افزایش ۴.۴ درصدی رشد ازدواج در اپیدمی کرونا سال ۹۹

اعظم کریمی، با بیان اینکه بخشی از تغییرات تعداد ازدواج و طلاق در سالهای اخیر مربوط به کاهش تعداد موالید طی دهه‌های گذشته است، گفت: آمار ازدواج در سال ۹۹ حدود ۴.۴ درصد نسبت به سال قبل از آن رشد داشته که روندی افزایشی و مثبت تلقی می شود.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از ایسنا، مدیرکل دفتر توسعه اجتماعی معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان اظهار کرد: به طور کلی از سال ۹۲ به بعد تا سال ۱۳۹۸ همواره آمار ازدواج با نرخ کاهشی بین ۹ تا چهار درصد نسبت به سال قبل از خود و روند طلاق نیز با نشیب و فرازهایی مواجه بوده است.

وی ادامه داد: تعداد ازدواج در سال ۱۳۹۸ حدود چهار درصد و طلاق نیز یک درصد کاهش داشته است. در سال ۹۷ نیز ازدواج نسبت به سال قبل از آن ۹ درصد و طلاق 2 درصد کاهش داشت. به طور کلی بخشی از تغییرات در تعداد ازدواج و طلاق در سالهای اخیر مربوط به کاهش تعداد موالید در دهه های گذشته است.

مدیرکل دفتر توسعه اجتماعی معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان، انجام “اقدامات اثرگذار فرهنگی” را از جمله دلایل افزایش ۴.۴ درصدی امر ازدواج در سال ۹۹ دانست و افزود: البته شیوع کرونا و کاهش تجملات و رسوم دست و پا گیر از عوامل اثرگذاری در افزایش میزان ازدواج بوده است.

وی معتقد است که فرهنگ سازی هر چه بیشتر در این رابطه از طریق صدا و سیما و دیگر نهادهای فرهنگی و نمایش و ارائه الگوهای موفق ازدواج ساده و به هنگام بیش از پیش می تواند در فرهنگ سازی ازدواج آسان در این دوره موثر باشد.

کریمی با بیان اینکه بی شک موضوعات اقتصادی همچنان یکی از اصلی ترین موانع ازدواج جوانان به شمار می رود، ادامه داد: در این خصوص دولت باید با بررسی دقیق موضوع و اندیشیدن تمهیدات و ارائه تسهیلات در قالب سیاست های تشویقی به ازدواج بهنگام جوانان در کشور کمک کند. موضوع ضرورت فرهنگسازی و مقابله با تشریفات و رسومات نوظهور از دیگر مسائلی است که به مانع ازدواج جوانان بدل شده است.

مدیرکل دفتر توسعه اجتماعی معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان در پایان خاطر نشان کرد: عدم مهارت کافی در تصمیم گیری و هدف گذاری مناسب در زندگی از دیگر موانع ازدواج است که در این خصوص مشاوره پیش از ازدواج باید الزامی شود و پیش از آن نیز زیرساخت های مناسب این امر در کشور همچون توسعه مراکز تخصصی و نیز بیمه مشاوره فراهم شود. 

انتهای پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا