سمنان به عنوان پایتخت کتاب انتخاب شد

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم انتخاب پایتخت کتاب از همراهی هنرمندان در حمایت و اعلام همدردی با مردم فلسطین قدردانی کرد.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمدمهدی اسماعیلی درباره جشنواره انتخاب پایتخت کتاب تاکید کرد: در این جشنواره ۱۵۰ شهر اعلام آمادگی کردند که هیئت داوران با ارزیابی دقیق به نتیجه نهایی رسیدند.

وی درباره اهمیت برگزاری رویداد انتخاب پایتخت گفت: برگزاری این رویداد امکان بسیج منابع و امکانات برای رسیدن به هدف افزایش سرانه کتابخوانی را فراهم می‌کند.

اسماعیلی با اشاره به مسئله کاغذ ادامه داد: سال گذشته بحث خودکفایی کاغذ تحریر را مطرح کردیم و امسال در همان زمان جشن خودکفایی را برگزار می‌کنیم.

وی همچنین عدد تولید کاغذ را در گذشته ۵ هزارتن اعلام کرد و گفت: این عدد امروز به ۸۰ هزار تن رسیده و ۱۵۵ میلیون جلد کتاب درسی با کاغذ ایرانی تولید شده است.

وزیرفرهنگ تصریح کرد: نگاه اصلی در مجموعه دولت نگاه فرهنگی است و در حال حاضر تحقق زیرساخت‌های لازم برای گسترس کتابخانه‌های سیار را پیگیری می‌کنیم و در همین زمینه از وزارت صمت درخواست یکهزار وسیله نقلیه مناسب برای راه‌اندازی کتابخانه‌های سیار را داریم.

در پایان این جلسه با اعلام هیئت داوران، سمنان به عنوان پایتخت کتاب اعلام شد.

در این مراسم همچنین مقرر شد به دلیل ویژگی‌های مهمی که پنج شهر اوز استان فارس، سمنان، سبزوار، شاهین شهر اصفهان و کرج به خود اختصاص داده‌اند طی مراسمی این شهر‌ها مورد تقدیر قرار گیرند. این پنج شهر واجد عناوینی به صورت انحصاری در برنامه پایتخت امسال شدند. 

بر این اساس با توجه به ویژگی فعالیت‌های مردمی و مردم پایه بودن فعالیت‌ها، شهر اوزاستان فارس در بین شهر‌های نامزد، شایسته تقدیر شناخته شد. 

در این مراسم مقرر شد مدیریت شهر «شاهین شهر» به صورت فعال در زمینه کتاب، حداکثر امکانات در اختیار نهاد‌ها قرار داده است مورد تقدیر قرار گیرد. 

شهر سبزوار نیز از حیث تلاش برای ترویج گفتمان انقلاب اسلامی و معرفی کتاب خوب مورد تقدیر قرار خواهد گرفت.

شهر کرج هم به دلیل تلاش برای ترویج مهارت‌های کتابخوانی و طراحی برنامه‌های خلاق در حوزه مهارت‌های کتابخوانی تقدیر خواهد شد. 

گفتنی است، پیش از این به ترتیب شهر‌های اهواز در سال ۱۳۹۴، نیشابور در سال ۱۳۹۵، بندربوشهر در سال ۱۳۹۶، کاشان در سال ۱۳۹۷، یزد در سال ۱۳۹۸، شیراز در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰، سنندج در سال ۱۴۰۱ به عنوان پایتخت کتاب ایران برگزیده شده بودند.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
باشگاه خبرنگاران جوان

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا