افتخار آفرینی کودکان ایرانی در سومین جشنواره بین‌المللی صلح هیروشیما

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی، به نقل از مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران، به منظور آموزش صلح در شهرهای سراسر جهان، سازمان شهرداران صلح واقع در شهر هیروشیمای ژاپن برای سومین سال متوالی مسابقه بین‌المللی نقاشی شهر صلح آمیز را برگزار کرد.

در این مسابقه از کودکان ۶ تا ۱۵ سال کشورهای عضو این سازمان دعوت شد تا آثار هنری خود را با موضوع شهر صلح آمیز برای شرکت در این مسابقه ارسال کنند که ۹۹ شهر از ۱۹ کشور دنیا در آن شرکت کردند.

فراخوان این مسابقه از سوی دبیرخانه‌ ژاپنی شهرداران صلح به مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران به عنوان دبیرخانه این سازمان در ایران ارسال شد و پس از ترجمه‌ و اعلان فراخوان، تلاش شد تا طی ارتباط با مجمع کلانشهرهای ایران، فرصت شرکت در این مسابقه در اختیار تمامی کودکان ایرانی قرار گیرد.

همچنین فراخوان این مسابقه در بیلبوردهای سطح شهر تهران و ایستگاه‌های مترو به نمایش گذاشته شد و از موسسات و نهادهای فعال در حوزه کودک نیز دعوت بعمل آمد تا در راستای ترویج فرهنگ صلح در این مسابقه شرکت کنند.

از این مسابقه استقبال چشمگیری صورت گرفت و آثار بسیاری از سراسر ایران به مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران ارسال شد که با توجه به ظرفیت تعیین شده از سوی دبیرخانه ژاپن که از هر شهر امکان ثبت ۱۰ اثر در مسابقه وجود دارد، آثار شهرهایی که بیش از تعداد مذکور بود، توسط داوران ایرانی متخصص در حوزه کودک بررسی شد.

بر اساس این گزارش، داوران ایرانی طی بررسی رزومه و با توجه به تخصص و تجربه کاری در این زمینه انتخاب شده و سپس توسط سازمان شهرداران صلح ژاپن، آموزش لازم جهت تشخیص معیارهای انتخاب نقاشی‌ را گذرانده‌اند.

عده‌ای از آنان روانشناس کودک و عده‌ای هنر آموز نقاشی کودکان هستند که طی تجربه‌ی چند ساله در برگزاری این رویداد، آثار را به لحاظ رعایت قوانین مسابقه، زیبایی شناسی و روانشناسی رنگ‌ها بررسی و انتخاب کردند و در ادامه این روند آثار به تفکیک رده‌های سنی و نام شهرها طبقه‌بندی و در سامانه‌ی دبیرخانه ژاپن ثبت شد.

در نهایت نقاشی‌های ارسالی از سراسر جهان، توسط داوران بین‌المللی که از سوی دبیرخانه ژاپن انتخاب شدند، بررسی شد و ۱۲ اثر به عنوان آثار برگزیده از شهرهای مختلف جهان معرفی و از این میان پنج کودک و نوجوان ایرانی افتخار آفرین شدند.

نتایج مسابقه

برگزیده جایزه دبیرکل سازمان شهرداران صلح:

نگار غیبی از ایران، شهر بندرعباس (۸ ساله)

رده سنی ۶ تا ۱۰ سال

رتبه اول (۱ برگزیده):

نگار غیبی از ایران، شهر بندرعباس (۸ ساله)

رتبه دوم (۲ برگزیده):

رکسانا رستمی از ایران، شهر اصفهان (۷ ساله)

ایچیکا میاتا از ژاپن، شهر ایساهایا (۸ ساله)

رتبه سوم (۳ برگزیده):

هانگ تان از ویتنام، شهر هایفونگ (۷ ساله)

یاسمین کرنر از آلمان (۱۰ ساله)

کوتوری میاگاوا از ژاپن، شهر کوکوبونجی (۹ ساله)

رده سنی ۱۱ تا ۱۵ سال

رتبه اول (۱ برگزیده):

فاطمه زهرا عسکری از ایران، شهر گلوگاه (۱۴ ساله)

رتبه دوم (۲ برگزیده):

ایلیا افشارمند از ایران، شهر تهران (۱۳ ساله)

آساکو مینامیزانو از ژاپن، شهر آکیتا (۱۴ ساله)

رتبه سوم (۳ برگزیده):

نرگس جهان بین از ایران، شهر بانه (۱۴ ساله)

نگوین نگوک از ویتنام، شهر هایفونگ (۱۲ ساله)

یوینا کندو از ژاپن، شهر هاتسوکاچی (۱۳ ساله)

پیام آثار برگزیده:

نگار غیبی از ایران، شهر بندرعباس (۸ ساله)

پیام هنرمند: هر جامعه‌ای آرزوها، مذاهب، احساسات، اعتقادات و نژادهای مختلفی دارد. بنابراین ما باید به همه تفاوت‌ها در دنیا بدون توجه به مرزها احترام بگذاریم.

رکسانا رستمی از ایران، شهر اصفهان (۷ ساله)

پیام هنرمند: ما بچه‌ها همیشه با هم خوشحال هستیم و یکدیگر را دوست داریم و شهری به زیبایی گل می‌سازیم.

ایچیکا میاتا از ژاپن، شهر ایساهایا (۸ ساله)

پیام هنرمند: من می خواهم که جهان در صلح باشد، بنابراین تصویری از کودکان در سراسر دنیا ترسیم کردم که در کنار یکدیگر روی پل مگانباشی دست در دست هم ایستاده‌اند. در کنار پل، یک یوکای ژاپنی (مجسمه‌ی یک اسطوره افسانه‌ای در ژاپن) به نام آمابی سن وجود دارد که گفته می‌شود شخصی به نام تارو را نجات داده است. بنابراین فکر کردم اگر تصویری از او ترسیم کنم، همه در شهر ایساهایا خوب و سالم خواهند بود.

هانگ تان از ویتنام، شهر هایفونگ (۷ ساله)

پیام هنرمند: به شهر زادگاه من خوش آمدید.

یاسمین کرنر از آلمان (۱۰ ساله)

پیام هنرمند: در شهر صلح آمیز من، مردم صمیمی هستند و به دیگران احترام می‌گذارند. همدیگر را می‌شناسند و در صورتی که نیاز داشته باشند به یکدیگر کمک می‌کنند. نقاشی من یک همبستگی دوستانه و شاد را نشان می‌دهد.

کوتوری میاگاوا از ژاپن، شهر کوکوبونجی (۹ ساله)

پیام هنرمند: شهری که گل‌ها در آن شکوفا می‌شوند.

گل‌ها با بوی، رنگ، احساس، طعم شهد، شکل و آنگونه که در زمان شکوفایی به نظر میرسند، مردم را خوشحال می‌کنند. بنابراین، شهر صلح آمیز می‌شود.

فاطمه زهرا عسکری از ایران، شهر گلوگاه (۱۴ ساله)

پیام هنرمند:جهان جای زیبایی است اگر کشورها لبخند بزنند.

ایلیا افشارمند از ایران، شهر تهران (۱۳ ساله)

پیام هنرمند: من از جنگ متنفرم و این همیشه سوال من است که چرا مردم و کشورها با هم اختلاف دارند؟ زیرا زمین فضای کافی برای همه دارد.

شهر صلح آمیز من این شاخص‌ها را دارد:

۱. امن است و هیچ گونه جنگی در آن وجود ندارد.

۲. در محیط زیست آلودگی وجود ندارد.

۳. حامی کودکان نابینا و معلول است.

۴. هیچ کودک کاری وجود ندارد. کودکان همه چیز مانند لباس و دوچرخه دارند. این چیزها برای آنها یک رویای دست نیافتنی نیست.

۵. حیوانات آزاد هستند و ماهی‌ها صید نمی‌شوند.

آساکو مینامیزانو از ژاپن، شهر آکیتا (۱۴ ساله)

پیام هنرمند: من معتقدم که صلح برای همه افراد روی کره زمین یک حق است و هرگز نباید توسط شخص دیگری از بین برود. بنابراین من همه را حول دنیای صلح به تصویر کشیدم، به این امید که کمتر کسی پیدا شود که فکر کند صلح همگانی به او ارتباطی ندارد.

نرگس جهان بین از ایران، شهر بانه (۱۴ ساله)

پیام هنرمند: نقاشی من با مداد کشیده شده و همه قبایل و هر انسانی را با هر رنگی (نژادی) دوست دارم.

نگوین نگوک از ویتنام، شهر هایفونگ (۱۲ ساله)

پیام هنرمند: دنیای صلح آرزوی همه بچه‌های جهان است. بچه‌ها باید فارغ از رنگ، تبعیض نژادی و بدون جنگ عاشقانه زندگی کنند. بیایید دست به دست هم دهیم تا دنیا فقط با عشق و عطوفت نسبت به انسان‌ها باقی بماند.

وینا کندو از ژاپن، شهر هاتسوکاچی (۱۳ ساله)

پیام هنرمند: من برای صلح جهانی دعا کردم، یک بالون به شکل قلب در مرکز نقاشی ترسیم کردم که بالن‌هایی با پرچم های ملی کشورهای مختلف اطراف آن را احاطه کردند. همراه با کبوترها، که نمادهای صلح هستند. ساختمان‌هایی اضافه کردم که نشان دهنده‌ی (فرهنگ)کشورها هستند. به این ترتیب، من شهر صلح آمیز خود را به تصویر کشیدم.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا