اعلام فراخوان پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان

فراخوان ارسال مقاله و یادداشت با موضوع «فهرست‌ها و جوایز کتاب‌های کودک و نوجوان» برای شماره‌ جدید «پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان» منتشر شد.

 به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از ایسنا، در بخشی از این فراخوان که مهلت آن تا ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ اعلام شده، آمده است: «نهادهای گوناگونی در دنیای کتاب کودک و نوجوان ایران و جهان با داوری، ارائه‌ فهرست‌ها و اهدای جوایز فعالیت می‌کنند. این فهرست‌ها و جوایز بسته به اهدافی که برای‌شان تعریف شده است، نقش‌ها و تأثیرات متفاوتی در ادبیات کودک و نوجوان دارند. آن‌ها اغلب با رویکردهای متفاوتی شکل گرفته‌اند و از زوایای مختلفی می‌توان درباره‌شان بحث کرد.

یکی از رویکردها، رویکرد مخاطب‌محور است. فهرست‌ها بسته به این‌که برای چه مخاطبانی تدوین و معرفی می‌شوند، از نظر تأثیر و نقش در ادبیات کودک با هم متفاوتند.

کتاب‌های برگزیده‌ای که پیشنهاد می‌شوند بی‌شک در تسهیل کار والدین، معلمان، مربیان و کتابداران مدارس و کتابخانه‌های کودکان جهت انتخاب کتاب‌های مناسب از بین کتاب‌های منتشرشده موثرند. این انتخاب‌ها و جوایز در جهت‌بخشی به ناشران و رویکرد آنان نیز تاثیر دارند.

برخی دیگر از این جوایز و فهرست‌ها با نگاه موضوع‌محور و ارائه‌ فهرست‌های موضوعی شکل گرفته‌اند. در چنین رویکردی در انتخاب کتاب فقط به موضوع توجه می‌شود و به نوعی در کنار کنش‌گری یا فعالیت‌های ترویجی و تبلیغی قرار می‌گیرد.

رویکرد برخی از جوایز و فهرست‌ها نیز صرفا ادبی است و برای ترویج و معرفی یک جریان و گرایش ادبی شکل گرفته است و احتمالا برآمده از مانیفستی ادبی است.

با این‌حال پرسش این است که چگونه باید درباره‌ جوایز ادبی و فهرست‌ها سخن گفت و نقدشان کرد؟ معیارهای نقد و بررسی و ارزیابی این فهرست‌ها و جوایز چیست؟ چگونه می‌توان تاثیرشان را در ادبیات کودک و نوجوان سنجید؟

برای مطالعه‌ کامل فراخوان، محورهای آن و شیوه‌نامه‌ ارائه‌ مقالات، کلیک کرده و فایل کامل را دانلود کنید.

انتهای پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
ایسنا

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا