فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی راهکار صحیحی نیست؛ باید مدل گفتمان را تغییر داد

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی، محمد مهدی تندگویان  همزمان با روز جوان با اشاره به تغییرات نسل جوان امروزی نسبت به نسل‌های گذشته اظهار کرد: یقینا مدل پیام‌رسانی و انتقال ارزش‌ها و باورها به نسل جوان از ۴۰ سال گذشته تاکنون درست نبوده است که اکنون فاصله و شکافی میان نسل فعلی و نسل‌های پیشین حس می‌شود چراکه با گفتمان و مدل سیاستگذاری پیشین نمی‌توان با جوان امروزی ارتباط گرفت.

وی با بیان اینکه گریزی از تفاوت نسل جدید جوانان با نسل‌های گذشته نیست، اظهار کرد: این تفاوت نسلی به ناچار اتفاق می‌افتد و تنها مربوط به کشور ما نیست. تنها تفاوت کشور ما این است که کشورهای توسعه یافته با برنامه ریزی در حوزه‌های مختلف جوانان توانستند شکاف و تغییرات نسلی را ناملموس کنند اما متاسفانه ما در این زمینه برنامه ریزی خاصی نداشتیم.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان افزود: شاید این شکاف نسلی توسط جوان امروزی احساس نشود چراکه نسل جوان فعلی به علت سرعت توسعه یافتگی در دنیا، گسترش زیرساخت‌های دسترسی به اطلاعات، گستردگی ارتباطات در فضای مجازی و… تفاوت‌هایی را در جوانان امروزی نسبت به نسل‌های گذشته ایجاد کرده و از این رو به نظر می‌رسد نسل فعلی با نسل‌های گذشته مشابهتی ندارد.

تندگویان تصریح کرد: از جمله مشکلات اساسی ما در کشور این است که باید دید مسئولان تا چه حد توانسته‌اند این تفاوت‌ها را به سمت و سوی بهره‌برداری درست پیش ببرند و آن را مدیریت کنند البته مباحثی نظیر بحران جمعیت، تک فرزندی و مباحث اقتصادی و فرهنگی پیرامون موضوع جمعیت نیز به گستردگی این شکاف نسلی اضافه کرده است که امروزه احساس می‌کنیم نسل فعلی شباهتی با نسل گذشته ندارد.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: علیرغم اینکه سیاست‌های کلی نظام بر پایه مباحث دینی و مذهبی بوده و همواره در تلاش برای انتقال این ارزشها و مفاهیم به نسل جدید بوده است اما این شکاف نسلی دو چندان شده است چراکه مدل پیام رسانی ما و ایجاد نگرش برای جوان درست نبوده که ما نتوانستیم در مباحث جامعه شناختی این شکاف را به نحوی هدایت کنیم که تغییرات نسل جدید چشمگیر نباشد.

وی افزود: باید گفتمان را تغییر داد. باید مدل پذیرش و اقناع مباحث انتقالی به نسل جوان بر مبنای مدل نیاز و شرایط اقناع جامعه هدف و جوانان شکل گیرد در غیر این صورت تکرار غلط مدل گفتمان قبلی برای نسل فعلی پاسخگو نخواهد بود.

تندگویان ادامه داد: گفتمان فرهنگی جامعه ما کاملا تغییر کرده است و باید مباحث نسلی را مورد توجه بیشتری قرار دهیم. در مباحث فرهنگی نمی‌توان بخشنامه‌ای و با سیاست‌های دستوری عمل کرد. فرهنگ مقوله‌ای گسترده است و با یک نسخه نمی‌توان در کشور کار فرهنگی کرد.

معاون ساماندهی امور جوانان با اشاره به پیمایش این معاونت در راستای ارزش‌ها و نگرشهای جوانان تصریح کرد: این پیمایش نشان می‌دهد که نیازهای واقعی جوانان و مدل گفتمان آنان تا چه میزان تغییر کرده است اما متاسفانه کسی در کار اجرایی از این پیمایش‌ها استفاده نمی‌کند. 

وی در ادامه گفت: باید کاربرد قدیمی منابر، هیئت‌ها، مساجد و مراسم مذهبی را کاملا با مدل نگرش و پذیرش پیام جوانان کنونی تطبیق داد تا بتوان روی آنان اثر گذاشت. این مساله‌ای اجرایی است و اینطور نیست که بگوییم جوانان نسل جدید دین پذیر و معتقد نیستند.

تندگویان با اشاره به راهپیمایی روز اربعین در سال‌های پیش از پاندمی کووید ۱۹ اظهارکرد: در راهپیمایی اربعین می‌بینیم تمامی جوانان با هر ظاهری حضور داشتند چرا اعتقادات خود را باور دارند و عاشق دین خود هستند.

وی همچنین این را هم گفت که دیگر با مدل جریمه کردن، برخورد فیزیکی و … نمی‌توان جوان را به سوی فرهنگ و باورها سوق دد چراکه طی این سال‌ها با این روشها پاسخی نگرفتیم. امروزه با استفاده از زیرساخت‌های فضای مجازی و با ایجاد شوق و انگیزه و برنامه ریزی مناسب می‌توان در این راستا کار فرهنگی کرد.

معاون ساماندهی امور جوانان یادآور شد: امروزه برای انجام کار فرهنگی باید از خود جامعه جوان مشورت گرفت سپس اقدام به ابلاغ سیاست‌های فرهنگی کرد چراکه امروزه نحوه دریافت پیام توسط جوان تنظیم می‌شود. 

تندگویان با تبریک روز جوان به تمامی جوانان ایران، گفت: متاسفانه مسایل جوانان در شعار تمام نهادها وجود دارد که اگر این شعارها عملیاتی شود هیچ مشکلی در حوزه جوانان باقی نخواهد ماند.معاونت امور جوانان در حیطه شرح وظایف و اختیارات خود کوتاهی نکرده است. عدم تبعیت بخشهای مختلف از نهاد سیاستگذار و عدم رعایت توزیع صحیح اعتبارات باعث شده است در عملیات کلی کشوری خروجی خوبی در حوزه جوانان نداشته باشیم.

معاون ساماندهی امور جوانان در پایان گفت: این معاونت در حدود ۹۵ درصد از وطایف خود در حزه جوانان را انجام داده است. حتی ما مصوباتی که از سال ۸۰ باقی مانده بود را اجرایی کردیم. با این حال می‌پذیرم که علیرغم تمام فعالیت‌ها، مشکلات جوانان به طور کامل حل نشده است اما از این بیشتر در توان این معاونت نیست.
انتهای پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا