تصویب تغییرات جدید در روان‌شناسی بالینی/ مقطع ارشد روان‌شناسی بالینی 2 سال و نیم شد

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی، جلسه ۱۹۰ شورای تحول و ارتقای علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر غلامعلی حداد عادل به صورت حضوری و مجازی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

در ادامه جلسه موضوع بررسی “سرفصل دوره کارشناسی ارشد رشته روانشناسی بالینی در دستور کار قرار گرفت و گزارشی در این زمینه ارائه ارائه شد و سپس بررسی جزئیات این سرفصل آموزشی و برنامه درسی در دستور کار قرار گرفت و شرایط پذیرش دانشجو و عناوین دروس رشته روانشناسی بالینی تشریح شد. پس از ارائه این گزارش کلیات سرفصل آموزشی و برنامه درسی رشته روانشناسی بالینی در مقطع کارشناسی ارشد به تصویب رسید.

رسول روشن، عضو هیأت علمی دانشگاه شاهد با بیان اینکه کارگروه در جلسات متعدد تجدید نظر در برنامه کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی را در دستور کار قرار داد، گفت: با توجه به تاخیر ۲۵ ساله در بازنگری سرفصل‌های روانشناسی بالینی در سطح دنیا و دانشگاه‌های مطرح، ضرورت بازنگری در کل برنامه روانشناسی ارشد بالینی احساس شد.

وی ادامه داد: هدف این رشته تربیت روانشناسانی برای کسب مهارت در زمینه ارزیابی، تشخیص و درمان افراد دارای صفات، اختلال روانی، همچنین تربیت روانشناسان برای تسلط بر برنامه آموزشی برای پیشگیری از اختلالات روانی است.

در ادامه جلسه، بررسی جزییات این سرفصل آموزشی و برنامه درسی در دستور کار قرار گرفت و روشن شرایط پذیرش دانشجو و عناوین دروس رشته روانشناسی بالینی را تشریح کرد.

روشن با بیان اینکه برنامه برای اجرا در فرایند زمانی ۲ سال و نیم طراحی شده است، تاکید کرد: برای پذیرش دانشجویان در این رشته، انجام مصاحبه ضروری است.

این استاد دانشگاه در خصوص شرایط ورود به رشته روانشناسی بالینی، خاطرنشان کرد: داشتن شرایط مصوب سازمان سنجش آموزش کشور و همچنین داشتن مدرک کارشناسی در رشته‌های روانشناسی ضروری است.

محمدرضا آهنچیان، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم با تاکید بر اینکه باید حق آموزش آزاد در ورود به رشته روانشناسی لحاظ شود، افزود: با توجه به اینکه مصاحبه جزو شرایط پذیرش داوطلبان قرار دارد، از این طریق ظرفیت و توانایی آنها سنجیده خواهد شد. بنابراین پیشنهاد می‌شود، کارگروه در پذیرش دانشجویان برای رشته روانشناسی بالینی از سایر رشته‌ها غیر از رشته‌ روانشناسی، انعطاف داشته و تجدید نظر کند.

در ادامه این جلسه احسان جمالی، معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور در سخنانی، اظهار داشت: در رشته روانشناسی بالینی، یک رشته با گرایش خانواده هم وجود دارد که تعدادی از دانشگاه‌ها در این رشته دانشجو می‌پذیرند. بنابراین باید تکلیف این موضوع مشخص شود که این گرایش‌ها حذف یا با هم ادغام می‌شوند.

در ادامه حداد عادل اظهار داشت: وزارت علوم اجازه می‌دهد از غیر رشته روانشناسی هم در آزمون ارشد، شرکت کنند و بعد از پذیرش در آزمون، تعدادی دروس جبرانی بگذرانند تا بتوانند خود را با رشته جدید تطبیق دهند، بنابراین این مسئله باید مورد توجه کارگروه قرار گیرد.

رئیس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی با تاکید بر اینکه گذراندن دوره کارورزی در این رشته ضروری است، گفت: در پذیرش دانشجو در این رشته ما دانشگاه‌های خوب را معیار قرار می‌دهیم، که توانایی برگزاری دوره کارورزی را داشته باشند.

در ادامه جلسه بعد از ارائه نظرات اعضا مصوب شد، رشته روانشناسی بالینی به دلیل وجود دوره کارورزی دو سال و نیمه باشد. در پایان این جلسه برنامه درسی رشته روانشناسی بالینی به تصویب رسید و مقرر شد که منطبق با مباحث ارائه شده در این جلسه، اصلاحات ذیل از سوی کارگروه روانشناسی اعمال شود.

مورد اول اینکه، درس پیشنهادی حجت الاسلام و المسلمین کاظمینی مبنی بر اضافه شدن دو واحد به دروس اصلی موکول به توافق کارگروه روانشناسی با معاونت ارتباط با حوزه شد، با ذکر این نکته که نتیجه حاصل شده مورد تأیید شورای تحول است.
همچنین، کارگروه روانشناسی در خصوص تعداد واحدهای درسی، باید خط قرمز وزارت علوم مبنی بر گذراندن ۳۲ واحد درسی در دوره ارشد را رعایت کند.

در پایان جلسه ۱۹۰ شورای تحول و ارتقای علوم انسانی، با رأی مثبت اعضا مصوب شد، پذیرش دانشجو برای مقطع ارشد رشته روانشناسی بالینی، فقط از بین فارغ التحصیلان رشته روانشناسی باشد.

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا