عزت الله ضرغامی: مالیات حوزه گردشگری یکسان‌سازی می‌شود

انتشارات موفقیت‌شناسی

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: مالیات در حوزه گردشگری یکسان‌سازی می شود.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از ایسنا، «عزت الله ضرغامی» شامگاه دهم آذرماه ۱۴۰۱ در نشست صمیمی با فعالان گردشگری استان مرکزی، با عذرخواهی درخصوص تاخیر در سفر به استان مرکزی، اظهار کرد: تلاش بر این است که در سفر به استان‌ها برنامه‌های یک روزه داشته باشیم، اما برنامه استان مرکزی دو روزه ترتیب داده شد، البته با وجود آنکه ۱۱۰ شهر را سفر کرده‌ام، هنوز برخی سفرها باقی مانده و کار بسیار است.

وی با بیان اینکه حوزه ماموریتی وزارتخانه، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، امنیتی و سیاسی است، تصریح کرد: میراث فرهنگی بزرگترین اهرم را برای همبستگی ملی دارد. برای دو قطبی کردن میراث قبل و بعد از اسلام تلاش های بسیاری صورت گرفت و مباحث آن را مایه افتراق دانستند در حالی که مایه اتحاد و همبستگی است و وزارتخانه در این امر تلاش بسیاری دارد.

ضرغامی خواستار انتقال روایت درست به گردشگران داخلی و خارجی به عنوان یک وظیفه ملی شد و گفت: استان مرکزی ظرفیت های بسیاری دارد، خمین جاذبه ای مانند بیت امام راحل را دارد و گردشگر با ورود به این مجموعه باید مباحث بسیاری را متوجه شود، اما این امر محقق نمی شود. باید شخصیت امام به صورت کامل به گردشگران معرفی شود، راهنمایان باید نسبت به تمام میراث فرهنگی ملموس و ناملموس و ویژگی های استان آگاه باشند و روایتگران درستی باشند.

وی در خصوص دستورالعمل استانداردسازی اقامتگاه های بومگردی گفت: مسلما استاندارد اقامتگاه بومگردی با هتل متفاوت است، البته برخی از استانداردهای رفاهی و بهداشتی متفاوت نیست.

وی با بیان اینکه در حوزه بومگردی اقدامات فرهنگی بسیاری را می توان اجرایی کرد، افزود: برای آشنایی و معرفی میراث ناملموس باید دقت بسیاری کرد.

ضرغامی خواستار توجه و نگاه متعهدانه به فرهنگ استان مرکزی شد و گفت: استان مرکزی بسیار ویژه و خاستگاه ملا احمد نراقی است. امروز از منزل این عالم بازدید داشتم که برای معرفی آن حرف های بسیاری وجود دارد. این استان برای گردشگر حرف های بسیاری دارد و به لحاظ آماری بالاترین سطح مفاخر و نخبگان را داراست که این یک بنیه برای استان است، اما این ظرفیت به هیچ کس معرفی نشده است.

وی با اشاره به تصویب قانون مرتبط با قیمت برق، گفت: متاسفانه مراکز اقامتی و هتل‌ها در این قانون مستثنی نشدند، البته تفاهم شده است که برای هتل‌ها و مراکز اقامتی میزان مصرف استاندارد محاسبه شود و اگر این اماکن براساس میزان استاندارد برق مصرف کردند، هزینه برق به قیمت قبل محاسبه شود.

ضرغامی با اشاره به اینکه اعتبار گردشگری در کشور ۵۰ میلیارد تومان است که مسلما این رقم کفایت نمی کند و در واقع کشور اعتباری برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری ندارد، گفت: به جهت تامین اعتبارات مورد نیاز به سراغ مجوزها و تسهیلات می‌رویم که وزارتخانه بهترین عملکرد را در این رابطه داشته است. امروز وزارتخانه برای پرداخت تسهیلات تبصره ۱۸ سقف ندارد و در استان برای هرگونه سرمایه‌گذاری که بخواهد صورت گیرد امکان پرداخت تسهیلات وجود دارد. در برنامه ۵ ساله هفتم تبصره هایی باید لحاظ شود، البته در بودجه ۱۴۰۲ تبصره ها وارد نشده و در لایحه مواد دائمی لحاظ می شوند که به حوزه گردشگری کمک می‌کنند.

وی بیان کرد: در حوزه گردشگری هماهنگی دستگاه‌های مختلف نیاز است که البته همکاری‌ها را در این زمینه شاهد و درصدد تقویت همکاری‌ها هستیم و مشکلاتی که به دستگاه‌های دیگر مرتبط است حل و فصل می شود. در بحث مالیات بر ارزش افزوده هتلداران نیز در تلاش و مذاکره هستیم، معاونت گردشگری با سازمان امور مالیاتی جلسه داشت و تفاهم شد که مالیات در حوزه گردشگری یکسان سازی شود و در حدی که لازم است، مالیات اخذ شود، همچنین براساس تصمیم شورای اقتصاد کشور به دلیل شیوع کرونا دریافت مالیات به مدت دو سال تمدید شد و در حوزه مالیات پیگیر انجام کارهای مختلف هستیم.

وزیر میراث فرهنگی تصریح کرد: دولت سیزدهم به صورت کامل در تلاش است و رییس جمهوری به مباحث حوزه گردشگری واقف است. کشور درگیر مشکلاتی است و برخی موارد همچون تامین نیازهای اولیه مردم در شرایط حساس در اولویت قرار دارد. امید است که به سرعت از این شرایط عبور کنیم .

ضرغامی اظهار کرد: جهت حل مسائل به سمت جلو حرکت می کنیم و امیدواریم توسعه گردشگری را به زودی شاهد باشیم.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
ایسنا

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا