ناصر باقری‌مقدم: فرآیند شناسایی نخبگان تغییرکرد

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

 قائم مقام بنیاد ملی نخبگان از تغییر فرآیند شناسایی نخبگان خبر داد و گفت: وظیفه اصلی این بنیاد تعیین استانداردهای نخبگی در کشور و سیاست‌گذاری‌ و برنامه‌ریزی‌ لازم در این زمینه است و براساس این استانداردها با همکاری هر یک از دستگاه‌های اجرایی نخبگان دستگاه‌ها شناسایی و حمایت می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از ایرنا، ناصر باقری‌مقدم با تاکید بر اینکه مرجع رسمی و استاندارد شناسایی نخبگان در کشور بنیاد ملی نخبگان است، گفت: مستعدان و نخبگان متعلق به کشور و جامعه‌ هستند و بنیاد وظیفه شناساندن آنها به جامعه، تکریم و الگوسازی از این عزیزان را برعهده دارد. در فرآیند جدید متناسب با این سطح‌بندی و میزان اثرگذاری نخبگان امکاناتی در اختیار آنها قرار می‌گیرد تا دامنه اثرگذاری ایشان بیشتر شود.

وی یادآور شد: بر همین اساس برای شناسایی نخبگان و مستعدان کشور چند تغییر اساسی رخ داده که از جمله آن می‌توان به تغییر شناسایی منفعل به شناسایی فعال اشاره کرد. در گذشته برای شناسایی این افراد سامانه‌ای داشتیم که نخبگان و بیشتر مستعدان اطلاعات و مشخصات خود را بارگذاری می‌کردند، اما در روش جدید به صورت فعال اقدام به شناسایی نخبگان خواهیم کرد و از این طریق می‌توانیم به سرعت بانک داده‌های نخبگان را افزایش دهیم.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان خاطرنشان کرد: در شیوه جدید، شناسایی نخبگان به صورت فعال انجام شده و با مراجعه به نهادهای تخصصی، نخبگان شناسایی و شیوه‌های قبلی تکمیل می شود.

باقری مقدم تغییر معیارهای شناسایی نخبگان از معیارهای صرفا «علمی» به معیارهای «اثربخشی» را دیگر تغییر ایجاد شده در آیین‌نامه شناسایی نخبگان برشمرد و گفت: ما علاوه بر معیارهای احراز نخبگی که در گذشته داشتیم که شامل معدل و تعداد مقاله می‌شد به رویکردهای حل مسایل نخبگان نیز توجه کردیم و نخبگانی که بیشترین اثرگذاری را از طریق حل مساله داشته باشند، حمایت و امتیازات بالاتری را دریافت خواهند کرد، ضمنا ساحت‌های نخبگی از علمی به سایر زمینه‌ها مانند فناوری، صنعتی، مدیریتی و فرهنگی و هنری توسعه خواهد یافت.

وی با بیان اینکه تاکنون از این دسته بندی به دلیل بعضی اثرات نامطلوب پرهیز می‌شد، اظهار داشت: تاکنون هر فرد مستعد سرآمد یا نخبه ای صرفا از سمت بنیاد در قالب طرح‌های بنیاد، پشتیبانی‌ها و جوایزی دریافت می کرد اما در حال حاضر برای تحقق حکمرانی نخبگان، کشور نیاز دارد تا نخبگان واقعی در یک ساز و کار دقیق در حوزه های مختلف شناسایی شوند تا با مرجعیتی که دارند در جامعه پیرامونی خود اثرگذار بوده و در تصمیم گیری‌ها و تصمیم سازی‌ها نقش آفرین باشند.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان به دو روش «کمی» و «کیفی» شناسایی نخبگان اشاره کرد و افزود: در روش «کمی» با استفاده از ابزارهایی چون نرم‌افزارهای جستجو و علم‌سنجی و هوش مصنوعی شناسایی را آغاز خواهیم کرد و در روش «کیفی» از طریق نظرات اساتید و برجستگان علمی کشور و نهادهای تخصصی هر بخش، به صورت شبکه‌ای این شناسایی را تکمیل می‌کنیم.

باقری مقدم ادامه داد: در تغییر سوم در فرآیند شناسایی، مخاطبان بنیاد رتبه‌بندی می‌شوند. برخی از مخاطبان بنیاد ملی نخبگان افرادی هستند که مستعد هستند و به تازگی مسیر نخبگی را آغاز کرده اند و برخی دیگر پله‌های نخبگی را با تلاش طی کردند و در جایگاه‌های سرآمدی و نخبگی قرار گرفته‌اند. طبیعی است هر چه از دامنه مستعدان به سمت قله‌های نخبگی حرکت کنیم افراد محدودتر خواهند شد.

وی در پاسخ به سوالی درباره شناسایی نخبگان در دانشگاه‌ها و سایر دستگاه‌های اجرایی گفت: مرجع رسمی و استاندارد شناسایی نخبگان در کشور بنیاد ملی نخبگان است. وظیفه اصلی بنیاد تعیین استانداردهای نخبگی در کشور و سیاست‌گذاری‌ و برنامه‌ریزی‌ لازم در این زمینه است و براساس این استانداردها با همکاری هر یک از دستگاه‌های اجرایی، نخبگان این دستگاه‌ها شناسایی و حمایت خواهند شد.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
ایرنا

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا