نکات ایمنی هنگام قطعی برق در آسانسور

جلال ملکی گفت: حوادث آسانسور یکی از حوادث رایج شهرهاست و در تهران همه روزه چندین مرتبه حادثه آسانسور اعلام می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، خاموشی به هر دلیلی که باشد، صدمات جبران ناپذیری هم به اقتصاد کشور و هم به زندگی روزمره مردم وارد می‌کند. اکنون نیز با توجه به قرار گرفتن در روز‌های گرم سال و شکستن رکورد مصرف برق در برخی مناطق تهران شاهد قطعی‌های بلند مدت و کوتاه مدت برق هستیم که مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد کرده‌است. یکی از این مشکلات که اتفاقا ترسناک نیز است، به گیر کردن در آسانسور هنگام قطعی برق برمی‌گردد بنابراین ضروری ست همه مردم آموزش ببینند در این شرایط باید چه نکاتی را رعایت کنند.

جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی  با تاکید براینکه این روز‌ها استفاده از آسانسور بسیار افزایش یافته است، گفت: در گذشته و با توجه به ارتفاع کوتاه ساختمان‌ها ساکنان از راه پله تردد می‌کردند و کمتر ساختمانی در شهر‌ها وجود داشت که از آسانسور استفاده کند و آسانسور یکی از تجهیزات لوکس ساختمان‌ها به حساب می‌آمد، اما امروزه با توجه به افزایش ساختمان‌های بلندمرتبه و طلب رفاه و آسایش بیشتر شهروندان، آسانسور به یکی از وسایل مهم ساختمان‌ها حتی آن‌هایی که ارتفاع زیادی ندارند تبدیل شده است تا جایی که بسیاری از شهروندان مایل به زندگی در ساختمان‌هایی که آسانسور ندارد نیستند البته همین وسیله رفاهی به دلیل افزایش مصرف مخاطراتی را با خود به همراه دارد.

او افزود: وجود دستگاه‌هایی با کیفیت پایین، عدم رسیدگی و سرویس به موقع، استفاده از قطعات بی کیفیت، استفاده از نصاب‌های کم تجربه و کارنابلد، نبود نظارت دقیق و… از مهم‌ترین دلایل بروز حوادث آسانسور‌ها هستند.

ملکی درخصوص حوادث ناشی از آسانسور تصریح کرد: حوادث آسانسور یکی از حوادث رایج شهرهاست و در تهران همه روزه چندین مرتبه حادثه آسانسور اعلام می‌شود، اما در زمان قطع برق، این حوادث افزایش بسیار بیشتری یافته و گاهی تا بیش از ۱۰ برابر می‌شود.

سخنگوی سازمان آتش نشانی گفت: متاسفانه در روز‌های اخیر به دلایل قطع برق گسترده در کشور، آمار حوادث آسانسور بویژه در پایتخت به شدت افزایش پیدا کرده و در ساعات پیک کاری شهروندان، فشار کاری زیادی به آتش نشانان وارد می‌کند که این مسئله اهمیت رسیدگی هرچه سریع‌تر مسئولان این حوزه و رفع مشکلات مربوطه را نشان می‌دهد.

ملکی با اشاره به نکات ایمنی مربوط به آسانسور بیان کرد: برای هر آسانسور با توجه به قدرت موتور کشنده آن توان مشخصی تعریف شده است که نباید هرگز فشار بیش از آن به دستگاه وارد شود، پس هیچ وقت بیشتر از وزن مشخص شده یا تعداد نفرات تعیین شده سوار دستگاه نشوید همچنین داخل کابین آسانسور از پریدن و حرکات اضافی خودداری کنید و از فشار دادن کلید‌های طبقات آسانسور به طور همزمان و مکرر خودداری کنید.

او ادامه داد: هرگز در کابین آسانسور را با دست باز نکنید و اجازه دهید در بصورت سیستمی و اتوماتیک باز شده یا قفل آن آزاد شود. صدای آزاد شدن قفل در را خواهید شنید ضمن اینکه پیش از توقف کامل کابین، از پیاده شدن یا سوار شدن خودداری کنید.

ملکی با تاکید بر بازدید از آسانسور‌ها بیان کرد: آسانسور‌ها هر چند وقت یکبار باید توسط شرکت سازنده مورد بازدید و بررسی قرار گیرد و در صورت نیاز رفع نقص شود.

او ادامه داد: اگر کابین آسانسور به هر دلیل متوقف شد، خونسردی خود را حفظ کنید و با فشار دادن کلید زنگ داخل کابین سایر نفرات حاضر در ساختمان را مطلع کنید، اگر کسی در ساختمان حضور نداشت با سامانه ۱۲۵ سازمان آتش نشانی تهران تماس بگیرید و تا زمان رفع نقص و باز شدن در کابین، از حرکات اضافی که باعث کاهش اکسیژن و افزایش احتمال سقوط می‌شود خودداری کنید.

سخنگوی سازمان آتش نشانی در ادامه تاکید کرد: بلافاصله پس از بروز نقص در سیستم آسانسور تا زمان بررسی سیستم توسط متخصصین از استفاده مجدد از دستگاه خودداری کنید همچنین کودکان و افراد سالخورده را تنها داخل کابین سوار نکنید و به کودکان روش استفاده صحیح از آسانسور را آموزش داده و آنان را از خطرات ناشی از بازی با آن آگاه کنید.

ملکی در ادامه گفت: تمام سیستم‌های آسانسور به ویژه چراغ روشنایی، فن تهویه هوا و زنگ هشدار داخل کابین باید همیشه سالم باشد.

سخنگوی سازمان آتش نشانی با تاکید بر درج ظرفیت و شماره تماس سرویسکار در آسانسور‌ها بیان کرد: میزان توان و ظرفیت مجاز کابین و همچنین شماره تلفن فرد سرویسکار باید روی صفحه‌ای نوشته و داخل کابین نصب شده باشد و مدیر ساختمان باید نظارت بر بازدید به موقع سرویسکاران و رفع نقص احتمالی آنان داشته باشد و اگر کابین به هر دلیلی متوقف شد و کسانی در آن گرفتار شده بودند اجازه ندهید افراد بی تجربه نسبت به باز کردن در اقدام کنند.

او ادامه داد: چنانچه سیستم نیاز به تعمیر و تعویض قطعه‌ای داشت، از قطعات استاندارد و با کیفیت موجود در بازار تهیه کنید. کابین باید کاملاً مقابل طبقات توقف کند و اگر اختلاف سطحی وجود داشته باشد نشانه وجود نقص در سیستم است که باید بررسی شود.

ملکی تاکید کرد: قرار گرفتن مانعی در مقابل چشم الکترونیک کابین به منظور باز نگهداشتن در آن، می‌تواند باعث بروز نقص فنی در سیستم شود. به هیچ عنوان افراد غیرمتخصص سیستم آسانسور را دستکاری نکنند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی افزود: به هنگام سوار شدن در آسانسور دقت کنید که کابین در طبقه مقابل شما وجود داشته باشد. گاهی به دلیل نقص، کابین در طبقه دیگری است و در طبقه شما باز می‌شود و باعث سقوط افراد می‌شود همچنین از حمل اثاثیه سنگین با آسانسور نفربر و یا جابجایی افراد با بالابر‌های ساختمانی خودداری کنید.

ملکی در پایان گفت: اگر شیشه در آسانسور شکسته است به هیچ عنوان دست خود را از آن قسمت داخل نکنید و به هنگام آتش سوزی هرگز از آسانسور استفاده نکنید.

انتهای پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
باشگاه خبرنگاران جوان

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا