اعلام آمادگی بنیاد ملی نخبگان برای الگوسازی از مفاخر بومی و ایجاد فضای نخبگانی در کشور

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان از آمادگی این بنیاد برای الگوسازی از مفاخر بومی و ایجاد فضای نخبگانی در کشور با استفاده از ابزار روز و خلاقیت با همکاری همه هنرمندان و اصحاب رسانه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از ایرنا، ناصر باقری‌مقدم در مراسم رونمایی از لوح فشرده ۱۱۰ مستند رادیویی درباره نخبگان با تاکید بر لزوم گفتمان‌سازی نخبگانی در کشور، گفت: مهمترین چیزی که در جریان تحولی کشور باید رخ دهد تبدیل آن به یک گفتمان است که اگر این مهم رخ دهد، جریان علمی، فکری، هنری و فرهنگی می‌تواند در مناسبات و تار و پود جامعه اثرگذار باشد.

وی با بیان اینکه هدف اولیه و به ذات بنیاد ملی نخبگان ایجاد گفتمان نخبگانی در کشور است، افزود: این هدف ذیل الگوسازی از مفاخر بومی محقق می‌شود؛ یعنی اگر بخواهیم مدیریت تحولات کشور در اختیار نخبگان قرار گیرد، باید پیشتر گفتمان نخبگانی را در کشور ایجاد کنیم.

باقری‌مقدم ادامه داد: در اخلاق، منش و فرهنگ اسلامی فی ذاته تکریم از مفاخر امری قابل تقدیر است، اما برای گفتمان‌سازی حتماً باید الگوسازی نیز صورت گیرد تا ضمن ایجاد فضای نخبگانی، نخبه‌ و موثر بودن در مسیر توسعه و تعالی کشور و همچنین علم‌اندوزی و خدمت به جامعه بومی، به مهمترین هدف مستعدان‌برتر تبدیل شود.

فضای نخبگانی در کشور حاکم نیست 

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان درخصوص تلاش‌های این بنیاد و دیگر نهادها و سازمان‌ها در ایجاد فضای نخبگانی، اظهار داشت: گرچه موفقیت‌های خوبی در این حوزه حاصل شده، اما باید گفت همچنان فضای نخبگانی در کشور حاکم نیست.

وی افزود: یکی از بهترین دلایل برای اثبات این ادعا، میل وافر مستعدان دانش‌آموزی به تحصیل در رشته‌های پزشکی و بی‌میلی به ادامه تحصیل در رشته‌های علوم‌پایه و علوم‌انسانی است؛ حال اینکه آینده ایران اسلامی به رفع مشکلات و چالش‌های موجود در این علوم وابسته است و امروز کشور به شدت نیازمند حضور مستعدان در این حوزه‌ها است.

باقری‌مقدم با تاکید بر لزوم شناساندن مفاخر بومی به جامعه، اظهار داشت: کماکان گسستی عمیقی بین نسل حاضر و محتوای تولید شده در حوزه نخبگان وجود دارد؛ به این معنا که برنامه‌ها و عملکرد مسئولان در ایجاد فضای نخبگی همگن و منطبق با فضای مستعدان‌برتر نیست.

وی ادامه داد: به همین دلیل باید در حوزه تکریم و الگوسازی گام‌های جدی برداشت و از ابزارهای موجود و از تمام ظرفیت موجود به صورت بهینه برای معرفی و شناساندن مفاخر بومی استفاده کرد که خوشبختانه بخشی از این مهم در قالب همکاری با رادیو ایران محقق شده است.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان تاکید کرد: این قبیل اقدامات باید در صدا و سیما به صورت گسترده انجام شود و با تولید برنامه‌های متنوع، فضای رسانه‌ای کشور را به سمت نهادینه کردن گفتمان نخبگانی سوق داد. الگوسازی از نخبگان و مفاخر و شناساندن اقدامات و خدمات آنان در مسیر توسعه کشور، حتی می‌تواند در کاهش مهاجرت نخبگانی نیز اثرگذاری کم‌بدیل داشته باشد.

وی با بیان اینکه، در ایران تراکم بالایی از نخبگان وجود دارد و این یک موهبت بزرگ خدادادی است، افزود: به همین دلیل بنیاد ملی نخبگان آماده است در زمینه الگوسازی از مفاخر بومی و ایجاد فضای نخبگانی در کشور با همه هنرمندان و اصحاب رسانه همکاری کند تا این مهم با استفاده از ابزار روز و بکارگیری خلاقیت محقق شود.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
ایرنا

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا