همکاری با بازاریاب به‌صورت غیرحضوری

سامانه احراز هویت غیرحضوری افراد از راه دور برای مراکز متقاضی نصب شد

عضو هیئت علمی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران و مجری طرح «احراز هویت غیرحضوری افراد از راه دور با تشخیص چهره و تشخیص زنده‌بودن تصویر» از نصب و استقرار نهایی این سامانه برای مراکز متقاضی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از ایسنا، دکتر هادی ویسی با بیان این‌که برای برخی مراکز متقاضی تحت لیسانس این سامانه تهیه و پس از تائید نهایی و انجام تست‌های امنیتی به آن‌ها تحویل داده شده است، اظهار کرد: هم‌اکنون این سامانه زیر بار عملیاتی عمومی رفته است.

وی مزایای استفاده از این سامانه را کاهش مراجعه حضوری به دفاتر خدماتی، کاهش ترافیک و جلوگیری از سرایت بیماری‌های مسری در زمان همه‌گیری برشمرد و افزود: سامانه «احراز هویت غیرحضوری افراد از راه دور با تشخیص چهره و تشخیص زنده‌بودن تصویر» برای احراز هویت دیجیتالی افراد در دفاتر قضایی، شهرداری، دولت الکترونیک، بانک‌ها، بیمه‌ها و …. کاربرد دارد و ارباب رجوع می‌تواند بدون حضور فیزیکی و به‌صورت دیجیتالی و برخط فرآیندها را با امنیت لازم در منزل طی کند.

مجری طرح با تأکید بر دیجیتالی شدن بیشتر فرآیندها، یکی از کارکردهای کلیدی مراکز فوق را احراز هویت دانست و گفت: در بسیاری از مراکز برای احراز هویت شخص مراجعه‌کننده مدارک شناسایی نظیر کارت ملی درخواست و یا از مراکز معتبر نظیر ثبت احوال استعلام می‌شود و عکس مدرک شناسایی با چهره فرد تطبیق داده می‌شود که از طریق این سامانه می‌توان همه مراحل این کار را به‌صورت الکترونیکی انجام داد.

ویسی با بیان این‌که در داخل کشور برای سجام، بورس، قوه قضائیه(سامانه ثنا) و شماری از بانک‌ها با افتتاح حساب غیرحضوری احراز هویت از این طریق انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: در برخی مراکز اپراتور انسانی حضور دارد و در برخی مراکز الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای این هدف استفاده می‌شود.

این استاد دانشگاه تهران و متخصص هوش مصنوعی درباره رویه انجام کار، گفت: برای انجام احراز هویت غیرحضوری، علاوه‌بر استعلام‌های بیرونی، دو کار اصلی توسط الگوریتم‌های هوش مصنوعی باید انجام شود؛ ابتدا اطمینان از تأیید هویت افراد است که با تطبیق دادن عکس چهره متقاضی(سلفی یا ویدئو) با عکس مرجعی از آن فرد (که می‌تواند از مراجع رسمی مانند ثبت احوال گرفته شود) امکان‌پذیر می‌شود و در مرحله دوم، تشخیص زنده بودن فرد(لایونز) در تصویر است که برای اطمینان از این‌که تصویر ارسالی از روی عکس یا ویدئوی قبلی افراد گرفته نشده و در لحظه فیلمبرداری شده است، می‌باشد. برای این کار روش‌های مختلفی در هوش مصنوعی وجود دارد، از جمله این‌که یک ویدئو از متقاضی گرفته و محتوای آن با الگوریتم‌های پردازش تصویر تحلیل شود و یا این‌که متنی تصادفی به او نشان داده و از فرد خواسته شود که آن را بخواند و یا در زمان‌های خاصی از ضبط ویدئو پلک بزند و یا جهت سر خود را تغییر دهد.

وی ادامه داد: بدین ترتیب کاربر به چالش کشیده می‌شود تا در لحظه یک پاسخ را تولید کند و این موضوع به میزان خوبی از تقلب و روش‌های دور زدن سیستم مانند جعل عمیق (Deep Fake) جلوگیری می‌کند.

ویسی با بیان این‌که در این بخش ۶ تا ۷ الگوریتم هوش مصنوعی را توسعه داده‌ایم که یکتا و اختصاصی است، افزود: از دیگر قابلیت‌های سامانه اجرا شده، تشخیص کیفیت تصویر است که در این حالت چنانچه نور پشت تصویر چهره باشد، کیفیت کاهش می‌یابد و یا اگر تصویر تار باشد (بر اثر لرزش دست موقع تصویر گرفتن) کیفیت افت می‌کند که این موارد با روش‌های تحلیل تصویر تشخیص داده می‌شود و بدین ترتیب کارآیی سامانه بالاتر می‌رود. همچنین قابلیت تشخیص خودکار سن و جنسیت افراد از دیگر قابلیت‌های سامانه است که از آن برای تشخیص هویت افراد مشابه مانند خواهر- برادرها و افراد دوقلو کمک گرفته می‌شود.

مدیر فنی پروژه این سامانه با بیان این‌که برای افراد متقاضی، این سامانه می‌تواند به‌صورت کامل در محل آن‌ها و روی سرورهای سازمان نصب شود، تصریح کرد: در حالتی دیگر افراد می‌توانند به‌صورت ابری یا Cloud درخواست را ارسال کنند تا پس از تحلیل داده‌ها پاسخ سامانه که بیانگر تأیید یا رد هویت فرد متقاضی است، ارائه شود.

ویسی توضیح داد: این سامانه و قابلیت‌های آن برای انجام کارهای بزرگ برای مراکزی چون بانک‌ها، بیمه‌ها، اپراتورها و سازمان‌های بزرگ دولتی و خصوصی می‌تواند بر روی سیستم نصب شود و سرویس نرم‌افزاری و سخت‌افزاری ارائه شود. اما برای کسب و کارهای کوچک مانند برخی صرافی‌های ارز، ویدئو به سرور ابری این سامانه ارسال شده و پس از تحلیل نتایج داده می‌شود.

وی یادآور شد: فاز ۴ این طرح اوایل سال به پایان رسید و هم‌اکنون سامانه به‌صورت عملیاتی آماده ارائه خدمات احراز هویت غیرحضوری به کسب و کارهاست.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
ایسنا

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا