همکاری با بازاریاب به‌صورت غیرحضوری

مهم‌ترین فناوری‌های توسعه یافته در سال ۲۰۲۲

دیگر از کسی پوشیده نیست که زندگی انسان‌های امروزی حول فناوری‌های جدید می‌چرخد، قرن بیست و یکم به عنوان دوران علم و فناوری نامیده شده است چرا که در چند دهه گذشته پیشرفت‌های زیادی در این حوزه داشته‌ایم.

 به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از آنا، دیگر از کسی پوشیده نیست که زندگی انسان‌های امروزی حول فناوری‌های جدید می‌چرخد. قرن بیست و یکم به عنوان دوران علم و فناوری نامیده شده است چرا که در چند دهه گذشته پیشرفت‌های زیادی در این حوزه کرده‌ایم. تکنولوژی، مجموعه‌ای از مهارت‌ها، دانش، تکنیک‌ها و تجربیاتی است که انسان به کمک آن‌ها، محیط زندگی خود را به منظور ساخت ابزارها، ماشین‌ها، محصولات و خدمات تغییر می‌دهد تا نیاز‌ها برآورده شوند. در واقع ارمغانی است که دنیای ما را گسترده‌تر، راحت‌تر و هیجان‌انگیزتر می‌کند. هر آنچه که برای ما یک خیال است، ممکن است روزی به خاطر پیشرفت‌های علمی و ظهور تکنولوژی‌های جدید، به واقعیت بپیوندد. سال ۲۰۲۲ ما را به موجی از روند‌ها و نوآوری‌های برتر فناوری سوق داده است. در این راستا به بررسی فناوری‌هایی که در این سال رشد داشته‌اند، پرداخته‌ایم که در ادامه از نظر می‌گذرانید.

داغ‌ترین اصطلاح روز در فناوری

هوش مصنوعی یکی از قدیمی‌ترین دستاورد‌های دنیای فناوری محسوب می‌شود که امروزه نقش مهمی در زندگی تمامی کاربران جهان دارد و یکی از داغ‌ترین اصطلاحات روز در فناوری به حساب می‌آید. دلیل این امر این است که در سال‌های اخیر نوآوری‌ها و پیشرفت‌های بسیاری در زمینه هوش مصنوعی به وجود آمده که در گذشته فقط در فیلم‌های علمی تخیلی دیده می‌شدند، اما کم‌کم به واقعیت تبدیل شده‌اند. تقلید از ساختار مغز انسان، درک متقابل و کمک دوطرفه، خودآموزی و بازاندیشی در مورد گونه‌های مختلف حیات بیولوژیکی، جایگزینی افراد در مشاغل مختلف و تقلب در بازی‌های کامپیوتری همگی تنها برخی از کار‌هایی هستند که امروزه هوش مصنوعی می‌تواند انجام دهد.

هوش مصنوعی در دهه گذشته غوغای زیادی به پا کرده، اما همچنان یکی از تکنولوژی‌های جدید محسوب می‌شود چرا که تأثیرات چشمگیر آن بر روش زندگی، کار و بازی در مراحل اولیه قرار دارد. این تکنولوژی در حال حاضر به دلیل برتری خود در تشخیص تصویر و گفتار، برنامه‌های ناوبری، دستیار‌های شخصی تلفن‌های هوشمند، برنامه‌های اشتراک گذاری سواری و بسیاری موارد دیگر معروف شده است. با افزایش استفاده و نیاز صنایع مختلف، هوش مصنوعی برای برنامه‌ریزی پروازها، پیش‌بینی ریسک‌های تجاری، ارزیابی تعمیر و نگهداری، بهبود بهره‌وری انرژی و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌شود و در واقع راه را برای آینده‌ای هوشمندتر و کارآمدتر هموار می‌کند.

حضور فراگیر انواع اشیاء در اطراف ما

اینترنت اشیا یک پارادایم جدید است که در سناریو‌های ارتباطات بی‌سیم و مدرن به سرعت در حال رشد است. ایده اصلی این مفهوم، حضور فراگیر انواع اشیاء در اطراف ما است، از جمله سنسورها، محرک‌ها، تلفن‌های همراه و … که از طریق طرح‌های آدرس‌دهی منحصربه‌فرد قادر هستند با برقراری ارتباط با یکدیگر و همکاری برای دستیابی به اهداف مشترک هماهنگ شوند. در اینترنت اشیاء، بسیاری از اشیاء که ما را احاطه کرده‌اند، در یک یا چند فرم در شبکه قرار می‌گیرند. فناوری‌های شبکه حسگر، برای برآورده ساختن این چالش جدید، که در آن سیستم‌های اطلاعاتی و ارتباطی نامرئی در محیط اطراف ما جاسازی شده است، افزایش می‌یابد. این امر باعث به وجود آمدن اطلاعات بسیاری می‌شود که باید در قالب یکپارچه، کارآمد و به‌راحتی قابل تفسیر، ذخیره، پردازش و ارائه شوند.

اینترنت اشیا در حال حاضر امکان اتصال دستگاه‌ها، لوازم خانگی، اتومبیل‌ها و موارد دیگر را فراهم می‌کند و می‌توان آن‌ها را از طریق اینترنت به اشتراک گذاشت. این فناوری همچنین امکان امنیت و کارایی بیشتر را فراهم می‌کند. این امر تصمیم گیری بهتر را برای کسب و کار‌ها با جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات تضمین می‌کند. این فناوری پیش بینی تعمیر و نگهداری، سرعت بخشیدن به مراقبت‌های بهداشتی، بهبود خدمات پشتیبانی مشتری و مزایای متعدد دیگری را برای هر صنعت دیگری فعال می‌کند.

این روز‌ها کار‌های بیشتری از جمله قفل کردن از راه دور خانه، نظارت بر تناسب اندام و گرم کردن فر قبل از رسیدن به خانه را توسط اینترنت اشیا انجام می‌دهیم. اینترنت اشیا به سازمان‌ها کمک می‌کند تا ایمنی، کارکرد و تصمیم‌گیری خود را بهبود بخشند.

جذاب‌ترین فناوری در سال‌های اخیر

واقعیت افزوده (AR) برای بسیاری از افراد به خصوص برای گیمر‌ها هیجان انگیز بوده است. AR به عنوان یکی از جذاب‌ترین روند‌های فناوری برتر در سال‌های اخیر نامیده می‌شود. اکنون تنها در موقعیت‌ها و احتمالات زندگی واقعی اعمال می‌شود. اپل در نهایت AR را با یکپارچگی پیشگامانه در سیستم عامل iOS خود پذیرفته است و به طور یکپارچه اجازه می‌دهد محتوای بصری همه جانبه بخشی از زندگی روزمره شما باشد. AR پتانسیل بسیار زیادی در یادگیری، سرگرمی، بازاریابی و حتی توانبخشی پس از آسیب دارد. می‌توان از این فناوری برای یادگیری پزشکان برای انجام جراحی، عرضه تجربه عمیق‌تر به بازدیدکنندگان موزه، بهبود پارک‌های موضوعی، یا حتی افزایش بازاریابی استفاده کرد.

هرچند این فرآیند تکنولوژی برای بازی شکل گرفته، اما برای یادگیری نیز استفاده شده است، مانند VirtualShip، یک برنامه شبیه‌سازی که برای یادگیری کاپیتان‌های کشتی‌های نیروی دریایی، ارتش و گارد ساحلی ایالات متحده استفاده می‌شود.

فناوری که نیاز به تکامل مداوم دارد

با پیشرفت تکنولوژی هکر‌ها همچنان پیچیده‌تر می‌شوند. کسب‌وکار‌ها و افراد را سالانه میلیون‌ها دلار متضرر می‌کنند. به همین دلیل ضروری است که اطمینان حاصل شود که امنیت سایبری به طور مداوم در حال تغییر است و هر کسب و کار اقدامات احتیاطی مناسبی را برای محافظت از خود و اطلاعات مشتریان خود انجام می‌دهد.

امنیت سایبری شاید به عنوان یک تکنولوژی نوپیدا به نظر نرسد، اما درست مانند سایر تکنولوژی‌ها در حال تکامل است. این تا حدی به این دلیل است که تهدید‌ها دائماً جدید هستند. نفوذگر‌های بدخواه که در دسترسی غیرقانونی به داده‌ها دارند، به این زودی تسلیم نخواهند شد و همچنان به یافتن راه‌هایی برای عبور از سخت‌ترین اقدامات امنیتی ادامه خواهند داد. همچنین تا حدی به این دلیل است که تکنولوژی نوظهور برای افزایش امنیت سازگار شده است.

تا وقتی که ما نفوذگر داریم، امنیت سایبری یک تکنولوژی پرطرفدار باقی خواهد ماند، زیرا دائماً برای دفاع در برابر آن نفوذگر‌ها تکامل می‌یابد. به عنوان دلیلی بر نیاز شدید به متخصصان امنیت سایبری، تعداد مشاغل امنیت سایبری سه برابر سریع‌تر از سایر مشاغل تکنولوژی رشد می‌کند. به گفته گارتنر، تا سال ۲۰۲۵، ۶۰ درصد از سازمان‌ها از خطر امنیت سایبری به عنوان یک عامل تعیین کننده اصلی در انجام تراکنش‌های شخص ثالث و تعاملات تجاری استفاده خواهند کرد.

بخشی از اقتصاد دیجیتال

NFT‌ها بخشی از اقتصاد دیجیتال بوده که در حال تبدیل شدن به جریان اصلی هستند چرا که به مردم اجازه مالکیت می‌دهد. توکن غیرقابل تعویض یا همان NFT شی دیجیتال است که شامل کد و داده‌های کامپیوتری که مالکیت بر چیزی را نشان می‌دهد. املاک و مستغلات در دنیای دیجیتال، تجهیزات ویژه روی یک بازی رایانه‌ای، صندلی یک کنسرت به صورت آنلاین می‌تواند بخشی از NFT باشد. توکن‌ها می‌توانند ترکیبی هم باشند.

سیستم ثبت و ضبط داده

بلاک چین سیستم ثبت و ضبط داده است که نمی‌توان با تخریب نقطه مرکزی، داده‌های ذخیره شده را نابود کرد. تصور عامه ارتباط بلاک چین با ارزرمز است. اما ماهیت بلاک چین وسیع‌تر از آن بوده و به «داده» می‌توان افزود، استخراج کرده و یا آن را تغییر داد. همچنین، بلاک‌چین‌ها براساس اجماع هستند، از این رو هیچ نهادی نمی‌تواند کنترل داده‌ها را در دست بگیرد. با بلاک‌چین، برای نظارت یا اعتبارسنجی تراکنش‌ها به شخص ثالث قابل اعتماد نیاز ندارید. چندین صنعت در حال مشارکت و پیاده‌سازی بلاک‌چین هستند و با افزایش استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین، درخواست برای کارشناسان ماهر نیز افزایش می‌یابد.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا