اثربخشی گل راعی بر درمان افسردگی بررسی شد

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

محققان پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی در مطالعه‌ا‌ی موفق به شناسایی اثربخشی عصاره گل راعی بر درمان افسردگی شدند.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از ایسنا، بیماران اغلب نسبت به دریافت داروهای ضدافسردگی صناعی در دوزهای حتی بالا مقاوم می گردند. به عنوان یک درمان جایگزین، داروهای گیاهی موثر ممکن است برتری نسبی داشته باشند و باعث بهبود و پذیرش دارویی بیماران شوند.  با این حال میزان بهبودی پایین و ریسک برگشت بیماری یا عود همچنان بالا باقی می ماند. بنابراین به عوامل با اثربخشی بیشتر و سمیت کمتری نیاز است و عصاره برخی گیاهان منابع موثری از داروهای جدید و نویدبخش در درمان افسردگی به شمار می روند.

دکتر مریم اهوازی گیاه شناس و عضو هیات علمی این پژوهشکده با اشاره به اینکه پیکر رویشی گل راعی حاوی مواد موثره ارزشمندی است که در صنایع دارو سازی به عنوان مواد اولیه در تولید دارو های ارزشمند از اهمیت فراوانی برخوردار است، درباره خصوصیات گیاه شناسی این گیاه عنوان کرد: گل راعی که با نام های دیگری نظیر علف چای، هزار چشم و هوفاریقون نیز شناخته می شود، گیاهی علفی، چند ساله و متعلق به تیره کلازیاسه می باشد. برگ های گل راعی تخم مرغی شکل یا کشیده، متقابل، صاف، بدون کرک و بدون دمبرگ است. گل ها فراوان، زرد رنگ، به قطر یک تا سه سانتی متر و دارای تقارن شعاعی است.

دکتر واثقی کارشناس و عضو گروه فارماکولوژی و طب کاربردی این پژوهشکده اظهار کرد: گل راعی یکی از مهمترین و پرکاربردترین گیاهان دارویی درجهان بوده و کاربرد وسیعی در درمان افسردگی خفیف تا متوسط دارد.

وی افزود: علف چای در درمان افسردگی های خفیف عصبی همچون افسردگی های دوران یائسگی و درمان خستگی های عصبی موثر است. خاصیت این گیاه در درمان افسردگی به اثبات رسیده است. ماده موثر این گیاه هایپریسین است.

واثقی خاطرنشان کرد: وجود آنزیم مونو آمینو اکسیداز(MAO) سبب تجزیه نوروترانسمیترهای دوپامین، سروتونین، و نوراپی نفرین در محل سیناپس های عصبی شده و تجزیه نوروترانسمیترهای مذکورسبب ایجاد افسردگی(Depression) در افراد می شود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی، طی مطالعات انجام گرفته،  نشان داده شده است که هایپریسین موجود در عصاره گیاه علف چای، انواع مونو آمینو اکسیداز  را مهار می نماید.در واقع هیپرسین موجود در این گیاه منجر به مهار تجزیه سروتونین، دوپـامین و نوراپی نفرین در سیناپسها می شود در نتیجه ی این اثر، میزان واسطه های شیمیایی سروتونین، نوراپی نفرین و دوپامین در هسته های مغزی افزایش یافته، موجب بهتر شدن خلق و بر طرف شدن افسردگی می شود.همچنین عصاره ی این گیاه دارای محتوی فنلی بالایی بوده و از خاصیت آنتی اکسیدانی ضد سرطانی، ضدویروسی و ضد باکتریایی  مناسبی برخوردار است.

نتایج این مطالعه که توسط دکتر واثقی و همکارانشان انجام پذیرفت، در ژورنال  Naunym-schiedebergs Archives of pharmacology  با عنوان  
ST. Johns worth (Hypercium perforatum) and Depression : what happens to the neurotransmitter systems به چاپ رسیده است.

انتهای پیام

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
ایسنا

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا