واکسن کرونا ۵ ماه دیگر به دست مردم می‌رسد/ رهبری در مورد واردات واکسن کرونا از آمریکا صحبت کردند

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی، در رابطه با جلسه اخیر کمیسیون بهداشت و درمان با محوریت واکسن کرونا گفت: در این جلسه  علاوه بر اعضای کمیسیون بهداشت و درمان، اعضایی از دولت و سایر کمیسیون‌های حضور داشته و مجلس و دولت بر روی دسترسی سریع هموطنان به واکسن کرونا بسیار تأکید داشتند. البته در این جلسه تعدادی از شرکت‌هایی که در تولید واکسن فعالیت می‌کنند، هم حضور داشتند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: در حال حاضر حدود دو شرکت به تولید واکسن کرونا بسیار نزدیک شدند که یکی از آنها مجوز تست انسانی را هم دریافت کرده است. یکی از شرکت‌ها مشکل بودجه داشت که در جلسه تأکید شد بودجه در اختیار این شرکت قرا بگیرد تا بتواند تحقیقات را انجام دهد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در توضیح واردات واکسن کرونا به کشور تصریح کرد: همانطور که بانک مرکزی اعلام کرده ایران تمایل دارد واکسن را وارد کند. البته ایران غیر از اینکه از واکسن کرونا را ازکواکس پیش خرید کرده، تمایل دارد بنا بر صلاحدید وزارت بهداشت از شرکت‌های دیگر نیز واکسن وارد کند اما مشکل انتقال ارز همچنان پابرجا است.

بخت‌آبادی در خصوص زمان تخمینی ارائه واکسن کرونا خاطرنشان کرد: خوشبینانه‌ترین حالت این است که ایران موفق می‌شود، واکسن تولید داخل را بعد از حدود ۴ الی ۵ ماه، به دست مردم برساند. البته مسئله تولید زمان‌بر است چرا که حداقل ۶ ماه طول می‌کشد آزمایش‌های انسانی پاسخ بدهند و از طرف دیگر مشکلات انتقال ارز و مشکلاتی که ایران از باب تحریم‌ها دارد منجر به ایجاد مشکل برای واردات واکسن شده است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در خصوص واردات واکسن به کشور از طریق کواکس اظهار کرد: مقام معظم رهبری در یکی از سخنرانی‌های خود توصیه کردند که وزارت بهداشت در رابطه با واردات واکسن احتیاط داشته باشند و نظر ایشان درست است. درحال حاضر مشخص نیست چه زمانی واکسن وارد کشور شود و اینکه اگر وارداتی هم بخواهد صورت بگیرد حتما نظر مثبت مقام معظم رهبری را به دنبال خواهد داشت.

وی در پاسخ به اینکه این امیدواری وجود دارد که موانع تحریمی برطرف شود و از طریق کواکس واکسن وارد شود؟ خاطرنشان کرد: احتمال این قضیه ضعیف است. امیدوارم تولید داخلی به نتیجه برسد. البته اگر واکسنی به صورت ضرب‌العجل و اورژانسی وارد کشور شود، سری اول واکسن  در درجه اول در اختیار کادر درمانی و افراد سالمندی که بیماری زمینه‌ای دارند، قرار می‌گیرد. البته معلوم نیست چه زمانی این واکسن‌ها وارد کشور شوند.

بخت‌آبادی در توضیح اینکه خرید واکسن از طریق کواکس غیرقانونی است یا خیر؟ ادامه داد: نمی‌توانیم بگوییم وزرات بهداشت در رابطه با خرید واکسن غیرقانونی عمل کرده است. در این رابطه نظر مقام معظم رهبری نظر نهایی است ایشان حتی از وارد کردن این دارو از کشور آمریکا صحبت کردند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در پایان یادآور شد: در حال حاضر  بسیاری از کشورها از جمله چین، هند، روسیه و کشورهای اروپایی، در زمینه ساخت واکسن فعالیت می‌کنند، اما مقام معظم رهبری در مورد شرکت کواکس صحبتی نکردند. لذا واردات می‌تواند از بسیاری از کشورها به جز آمریکا صورت بگیرد و نمی‌توانیم بگوییم غیر قانونی است.  لازم به ذکر است که برای ایران واردات واکسن از هند، چین و روسیه بسیار راحت‌تر خواهد بود چرا که قیمت واکسن در این کشورها پایین‌تر از کشورهای اروپایی و آمریکا است.

انتهای پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا