آغاز نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران/ نحوۀ ثبت‌نام و خرید از نمایشگاه مجازی کتاب

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی، نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران سه شنبه ۳۰ دی ۹۹ با حضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و تنی چند از فعالان عرصه فرهنگ و با هدف جبران بخشی از خسارت‌ها و ضرر و زیان‌های ناشی از عدم برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و همچنین در راستای تامین سبد فرهنگی خانواده‌های ایرانی کلید خورد.

***شیوع ویروس کرونا و لغو نمایشگاه فیزیکی کتاب تهران

پیش از این در اردیبهشت ماه هر سال نمایشگاه‌ فیزیکی کتاب تهران برگزار می‌شد و ناشران هر ساله تمام توان خود را برای ارائه کتاب دراین همایش بزرگ ادبی فراهم می‌کردند، به نوعی در اردیبهشت ماه بهار طبیعت و بهار ناشران با یکدیگر توام می‌شد و خیل مشتاقان کتاب نیز برای استفاده از آخرین کتاب‌های منتشر شده در نمایشگاه کتاب تهران شرکت می‌کردند، اما امسال به علت شیوع بیماری کرونا نمایشگاه فیزیکی کتاب تهران برگزار نشد و ضرر و زیان فراوانی را برای ناشران به همراه داشت.

پس از اطمینان از برگزار نشدن نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دستور داد سازوکار برگزاری نمایشگاه کتاب به صورت مجازی در دستور کار قرار گیرد و در این راستا و طی یک ابلاغیه از سوی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خانه کتاب و ادبیات ایران مجری برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب شد.

***نشر و نویسندگی تحت تأثیر کرونا 

به گفته کارشناسان نظر سنجی‌های انجام شده نیز حاکی از این امر است که یکی از بخش‌هایی که تحت تأثیر شرایط کرونا آسیب دیده، نشر و نویسندگی است، جامعه نشر علی‌رغم شرایط دشوار، تکاپو و فعالیت خود به برگزاری این نمایشگاه رضایت دارند از سوی دیگر آمار‌ها نشان می‌دهد ناشران در سال جاری حدود ۶۸ درصد کتاب چاپ اول داشته‌اند و ۲۴ درصد بیش از ۱۰ عنوان کتاب چاپ کرده‌اند این امر بیاگر تلاش ناشران برای برون رفت از بحران کرونا و تداوم حیاط عرصه ادبیات است و حتی دشواری‌ها نیز نتوانسته مانع از تحرک ناشران شود.

نباید فراموش کرد که عدم برگزاری نمایشگاه فیزیکی کتاب صدمه فراوان مالی به حوزه نشر زده و این امر با تعطیلات پیاپی کرونایی وضعیت نشر با چالش‌ها و مشکلات فراوان تری روبرو کرده، به گفته کارشناسان و فعالان عرصه فرهنگ اکنون پس از ماه‌ها نمایشگاه مجازی کتاب به عنوان عامل جایگزین تلاش دارد تا صدمات حاصل از بحران نشر را کاهش دهد در عین حال تلنگر و یادآوری است برای جامعه که این عرصه مهم به تغذیه نیاز دارد و برای تامین آن باید به مطالعه پرداخت.

***نمایشگاه مجازی کتاب تهران

اکنون نمایشگاه مجازی کتاب تهران با مشارکت هزار و ۷۳۲ ناشر داخلی و ۱۸۰ ناشر خارجی با عرضه بیش از ۱۲۰ هزار عنوان کتاب از سوی ناشران حاضر در نمایشگاه، از امروز چهارشنبه کار خود را آغاز کرده است.

تمام کتاب‌هایی که در نمایشگاه مجازی کتاب بهمنتشر شده‌اند با احتساب قیمت پشت جلد ۲۰ درصد تخفیف دارند. کتاب‌های داخلی با تخفیف ۲۰ درصد و کتاب‌های خارجی با تخفیف ۵۰ درصد عرضه شده همچنین ارسال کتاب برای بازدیدکنندگان در اقصی نقاط کشور رایگان است و تمام فرآیند خرید در یک سایت انجام می‌شود. بازدید از نمایشگاه هم در ۲۴ ساعت شبانه‌روز امکان‌پذیر است که یکی از مزیت‌های این نمایشگاه به شمار می‌رود.

علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه کتاب از اول تا ششم بهمن ماه به سامانه tehranbookfair.ir مراجعه کنند و به خریداری کتاب‌های مورد علاقه بپردازند با این حال تنها پس از پایان نمایشگاه مجازی است که می‌توان به دستاورد‌های این رویداد فرهنگی ان هم در شرایط شیوع بیماری کرونا پرداخت و به قضاوت نشست.

نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران آغاز شد/چراغی که با همبستگی ناشران و مردم خاموش نشد

***آگاهی مردم از شروع نمایشگاه مجازی کتاب تهران

نکته مهم دیگری که باید مورد توجه قرار بگیرد این مهم است که شاید عدم آگاهی جامعه از برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب و نپرادختن حوزه تبلیغات به موضوع برگزاری نمایشگاه مجازی عاملی برای عدم استقبال از این نمایشگاه باشد همچنین از آنجا که این نمایشگاه به عنوان نخستین نمایشگاه مجازی کتاب برگزار می شود کم و کاستی هایی را داشته باشد که به تدریج و در طی سال‌های متعدد بر طرف شود.

***مخاطبان چگونه در نمایشگاه مجازی کتاب تهران شركت و خريد كنند؟ 

ایوب دهقانکار در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان پیرامون کلیات نمایشگاه مجازی کتاب تهران گفت: نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران اول تا ششم بهمن ماه از ساعت ۹ صبح آغاز به کار خواهد کرد و به‌صورت ۲۴ ساعته به ارائه خدمات می‌پردازد.

وی به نحوه خرید و ارسال کتاب در نمایشگاه مجازی کتاب اشاره و تاکید کرد: نحوه خرید کتاب برای علاقمندان با ایجاد صفحه کاربری از طریق عضویت در سامانه و دریافت کد کاربری امکان پذیر خواهد بود همچنین محدودیت خرید وجود ندارد و خرید کتاب برای عموم آزاد است.

دهقانکار به نحوه پرداخت بهای کتاب خریداری اشاره و بیان کرد: پرداخت وجه خرید کتاب صرفاً از طریق درگاه‌های داخل سامانۀ نمایشگاه مجازی معتبر است. هرگونه پرداخت اعم از خرید کتاب یا دریافت مرسوله، خارج از این درگاه‌ها مجاز نیست و مسئولیت آن بر عهدۀ خریدار بوده پرداخت بهای کتاب خارج از سامانه ممنوع است.

***درج نشانی پستی دقیق و قابل استناد توسط خریدار الزامی است

رئیس نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران نکات مهم درباره نشانی محل دریافت کتاب را مورد بررسی قرار دادو افزود: درج نشانی پستی دقیق و قابل استناد توسط خریدار الزامی است و تغییر نشانی پس از تکمیل فرایند خرید و پرداخت وجه، امکان پذیر نیست از سوی دیگر امکان تحویل کتاب در اماکن عمومی همچون کافه، کافی‌نت، رستوران، هتل و مانند آن انجام نخواهد شد و مسئولیت هرگونه خطا در نشانی بر عهدۀ خریدار خواهد بود همچنین محتویات بسته ارسالی کتاب‌های خریداری‌شده به همراه فاکتور خرید ارسال می‌شود.

وی به ویژگی‌های نمایشگاه مجازی کتاب اشاره واظهار کرد: برای آگاهی علاقمند اطلاع دهی نحوه ارسال کتاب به خریدار تدابیری اندیشیده شده بدیت ترتیب که ارسال پیامک کد رهگیری به شماره تماس خریدار در صورت ارسال از طریق شرکت پست انجام خواهد شد همچنین درج شماره تلفن متصدی ارسال در پنل خریدار در صورت ارسال از طرق دیگر مشخص می‌شود.

رئیس نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران رویکرد قابل توجه نمایشگاه مجازی کتاب تهران را ارسال رایگان کتاب برای خریدار از طریق پست کتاب یا هر روش دیگراست و هزینه ارسال به عهده ناشر گذاشته شده و درخواست وجه اضافه ممنوع است.

***محدودیت از بعد جغرافیایی جعت فروش و خرید کتاب وجود ندارد

دهقانکار بیان کرد: محدودیت از بعد جغرافیایی جعت فروش و خرید کتاب وجود ندارد و خرید از هر انتشارات در سراسر کشور ممکن است. نکته قابل توجه اینکه امکانات جستجوی کتاب شامل جستجوی پیشرفته و عادی از طریق نام کتاب و ناشربهراحتی امکان پذیر است و تنها شرط نهایی شدن خرید کتاب پرداخت قیمت تعیین‌شده کتاب توسط سامانه و تکمیل فرایند خرید افزودن کتاب به سبد خرید صرفاً به معنی رزرو موقت کتاب است. خریداران و علاقمندان باید توجه داشته باشند که درهنگام خرید کتاب مشخصات کتاب اعم از عنوان، ناشر، سال نشر، قیمت را مورد بررسی قرار دهند تا با مشکل مواجه نشوند همچنین لغو و تغییر سفارش پس از پرداخت و تکمیل فرآیند خرید، امکان تغییر یا لغو سفارش وجود ندارد.

آغاز نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران/چراغی که با همبستگی ناشران و مردم خاموش نشد

وی در همین راستا ادامه داد: به منظور دست یابی بهتر علاقمندان ساعات پاسخگویی متصدیان پنل ناشران: ۹ تا ۱۸ بوده و بازدید کنندگان با آدرس سامانه: tehranbookfair.ir می‌توانند از این نمایشگاه مجازی دیدن کرده و کتاب‌های مورد علاقه خود را خریداری کنند.

***ثبت‌نام ویژه ناشران مکتوب

دهقانکار به حضور ناشران اشاره و بیان کرد: ثبت‌نام ویژه ناشران مکتوب: ۱۰ تا ۱۷ دی آغاز شد و ناشران دیجیتال برحامل نیز ثبت نام خود را از تاریخ ۱۵ تا ۲۲ دی آغاز کردند. در این راستا شروط اصلی حضور ناشران داخلی چاپ حداقل یک جلد کتاب از سال ۹۶ به بعد و دارا بودن پروانه نشر معتبر تا پایان سال ۱۳۹۹ همچنین سال مبنای عرضه و فروش کتب ناشران داخلی سال ۱۳۹۲ به بالا و برای کتب ناشران خارجی سال ۲۰۱۷ به بالا بوده است.

وی پیرامون تعداد ناشران شرکت کننده در نمایشگاه مجازی کتاب تهران ابراز کرد: نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران با مشارکت هزار و ۷۳۲ ناشر داخلی و ۱۸۰ ناشر خارجی با عرضه بیش از ۱۲۰ هزار عنوان کتاب است همچنین کتاب‌های داخلی با تخفیف ۲۰ درصد و کتاب‌های خارجی با تخفیف ۵۰ درصد عرضه شده است از این تعداد تعداد ناشران داخلی ثبت‌نام کننده اولیه ۱۷۳۲ ناشر وتعداد عناوین عرضه‌شده ناشران داخلی نیز بالغ بر ۱۰۰ هزار عنوان است که از این تعداد ناشران داخلی ثبت‌نام کننده اولیه ۱۷۳۲ ناشر وتعداد عناوین عرضه‌شده ناشران داخلی: بالغ بر ۱۰۰ هزار عنوان سال مبنای عرضه و فروش کتب ناشران خارجی سال ۲۰۱۷ به بالا بوده است.

رئیس نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران تصریح کرد: محاسبه قیمت کتب خارجی به صورت ریالی و بر اساس نرخ مصوب ارز و نحوه تسویه حساب باشران در ۱۵ روز کاری پس از صحت سنجی انجام خواهد شد.

وی پیرامون یارانه خرید کتاب اظهار کرد: علاقمندان برای استفاده از یارانه کتاب می‌توانند به آدرس سامانه ثبت‌نام و دریافت یارانه خرید: https://bon.tibf.ir مراجعه کنند. یارانه خرید کتاب به‌صورت اعتباری با ثبت‌نام در سامانه قابل پرداخت است و زمان خرید کتاب محاسبه و کسر می‌گردد همچنین سقف یارانه دانشجویان و طلاب نیز دو میلیون ریال خواهد بوددر عین حال میزان مشارکت یارانه دانشجویان و طلاب ۶۰ درصد دانشجویان و طلاب ۴۰ درصد معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد خواهد بود .

نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران آغاز شد/چراغی که با همبستگی ناشران و مردم خاموش نشد

دهقانکار در همین راستا ادامه داد: سقف یارانه اعضای هیئت‌علمی چهار میلیون ریال بوده و میزان مشارکت یارانه اعضای هیئت‌علمی نیز ۵۰ درصد اعضای هیئت‌علمی و ۵۰ درصد معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد در نظر گرفته شده و زمان دریافت یارانه: تا اتمام اعتبار در نظر گرفته‌شده برای یارانه خواهد بود.

رئیس نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران به بخش بین‌الملل و فعالیت‌های جنبی اشاره و ابراز کرد: نشست‌ها و فعالیت‌های جنبی به‌صورت برخط و در بستر فضای مجازی در موضوع نشر داخلی و بین‌المللبوده همچنین محور نشست‌ها آسیب‌شناسی گذشته، بررسی حال و ارائه راهکار برای آینده صنعت نشر خواهد بود ۲۴ کشور نیز در بخش بین‌الملل شرکت‌کرده اند همچنین ۳۰ نشست دربخش بین‌المللبرگزار خواهد شد که ۱۸ نشست آن آنلاین و ۱۲ نشست آفلاین خواهد بود حدود ۱۸۰ سخنران در این سیمنار‌ها شرکت می‌کنند که ۹۰ سخنران داخلی و ۹۰ سخنران خارجی خواهد بود.

***سامانه پیامکی نمایشگاه

دهقانکار عملکرد پشتیبانی نمایشگاه مجازی کتاب را مورد بررسی قرار داد و خاطرنشان کرد: سامانه پیامکی نمایشگاه سرشماره ۳۰۰۰۴۱۴۱، به‌صورت یک‌طرفه و بدون قابلیت دریافت پیام است همچنین به منظور جلوگیری از تخلف در نمایشگاه مجازی کتاب تماس با شماره ۹۱۰۰۹۸۹۸-۰۲۱ پشتیبانی نمایشگاه در اختیار عموم گذاشته شده است البته راه‌های تماس و پاسخگویی به سؤالات از طریق ارسال پیام از طریق منوی «تماس با ما»، ارسال «تیکت» از طریق منوی «پشتیبانی» در پنل کاربری، تلفن پشتیبانی و مرکز تماس نمایشگاه: ۹۱۰۰۹۸۹۸- ۰۲۱ و تلفن پشتیبانی ناشران دیجیتال برحامل: گویا ۰۲۱۴۵۲۶۸ (داخلی ۱۸۴، ۲۳۳، ۴۱۵، ۴۰۶) و یا ۰۲۱۸۸۸۴۶۹۶۰ امکان پذیر است و سامانه اطلاعات تکمیلی: www.ketab.ir نیز در اختیار علاقمندان قرار دارد.

انتهای پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا