همکاری با بازاریاب به‌صورت غیرحضوری

«کودکی بهتر، زندگی بهتر» شعار هفته ملی کودک اعلام شد

مدیر عامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان «کودکی بهتر، زندگی بهتر» را به عنوان شعار هفته ملی کودک معرفی کرد.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از آنا، نشست رسانه‌ای تشریح ویژه برنامه‌های روز جهانی و هفته ملی کودک پیش از ظهر روز چهارشنبه در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

همه روزها و هفته‌ها به نام کودک است

در ابتدای این نشست، حامد علامتی مدیر عامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با بیان پیشینه‌ای از چگونگی شکل گیری هفته ملی کودک عنوان کرد: فلسفه برگزاری روز ملی کودک ایجاد رفاه برای کودکان است. ما در هفته ملی کودک به دنبال تمرکز و خلاصه کردن برنامه‌ها به این مناسبت نیستیم. همه هفته‌ها و روز‌ها متعلق به کودکان ایرانی است، اما این روز و این هفته بهانه‌ای است تا ما بزرگ‌تر‌ها و والدین متوجه امر خطیر تربیت کودکان شویم. رویدادی که قرار است با شعار «کودکی بهتر، زندگی بهتر» و با برنامه‌های متنوع از پانزدهم تا بیست و یکم مهرماه برگزار شود.

وی اظهار کرد: توجه به مقوله کودک و نوجوان در کشور ما در مقایسه با کشور‌های دیگر بسیار قابل توجه است. 

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان عنوان کرد: روز و هفته ملی کودک از مهم‌ترین مناسبت‌هایی است که همه‌ساله در کشورهای مختلف برگزار می‌شود. برنامه‌های این هفته به‌منظور توجه به حقوق کودکان و برنامه‌ریزی برای بهبود شرایط زندگی آنان برگزار می‌شود.

وی افزود: کودکان سرمایه ارزشمند هر جامعه‌ای هستند و آینده جامعه در گرو توجه به جایگاه و پرورش صحیح آن‌هاست بنابراین حفاظت از حقوق آنان در تمامی زمینه‌های زندگی امری ضروری است. هفته ملی کودک به‌عنوان فرصت و نقطه عطفی برای توجه به نیازها و خواسته‌های کودکان و با هدف بهبود شرایط آنان برگزار می‌گردد.

علامتی گفت: در این هفته اقداماتی ازسوی دولت سازمان‌ها و نهادهای مرتبط انجام می‌شود تا مسائل مربوط به کودکان مورد توجه قرار گیرد. هدف کلی برگزاری هفته ملی کودک جلب توجه افکار عمومی نسبت‌ به اهمیت دوران کودکی ویژگی‌ها نیازها و خواسته‌های کودکان امروز است.

حرکت از تصدی‌گری به سمت تولی‌گری

وی تأکید کرد: کانون خودش را از تصدی گری خارج می‌کند و به سمت تولی گری می رود. البته این موضوع مطلق نیست. مثلاً در حوزه کتاب و فیلم باید تولید داشته باشیم اما سال گذشته حداقل ۲۹ میلیارد برای چاپ، تولید و خرید کتاب کودک و نوجوان داشتیم که از این مقدار ۸ میلیارد کتاب از ناشران دیگر خریدیم. در حوزه فیلم هم وسط می ایستیم و تولی گری می کنیم. نمونه آن «بچه زرنگ» است که کانون پای کار بود و روی آن سرمایه گذاری کرد و در ساخت از بخش خصوصی کمک گرفتیم و در حوزه بازارپردازی هم از تولیدکنندگان داخلی استفاده می کنیم.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان عنوان کرد: در کنار این هدف کلی، اهداف جزئی همچون هم‌گرایی و هم‌افزایی فعالیت‌های دستگاه‌ها و نهادهای متولی کودک در حیطه وظایف و تکالیف سازمان در سراسر کشور و ارتقای سطح دانش و آگاهی فعالان حوزه کودک به‌ویژه کارشناسان و مربیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هم مدنظر قرار گرفته است.

وی افزود: معطوف نمودن توجه مسئولان و جامعه به مسائل و نیازهای قشر کودک به‌ویژه کودکان با نیازهای ویژه، آگاهی‌رسانی درخصوص تکالیف و حقوق کودک و فرهنگ‌سازی در زمینه ایجاد امکان مشارکت کودکان از از دیگر اهداف جزئی هفته ملی کودک است. ضمن این‌که ایجاد زمینه امکان دسترسی برابر کودکان به خدمات و امکانات رفاهی تفریحی و آموزشی  نیز در همین زمینه قابل توجه است.

علامتی در توضیح موضوع امکان دسترسی برابر برای همه کودکان نیز گفت:  این هفته متعلق به همه کودکان این سرزمین است. توجه ما به توزیع برنامه‌ها و توجه به گویش‌ها و زیست بوم مناطق مختلف موید این موضوع است. همان قدر که به کودکان کار توجه داریم به دانش آموزان سمپادی هم توجه می‌کنیم. از حیث ارائه خدمات، کودکان تهران با مریوان و سیستان هیچ تفاوتی ندارد.

روزشمار هفته کودک ۱۴۰۲

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان روزشمارهفته ملی کودک در سال ۱۴۰۲ را به این شرح اعلام کرد:

۱۵ مهر؛ کودک صلح و امنیت محیط‌ زیست.

۱۶ مهر؛ کودک، زندگی سلامت رشد.

۱۷ مهر؛ کودک مشارکت، آگاهی، شکوفایی.

۱۸ مهر؛ کودک، خانواده، هویت عدم تبعیض.

۱۹ مهر؛ کودک، اخلاق، تربیت، مصلحت.

۲۰ مهر؛ کودک، گذشته، حال، آینده.

۲۱ مهر؛ کودک، رفاه، بهزیستی، دسترسی برابر.

وی افزود: در اجرای برنامه های فرهنگی و هنری این هفته،مخاطبان اصلی ما  کودکان و در گام بعدی مربیان و خانواده‌ها و در نهایت مسئولان هستند.

آغوش باز کانون برای همکاران و هنرمندان قدیمی

علامتی در پاسخ به پرسش خبرنگار آنا درباره استفاده از مفاخر و سرمایه‌های  انسانی در کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان گفت: اگر کانون بخواهد مرجعیت خودش را بازیابی کند باید با بزرگان فرهنگ و هنر رفت و آمد کند. این مسئله را شروع کردیم و دوشنبه و پنجشنبه ها هنرمندان و اساتید به کانون می آیند که البته خیلی خبری نمی شود اما این جلسات برپا می شود و  هدف کانون در آغوش گرفتن همه فعالان حوزه کودک و نوجوان است. ضمن اینکه احیای برخی از آثار نویسندگان را نیز در دستور کار قرار دادیم و حتی اجرایی هم شده است.

مجتبی دانشور مدیر نظارت بر چاپ و توزیع محصولات کانون نیز تاکید کرد: بیش از ۴۰۰ کالای «بچه زرنگ» پیش بینی شده و با برخی از سینماها به ویژه آنها که در اختیار کانون است، رایزنی کردیم که این کالاها در سینماها یا فروشگاه های اطراف در دسترس مردم باشد. با بقیه سینماها هم در حال رایزنی هستیم اما سیستم توزیع مشخصی نداریم و باید با تک تک سینماداران‌ صحبت کنیم و ‌نهایت تا یکی دو هفته دیگر در پردیس ملت،‌ کورش و ایران مال این محصولات را قرار خواهیم داد.

علامتی در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به سوالاتی پیرامون شهر جهانی کودک و عبارت «دیزنی‌لند» اسلامی تاکید کرد که من این عبارت دیزنی لند را به کار نبردم و فقط مثالش را زدم. فراموش نکنید شبکه های معاند نمی خواهند ما پیشرفت کنیم و از آن حرف بهره برداری کردند. تمام تلاشمان این است که امسال کلنگش را بزنیم و البته این روند مراحل مختلفی دارد.

 محمدرضا کریمی صارمی (معاون تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان) نیز درباره تولید فیلم و انیمیشن گفت: در حوزه انیمیشن پیشرفت‌های خوبی داریم چراکه به دلیل ارزانی نیروی کار و البته حرفه‌ای تولیدات خوبی در این حوزه داریم. حتا در حوزه تولیدات فیلم‌های طولانی نیز طی سال گذشته حدود ۲۵ فیلم ساخته شده. 

او ادامه داد: ۳ فیلم انیمیشن در جشنواره اصفهان خواهیم داشت و در طول هفته ملی کودک، تماشاخانه‌های سیار فعال هستند. 

برنامه‌های هفته کودک ۱۴۰۲

معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان  نیز درباره برنامه‌های این نهاد در هفته ملی کودک گفت: برگزاری نشست‌های متنوع با محوریت حقوق کودک و خانواده  و ارسال سه میلیون جلد کتاب به مناطق محروم از برنامه های اصلی ما در این هفته خواهد بود. طرح پارلمان کودک با نقش‌آفرینی کودکان و نوجوانان در دل شوراهای شهر و روستا از دیگر برنامه هایی است که با نظارت کانون به صورت آزمایشی در برخی شهرها اجرا خواهد شد.

فرهاد فلاح اظهار کرد: طراحی چهره شهدای کودک در قالب کارگاه‌های نقاشی و اکران‎‌های ویژه با ۵۰ درصد تخفیف برای مدارس  از دیگر برنامه‌های کانون در این هفته است.

وی افزود: در تابستان دوره های خوبی را برگزار کردیم که استقبال خوبی از آن شد و قرار است از مجموعه دستاوردها و خروجی تابستانی آن نمایشگاه بگذاریم. عمده دستاوردها متعلق به دانش آموزان است اما بخش خانواده و تولیدات آنها را هم اضافه کردیم. همچنین هرسال به صورت نمادین در روز ملی کودک عضویت نمادین کانون را داریم و امسال هم به همین روال خواهد بود و علاقمندان می توانند به صورت رایگان عضو کانون شوند. همچنین در استان ها نیز کارگاه های ادبی و هنری برگزار خواهد شد.

فلاح اظهار کرد: حدود ۱۵۰ کتابخانه سیار داریم که به ۲ هزار روستا خدمات می دهد و در این هفته بحث کودکان حاشیه نشین هدف ما هستند و پیک امید نیز به ارائه خدمات به بچه هایی که دسترسی ندارند می پردازد و به مناطق کم برخوردار می‌رود. علاوه بر این در برخی استان ها نمایشگاه و جشنواره اسباب بازی نیز برگزار می شود.

انتهای پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
آنا

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا