ابلاغ «آئین‌نامه رویداد ملی صنایع خلاق و فناوری‌های فرهنگی» در دانشگاه آزاد

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی، به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، فرزاد جهان بین «آئین‌نامه رویداد ملی صنایع خلاق و فناوری‌های فرهنگی» را به رؤسای دانشگاه آزاد اسلامی استان‌ها ابلاغ کرد.

در این آئین نامه آمده است: معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی درصدد است تا با بهره گیری از شیوه‌های نوین و مؤثر، ایده‌های خلاق و فرهنگ محور اساتید، کارکنان و دانشجویان را وارد زیست بوم کسب و کارهای «فناوری های نرم فرهنگی و صنایع خلاق» کند.

به همین منظور معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با برگزاری «رویداد ملی صنایع خلاق و فناوری‌های فرهنگی» در دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال ایجاد فضایی برای شکل گیری کسب و کارهای خلاق، مسأله محور در حوزه فرهنگی، هنری و اجتماعی است.

شناسایی و حمایت از ظرفیت ایده پردازی و خلاقیت دانشگاهیان، رشد نوآوری‌های فرهنگی با تقویت ارتباط دانشگاه با کانون‌های صنایع فرهنگی و جامعه، کارآفرینی و شکل گیری کسب و کارها و استارت آپ های فرهنگی، شبکه سازی و ایجاد زیست بوم صنایع خلاق فرهنگی، اثرگذاری مستقیم دانشگاه در راه اندازی نهضت تولید محتوا و محصولات فرهنگی کارآمد، ترویج و تبیین سبک زندگی و سبک اشتغال اسلامی ایرانی بین دانشگاهیان، ارتقای سهم دانشگاه آزاد اسلامی در تولید محصولات صنایع خلاق و فناوری‌های فرهنگی و ارائه الگوهای موفق و برتر در حوزه کسب و کارهای خلاق از اهداف رویداد ملی صنایع خلاق و فناوری‌های فرهنگی است.

براساس این آئین نامه، تمامی فرآیندهای برگزاری جشنواره اعم از ثبت نام، احراز هویت، بارگذاری طرح، پالایش دبیرخانه‌ای، انجام داوری مرحله استانی و نهایی و اطلاع رسانی به صورت الکترونیکی و برخط از طریق سامانه انجام می‌گیرد.

اختتامیه رویداد ملی صنایع خلاق و فناوری‌های فرهنگی در صورت مساعد بودن شرایط همه‌گیری ویروس کرونا با اخذ مجوز از ستاد ملی کرونا به صورت حضوری برگزار می‌شود.

ثبت نام از طریق سامانه رویداد ملی ایده‌های خلاق و نوآوری‌های فرهنگی به آدرس https://tdanyar.iau.ac.ir انجام می‌شود و هرگونه اطلاع رسانی به شرکت کنندگان نیز از طریق همین سامانه انجام خواهد شد.

تهیه و تدوین هرگونه شیوه نامه و ضوابط اجرایی ناظر بر اجرای رویداد و رفع مغایرت‌ها، نظارت بر کلیه مراحل و فرآیندهای جشنواره و اخذ گزارش از دبیر اجرایی، بررسی، تعیین و تصویب میزان و نوع جوایز اهدایی از وظایف شورای سیاست گذاری است.

در این آئین نامه آمده است: رویداد ملی صنایع خلاق و فناوری‌های فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی در چهار بخش کلی «صنایع هنری»، «صنایع و میراث فرهنگی»، «فناوری های نرم و صنایع رسانه ای» و «آفرینش ها و خدمات خلاق» برگزار می‌شود.

بخش «صنایع هنری» در محورهای نقاشی، عکاسی، تذهیب، خط و خوشنویسی، پوستر و گرافیک، هنرهای نمایشی و داستان نویسی و شعر؛ بخش «صنایع و میراث فرهنگی» در محورهای جواهرات و اقلام زینتی، مشبک، معرق و منبت، معماری، کاشی کاری و آینه کاری، میناکاری و خاتم کاری، قالی و قالیچه، مراسم آئینی و جشنواره‌ها؛ بخش «فناوری های نرم و صنایع رسانه ای» در محورهای مستند، کلیپ و فیلم کوتاه، تبلیغات و رپرتاژ آگهی، انیمیشن، موشن گرافی و اینفوگرافی، پلتفرم‌های فرهنگی، فناوری‌های آموزش و ترویج فرهنگ، نرم افزار، فضای مجازی و محصولات دیجیتال، داستان نویسی و شعر، رادیو و پادکست و بخش «آفرینش ها و خدمات خلاق» در محورهای کتاب و انتشارات، نوآوری‌های اجتماعی، توریست فرهنگی و گردشگری بوم، عروسک سازی، اسباب بازی، طراحی، چرم، لباس و پوشش، لوازم التحریر و ایده‌های تحول آفرین و خلاق فرهنگی برگزار می‌شود.

براساس بندهایی از این آئین نامه، اعضای هیأت علمی، کارکنان، دانشجویان مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری واحدهای دانشگاهی و مراکز آموزشی و آموزشکده‌های سما دانشگاه آزاد اسلامی می‌توانند حداقل در تیم‌های دو و حداکثر شش نفره در رویداد حضور داشته باشند.

طرح‌های ثبت شده در رویداد باید قابلیت فراگیری، تجاری سازی، بازاریابی و پتانسیل آغاز یک کسب وکار نوآورانه را در حوزه صنایع خلاق و فناوری‌های فرهنگی داشته باشد. همچنین محصولات فرهنگی و صنایع خلاق باید دارای شاخص‌های نوآورانه باشند.

در این آئین نامه تأکید شده است: طرح‌های و ایده‌های خلاق ارسالی به رویداد ملی صنایع خلاق و فناوری‌های فرهنگی باید سه مشخصه اصلی «فراگیری»، «نوآوری» و «قابلیت تجاری سازی و کسب و کار» را داشته باشند تا در مراحل نهایی داوری، حائز امتیاز بالاتری شوند.

رویداد ملی «ایده های خلاق و نوآوری‌های فرهنگی» دانشگاه آزاد اسلامی به صورت کلی در سه مرحله شناسایی استعدادها، رقابت مقدماتی و رقابت نهایی پیش بینی شده است.

تسهیل استقرار رایگان در سراهای نوآوری و مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور و منتورینگ و ارائه مشاوره‌های کسب و کار جهت تجاری سازی و بازاریابی طرح‌ها از جمله حمایت‌ها و جوایز تیم‌های برتر و راه یافتگان به مرحله نهایی است.

انتهای پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا