از پرونده‌های ایران برای ثبت در فهرست جهانی یونسکو رونمایی شد

ابه گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی، به نقل از میراث آریا، علی اصغر مونسان از پرونده های ارسالی ایران شامل نوغان‌داری و ابریشم ریسی، ترکمن‌دوزی، جشن مهرگان، مهارت ساختن و نواختن عود، جشن یلدا، کاروانسرای ایرانی، الحاق میراث طبیعی دیزمار به جنگل‌های هیرکانی، الحاق نقش رستم و نقش رجب به پارسه، الحاق کلیسای وانک به مجموعه کلیساهای ایران برای ثبت در فهرست جهانی یونسکو رونمایی کرد.

وزیر میراث فرهنگی عنوان کرد: تهیه این همه پرونده کار سختی است، هر اثری که ثبت می‌شود خیالمان راحت است که حداقل‌های حفاظت روی آن مترتب می‌شود، تخریب نمی‌شود یا تغییر ماهیت پیدا نمی‌کند. دوره مدیریتی ما با اوج تحریم‌ها و مشکلات دولت روبه‌رو بود، باوجود تحریم‌ها و مشکلاتی که داشتیم، تلاش کردیم تا بودجه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کاهش نیابد و به‌ویژه که از موضوعات خارج از بودجه خوب استفاده کردیم.

مونسان تصریح کرد: در شرایط سخت با تلاشی که همکارانمان داشتند در هر سه بخش مفید بودیم، به لحاظ بازده و بهره‌وری کار جزو سه وزارتخانه اول بودیم، بهره‌وری به این معنا که چه چیزی به ما دادند و چه چیزی از ما (تحویل) گرفتند.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بیان کرد: نماینده‌های مجلس شورای اسلامی برای ثبت جهانی پرونده‌ها در استان‌ها مشارکت خوبی داشتند و دارند. حمایت و حفاظت از میراث‌فرهنگی باید مردمی شود.

میراث فرهنگی کشور وارد کتاب های درسی می شود

مونسان در این مراسم با تشکر از همکارانی که در زمینهٔ پاسداشت میراث بزرگ کشور تلاش می کنند، گفت: میراث‌فرهنگی کشور، هویت ملت و مایه مباهات هر ایرانی است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود:‌ با نشستی که با وزیر آموزش‌وپرورش داشتیم قرار شد میراث‌فرهنگی کشور وارد کتاب‌های درسی شود و آن‌ها از این موضوع استقبال کردند. باید آموزش در خصوص آثار میراث‌فرهنگی جزو برنامه‌های اداره‌کل ثبت و حریم آثار؛ حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی قرار بگیرد.

در این مراسم که روز دوشنبه در سالن فجر وزار میراث فرهنگی برگزار شد،محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی کشور، مصطفی پورعلی مدیرکل اداره ثبت و حریم آثار؛ حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی، سیدهادی احمدی روئینی مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها، محوطه‌ها و بافت‌های تاریخی، سرپرست مرکز میراث ناملموس تهران، مسئولان، کارشناسان و دست‌اندرکاران پرونده‌های ثبت میراث جهانی در حوزه میراث ملموس و ناملموس حضور داشتند.

برررسی پرونده «منظر فرهنگی هورامان» و «راه‌آهن سراسری ایران» در اجلاس کمیته میراث ملموس جهانی ۲۰۲۱

محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی کشور در این مراسم پرونده‌های ارسالی به یونسکو را معرفی کرد و گفت: سال گذشته در پانزدهمین اجلاس کمیته میراث جهانی ناملموس از چهار پرونده ارسالی، پرونده‌های مهارت ساختن و نواختن عود به صورت مشترک با کشور سوریه و جشن مهرگان به شکل مشترک با تاجیکستان به دلیل اصلاحاتی بازگشت داده شد، این دو پرونده در سال‌جاری با رفع اصلاحات انجام شده و محدودیت‌های اعمال شده (هر کشور یک پرونده) به یونسکو ارسال شد.

به گفته طالبیان در نوروز سال‌۱۴۰۰ سه پرونده  ترکمن دوزی به صورت مشترک با کشور ترکمنستان، نوغان‌داری و ابریشم‌ریسی مشترک با کشور ترکیه، افغانستان، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان، تاجیکستان، ازبکستان و جشن یلدا به صورت مشترک با کشور افغانستان برای طرح در اجلاس ۲۰۲۲ به یونسکو ارسال شده است.

معاون میراث‌فرهنگی کشور در ادامه به ارسال پرونده برنامه ملی برای پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی در ایران در سال گذشته اشاره کرد و افزود: در آذرماه ۱۴۰۰ در شانزدهمین اجلاس کمیته میراث ناملموس که قرار است در سریلانکا برگزار شود، این پرونده مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

او تصریح کرد: برنامه اقدامات پاسدارانه خوب برای ارتقای میزبانی زوار رضوی با هدف ترویج احترام متقابل میان جوامع و گروه‌های مختلف و پرونده‌های جشن سده به صورت مشترک با کشور تاجیکستان، رباب در پرونده ای مشترک با کشورهای تاجیکستان و ازبکستان، از دیگر پرونده‌هایی است که سال گذشته به یونسکو ارسال شده و در بخش رزرو پرونده‌های پیشنهادی این کمیته برای طرح در سال‌های آتی قرار گرفته است.

طالبیان در خصوص پرونده‌های ارسالی در حوزه میراث ملموس گفت: در این زمینه در سال‌جاری پرونده کاروانسراهای ایرانی با ۵۶ کاروانسرا از دوره‌های مختلف تاریخی موجود در ۲۴ استان کشور، دیزمار، نقش رستم و نقش رجب و کلیسای وانک به یونسکو ارسال شده که این سه پرونده به صورت الحاقی به پرونده‌های جنگل‌های هیرکانی، تخت جمشید و کلیساهای ارامنه ایران اضافه خواهد شد.

معاون میراث‌فرهنگی کشور افزود: در اجلاس مجازی تیرماه یا مردادماه  ۱۴۰۰ کمیته میراث ملموس جهانی، دو پرونده منظر فرهنگی هورامان یا اورامانات و راه آهن سراسری ایران مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

جایگاه جهانی ایران در میراث ملموس و ناملموس

طالبیان با اشاره به جایگاه ایران در رده نهم میراث جهانی ملموس و رده هفتم میراث جهانی ناملموس به اهمیت پرونده کاروانسراهای ایرانی پرداخت و بیان کرد: این پرونده با گستره‌ای در مقیاس ۲۴ استان کشور و شامل ۵۶ کاروانسرا مربوط به دوره‌های مختلف تاریخی است که خراسان رضوی دارای بیشترین تعداد کاروانسرا و پس از آن استان‌های سمنان و اصفهان هستند.

معاون میراث‌فرهنگی کشور از زحمات عبدالمجید شریف‌زاده مدیر پژوهشکده هنرهای سنتی، حمید فدایی مدیر پایگاه تخت جمشید، شبان میرشکرایی، بابک صدیقی، علی حماسی، حیدری، شروین گودرزی، رضا سجودی، فیروزه سالاری معاون دفتر ثبت جهانی، شرلی اودیان مدیر پایگاه کلیساهای ارامنه و همکارانشان که در تهیه و تدوین پرونده‌های ثبت جهانی ملموس و ناملموس نقش داشتند، تشکر کرد. 

انتهای پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا