حسن یزدانی در رقابت‌های کشتی آزاد بلگراد نقره گرفت

 «حسن یزدانی» در مبارزه فینال وزن ۸۶ کیلوگرم پیکارهای قهرمانی جهان و در پنجمین مبارزه حساس خود مقابل «دیوید تیلور» از آمریکا مغلوب حریفش شد و به مدال نقره رسید. این چهارمین پیروزی تیلور برابر یزدانی بود.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از ایرنا، رقابت‌های رده‌بندی و فینال وزن‌های ۷۰، ۷۹، ۸۶ و ۱۲۵ کیلوگرم جمعه شب از ساعت ۲۰:۳۰ به وقت ایران در سالن اشتارک آرنا شهر بلگراد پایتخت صربستان آغاز شد.

در وزن ۸۶ کیلوگرم حسن یزدانی پس از استراحت در دور اول در دور دوم با نتیجه ۱۰ بر صفر مقابل ایوان ایچیزلی از مولداوی به برتری دست یافت. وی در دور سوم و مرحله یک چهارم نهایی با نتیجه ۱۱ بر صفر سباستین جزیرزانسکی از لهستان را مغلوب کرد و به مرحله نیمه نهایی راه یافت. یزدانی در این مرحله بوریس ماکویف دارنده مدال نقره جهان از اسلواکی را در کمتر از ۲ دقیقه با نتیجه ۱۰ بر صفر شکست داد و به فینال راه یافت.

یزدانی در دیدار فینال به مصاف دیوید تیلور قهرمان المپیک و جهان رفت و با نتیجه ۷ بر یک شکست خورد و نقره گرفت. این دومین مدال نقره تیم ملی کشتی آزاد در پیکارهای قهرمانی سال ۲۰۲۲ جهان در صربستان بود.

دیوید تیلور همانطور که از قبل گفته بود، برای این مبارزه با تاکتیکی متفاوت پای به تشک گذاشته بود. او در سه دقیقه نخست یزدانی را به نوعی کنترل کرد. هر چند یک دقیقه بعد از آغاز کشتی داوران اخطار ۳۰ ثانیه‌ای به او دادند و یک امتیاز یزدانی گرفت. یزدانی همچون نخودی برنامه مشخصی برابر حریفان آمریکایی خود نداشتند. در ثانیه‌های پایان کشتی، یورش‌های تیلور بالاخره جواب داد و او به پاهای نماینده کشورمان رسید تا وقت نخست را ۳ بر یک به پایان برساند.

دو آزادکار سه دقیقه نخست را با کارکردن دست‌ها و زدن زیر کتف‌ها سعی داشتند از اشتباهات یکدیگر استفاده کنند . متاسفانه نماینده کشورمان برنامه‌ای برای حمله نداشت و هر بار حمله او با خیمه‌های سنگین تیلور مواجه می‌شد اما در مقابل این تیلور بود که با برنامه حساب شده چندین مرتبه به پاهای یزدانی رسید و او را خاک کرد. حتی در یک صحنه یزدانی و زمانی که مایه کنده را در اختیار داشت، نتوانست کاری از پیش ببرد تا متاسفانه در مبارزه‌ای که اتحادیه جهانی کشتی از آن به عنوان مبارزه قرن یاد کرده بود و چشم همه جهانیان به آن دوخته شده بود، تیلور برنده آن باشد.   

این ۲ تاکنون پنج مرتبه به مصاف هم رفتند. یزدانی سال گذشته و در فینال پیکارهای قهرمانی سال ۲۰۲۱ جهان در نروژ موفق شد برای نخستین مرتبه تیلور را شکست دهد.

تیلور پیش از این در جام جهانی ۲۰۱۷ کرمانشاه، پیکارهای جهانی ۲۰۱۸ مجارستان و فینال بازی‌های المپیک حسن یزدانی را شکست داده بود.

حسن یزدانی با کسب این مدال نقره، تعداد مدال‌های جهانی و المپیک خود را به عدد ۸ رساند تا با عبور از تختی و سوریان، پرافتخارترین کشتی‌گیر ایران از لحاظ تعداد مدال شود. طلای المپیک ۲۰۱۶ ریو و نقره المپیک ۲۰۲۰ توکیو هم دو مدال المپیک حسن یزدانی است تا در کنار ۶ مدال جهانی، او با ۸ مدال پرافتخارترین کشتی گیر کشورمان شود.

پس از یزدانی، در رده دوم پرافتخارترین کشتی‌گیران ایران، جهان پهلوان تختی و حمید سوریان قرار دارند، مرحوم تختی ۴ مدال جهانی ( ۲طلا و ۲ نقره) و ۳ مدال المپیک (یک طلا و ۲ نقره) کسب کرده است، سوریان هم ۶ طلای جهانی و یک طلای المپیک را به دست آورده است.

 عبدالله موحد و علیرضا حیدری هم هر کدام با ۶ مدال جهانی و المپیک در رده سوم پرافتخارترین کشتی‌گیران کشورمان هستند. موحد ۵ طلای جهانی و یک طلای المپیک  و حیدری هم ۵ مدال جهانی (یک طلا، سه نقره و یک برنز) و یک مدال بزنز المپیک دارد.

تا لحظاتی دیگر امیرحسین زارع در مبارزه رده‌بندی وزن ۱۲۵ کیلوگرم به ترتیب باید به مصاف دیوید تیلور از آمریکا و آمارور دهسی از کانادا بروند.

همچنین امروز مسابقات مقدماتی وزن‌های ۵۷، ۷۴ و ۹۲ کیلوگرم رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی جهان برگزار شد که در پایان کامران قاسم‌پور در وزن ۹۲ کیلوگرم به دیدار فینال راه یافت و یونس امامی در وزن ۷۴ کیلوگرم راهی دیدار رده‌بندی شد.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
ایرنا

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا