تفاهم‌نامه‌ همکاری بین پژوهشگاه علوم انسانی و فرهنگستان هنر

تفاهم‌نامه‌ همکاری بین پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و فرهنگستان هنر در نشستی با حضور دکتر قبادی، رئیس پژوهشگاه و دکتر بهمن نامور مطلق، رئیس فرهنگستان هنر و برخی از مدیران دو مجموعه طی نشستی منعقد شد و در آن بر لزوم توجه به گسترش همکاری در حوزه‌های مختلف هنر و علوم انسانی تأکید شد.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از ایسنا، دکتر قبادی در ابتدای این نشست با ارائه گزارشی از فعالیت‌های علمی و پژوهشی این پژوهشگاه و ظرفیت‌های آن، ازجمله شبکه‌ نخبگانی، تشکیل معاونت کاربردی‌سازی و فرهنگی، ظرفیت‌های پژوهشکده‌ دانشنامه‌نگاری، جامعیت پژوهشکده‌های مختلف و نیز توانایی اعضای هیأت علمی برای انجام پژوهش در حوزه‌های بین‌رشته‌ای اظهار کرد: ارتباط دو حوزه‌ علوم انسانی و هنر می‌تواند در حفظ و معرفی مفاخر و میراث مادی و معنوی و تمدنی ایران مؤثر باشد. هم‌افزایی این دو حوزه می‌تواند تمدن را پویا و زنده نگه داشته و به گفت‌وگو وادارد و پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در راستای وظایف و مأموریت‌های سازمانی در سالیان گذشته همواره نگاه ویژه‌ای به موضوع هنر و مطالعات بین رشته‌ای داشته است. وجود پژوهش‌ها و مطالعات ارزشمند در سالیان اخیر نشان از اهمیت و توجه به این حوزه‌ مطالعاتی در این پژوهشگاه دارد.

وی تعامل و همکاری‌های مشترک میان نهادهای علمی و هنری به‌خصوص فرهنگستان هنر را امری مغتنم شمرد.

در ادامه دکتر نامور مطلق، رئیس فرهنگستان هنر نیز با اشاره به جای خالی مطالعات بین‌رشته‌ای به‌ویژه فلسفه هنر یا جامعه‌شناسی هنر، طراحی و برگزاری رویدادهای مشترک میان پژوهشگاه و فرهنگستان را ضروری دانست و تأکید کرد: کار فرهنگستان سیاست‌گذاری و الگوسازی است. ضمن استخراج الگوهای خوب باید به کمک نقد، این الگوها را تقویت کنیم. برخلاف تکنولوژی و علم، حوزه‌ علوم انسانی و هنر نمی‌تواند به واردات امید داشته باشد و این دو حوزه به دلیل نقشی که در هویت‌سازی و فرهنگ دارند، باید مولد و تولیدکننده باشند. در فقدان این دو، هویت مخدوش می‌شود. اگر در حوزه‌ هنر بخواهیم به آفرینش و خلق نایل شویم، ناگزیر باید با حوزه‌های علوم انسانی و اجتماعی ارتباط داشته باشیم تا به تألیف و خلق مؤلف دست یابیم. علوم انسانی می‌تواند به تغذیه‌ هنر کمک و یاری رساند. امیدواریم با همکاری‌های آتی به خصوص در مطالعات بین رشته‌ای بتوانیم رویدادهای مشترکی داشته باشیم که با شناسایی سلیقه و ذائقه‌ زیباشناسی جامعه و نقد این وضعیت بتوانیم با الگوسازی و تقویت الگوها، سلیقه‌ جامعه را ارتقاء بخشیم.

بنابر اعلام اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در پایان این نشست تفاهم‌نامه همکاری میان پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و فرهنگستان هنر به امضا رسید.

انتهای پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
ایسنا

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا