در خواست جامعه‌شناسان از روحانی درباره مشارکت اساتید در مقابله با کرونا

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی، چند تن از اساتید جامعه شناسی دانشگاه تهران در نامه ای به رئیس جمهور با اشاره به تولیدات علمی کارشناسان این حوزه در خصوص آسیب های اجتماعی، خواستار  فراهم شدن زمینه مشارکت متخصصان علوم اجتماعی در سیاست گذاری های کلان ستاد ملی کرونا در مقابله با این بیماری و تصمیم گیری های تخصصی شدند.

در این نامه آمده است:

جناب آقای دکتر حسن روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

سلام

مستحضر هستید شیوع همه گیری کووید 19 سبب تعطیلی چرخه های حیاتی جامعه، کسب کارها و اختلال در کار کردهای نهادهای اجتماعی در سطوح کلان، میانی و خرد شده است. پیامدهای اجتماعی این همه گیری با توجه به سیاست فاصله گیری اجتماعی حسب داده ها و رصدهای انجام شده بسیار شدید و همراه با آسیب هایی در نهاد هایی مانند خانواده، آموزش و اقتصاد با تاثیرات متفاوت بر گروه های کم در آمد و اقشار اجتماعی حاشیه ای چون کارگران روز مرد و مهاجران است که اگر از هم اکنون برنامه های ترمیمی تسکینی، تعدیلی و جبرانی برای آن ها اندیشیده نشود، جامعه ایران با مخاطرات بسیار جدی مواجه خواهد شد.

بیماری کرونا یک پدیده اجتماعی تام است و دارای ابعاد اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی است. در حدود یک سال گذشته اصحاب علوم اجتماعی کشور با انجام تحقیقات مختلف از نظرسنجی تا تحقیقات میدانی، تجربیات، پیامدها و آثار اجتماعی بیماری مذکور را مطالعه و تاکنون بیش از 1000 مقاله علمی و پژوهشی منتشر کرده اند

این تولیدات علمی بدنه دانش منسجمی را در خصوص بیماری مذکور پدید آورده با این وجود متاسفانه در تصمیمات ستاد ملی کرونا متخصصان علوم اجتماعی فاقد جایگاه لازم و اثربخش بوده و در عمل از دانش اجتماعی و ظرفیت های آن برای سیاست گذاری های مقابله با کرونا به ویژه در ابعاد اجتماعی و محلی بهره گیری لازم نمی شود.

از همین رو از جنابعالی درخواست داریم تا برای انجام اقدام لازم برای فراهم کردن مشارکت شایسته متخصصان علوم اجتماعی در سیاست گذاری های کلان ستاد ملی کرونا در خصوص مقابله با بیماری کرونا و تصمیم گیری های تخصصی دستور صادر فرمایید.

دکتر تقی ازاد ارمکی، مدیر گروه جامعه شناسی دانشگاه تهران
دکتر امیلیا نرسیسانس، مدیر گروه انسان شناسی دانشگاه تهران
دکتر فاطمه ترابی، مدیر گروه جمعیت شناسی دانشگاه تهران
دکتر حسین ایمانی جاجرمی، مدیر گروه مطالعات توسعه اجتماعی دانشگاه تهران
سید مهدی اعتمادی فرد، رییس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران
دکتر عبدالله بیچرانلو، معاون اموزشی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران

 

 

 

انتهای پیام/

 

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا