایشگاه دیگری با موضوع صنایع خلاق هنری با ارائه بازی‌های رایانه‌ای و پازل‌های سه‌بعدی در همین مکان برپا شد که تا ۱۷ تیر برقرار است.

هنرمندان منتخب شرکت‌کننده در این رویداد از برترین هنرمندان کشور هستند که علاوه بر عرضه آثار خود، در روسیه کارگاه‌های آموزشی نیز برگزار خواهند کرد.

 ۱۹ نوازنده ایرانی و شانزده نوازنده روس نیز در روز‌های سه‌شنبه و پنجشنبه به همت رایزنی فرهنگی ایران دو اجرای مشترک در قالب ارکستر ملی ایران و ارکستر جوانان روسیه با بهره‌گیری از ساز‌های اصیل ایرانی در مسکو و سن پترزبورگ برگزار می‌کنند.

نمایش فیلم و پویانمایی‌های منتخب، پنجمین بخش برنامه‌های هفته فرهنگی ایران در روسیه محسوب می‌شود. بر این اساس، فیلم ویلایی‌ها، انیمیشن لوپتو، هناس، «رمانتیسم عماد و طوبی» و سارا و آیدا با حضور کارگردان یا تهیه‌کننده این آثار در سالن ایلوزیون مسکو به نمایش درخواهند آمد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دوشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۲ با هدف توسعه مناسبات فرهنگی دوجانبه و شرکت در برنامه‌های «هفته فرهنگی ایران در روسیه» وارد مسکو شد. در این سفر بیژن نوباوه نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، سیدمحمود اسلامی معاون توسعه مدیریت و منابع و فرشاد مهدی‌پور معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و حسین دیوسالار دبیر شورای عالی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اسماعیلی را همراهی می‌کنند.

در رویداد هفته فرهنگی ایران و روسیه برنامه‌های گوناگونی از حوزه‌های نمایشگاه آثار تجسمی، فرش، صنایع خلاق هنری، موسیقی، نشست‌های فرهنگی و فیلم و پویانمایی تدارک دیده شده که در طول ۶ روز برگزار می‌شود.

این رویداد فرهنگی مشترک بین دو کشور، به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روسیه و با همکاری سفارت ایران، از سوی اداره کل همکاری‌ها و تنظیم‌گری محصولات فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تدارک دیده شده و از ۱۳ تا ۱۸ تیر با اجرای برنامه‌های فرهنگی متعدد برگزار می‌شود.

محمدمهدی اسماعیلی در حاشیه سفر به مسکو به منظور حضور در رویداد هفته فرهنگی ایران و روسیه گفت: در ملاقات با مقامات فرهنگی روسیه، تلاش می‌شود تا به جایگاه محکم‌تری در مناسبات دوجانبه حوزه‌های فرهنگ و صنایع فرهنگی دست یابیم.

وی افزود: همگام با سیاست دولت در زمینه توسعه ارتباطات سیاسی و اقتصادی در توجه به منطقه و کشور‌های همسایه، در حوزه فرهنگ هم همین سیاست را دنبال می‌کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: افزون بر ۶ کشور تا پایان سال جاری میلادی (اوایل دی ماه ۱۴۰۲) میزبان رویداد‌هایی با عنوان هفته فرهنگی ایران خواهند بود و بنای ما در این رویدادها، نقش‌آفرینی و حضور اهالی فرهنگ و هنر است. برای نمونه در سفر جاری به روسیه و برای رویداد هفته فرهنگی ایران در این کشور، حدود ۵۰ هنرمند ایرانی فعال در رشته‌های مختلف سنتی و صنایع دستی و حوزه‌های جدید همچون بازی‌های رایانه‌ای حضور دارند.

وی یادآور شد: با وجود این‌که در دو سال اخیر شیوع کرونا مانعی پیش روی این رویداد‌ها بود، در بسیاری از کشور‌های همسایه در دو سال گذشته، هفته‌های فرهنگی ایران برگزار شده است.

اسماعیلی مراودات فرهنگی ایران و روسیه را رو به جلو خواند و گفت: بنا بر این است که در کشور‌هایی که هفته‌های فرهنگی ایران برگزار می‌شود، بلافاصله در ایران هم میزبان این کشور‌ها باشیم و در ارتباط با روسیه هم این روند را پیش رو خواهیم داشت. امیدواریم با تقویت تعاملات دوجانبه، شاهد اخبار خوبی برای اهالی فرهنگ و هنر دو کشور باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دوشنبه دوازدهم تیرماه ۱۴۰۲ با هدف توسعه مناسبات فرهنگی دوجانبه و شرکت در برنامه‌های «هفته فرهنگی ایران در روسیه» وارد مسکو شد.

اسماعیلی را در سفر فشرده به مسکو و سن پترزبورگ، دو تن از معاونان این وزارتخانه، نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر شورای عالی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی همراهی می‌کنند.

برنامه‌های هفته فرهنگی ایران در روسیه سه‌شنبه ۱۳ تیر با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزیر فرهنگ فدراسیون روسیه با افتتاح نمایشگاه هنر‌های ایرانی در مجموعه نمایشگاهی ودنخا مسکو آغاز خواهد شد و با اجرای مشترک موسیقی اصیل ایرانی توسط ارکستر ملی ایران و ارکستر ملی جوانان روسیه نیز همراه خواهد بود.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
باشگاه خبرگاران جوان

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا