سفارش رپورتاژ آگهی: 09128237336

تشریح مزیت‌های راه‌اندازی سامانه سیاق

به گفته کارشناسان، با راه‌اندازی سامانه سیاق (سامانه یکپارچه احکام قضائی)، زمینه برای ابلاغ و اجرای برخط و آنی احکام قضائی در شبکه بانکی فراهم شده است.

به گزارش پایگاه خبر ی موفقیت شناسی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،روز گذشته بانک مرکزی با همکاری قوه قضائیه از سامانه سیاق (سامانه یکپارچه احکام قضائی) رونمایی کرد. سامانه سیاق بر اساس ماده ۱۹ و ۲۱ نحوه اجرای محکومیت‌های مالی و بند الف و ت ماده ۱۱۷ قانون برنامه پنج‌ساله ششم راه اندازی شده است.

سامانه‌ای که معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در خصوص آن گفت: با بهره‌گیری از سامانه سیاق از این پس با حذف مکاتبات کاغذی و دیوان‌سالاری بین دستگاهی و از طریق گسترش تعاملات الکترونیکی بین نظام بانکی و دستگاه‌های قضائی، کلیه مراحل شناسایی حساب‌ها توسط مرجع قضائی، صدور دستور مسدودی و رفع مسدودی حساب، به صورت آنلاین و در لحظه و در تمام ساعات شبانه روز قابل انجام است.

برخط بودن و حذف کاغذ بازی؛ مزیتی که فرزانی کارشناس امور بانکی با اشاره به آن در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: این سامانه و این حذف کاغذ بازی تاثیر به سزایی در تحقق عدالت، کاهش زمان رسیدگی و رسیدن نتیجه در پرونده‌های قضائی به نفع مردم خواهد داشت.

این کارشناس امور بانکی گفت: یکی از دغدغه‌های اشخاص در طرح دعوا یا شکایت در مراجع قضائی امکان جابه‌جایی سریع اموال به ویژه از طریق حساب بانکی است. فرد در هر مرحله از رسیدگی و یا حتی بعد از صدور حکم نگران این مسئله خواهد بود که فرد مقابل در این مراحل اموال خود را جابه‌جا کند. با راه اندازی این سامانه پیش‌بینی این فرآیند برخط می‌تواند این دغدغه را تا حد خوبی برطرف کند و حاشیه امنی را برای افراد ایجاد کند.

تسهیل امور یکی دیگر از اهدافی است که سامانه سیاق آن را دنبال می‌کند؛ نکته‌ای که رئیس کل بانک مرکزی محمد رضا فرزین با تاکید برآن گفت: خوشبختانه اجرای این سامانه مهم که با همکاری بانک مرکزی و قوه قضائیه عملیاتی شده است دستاورد‌های بسیار خوبی داشته است و هدف اصلی آن هم تسهیل امور برای عموم مردم است.

در ادامه نیز بالسینی کارشناس امور بانکی در خصوص سایر مزیت‌های راه اندازی این سامانه گفت: راه اندازی سامانه یکپارچه احکام قضائی یا به شکل خلاصه سیاق که روز گذشته رخ داد گام بسیار موثری در گسترش تبادلات آنلاین در مجموعه نظام حاکمیتی است یک خلا جدی در این حوزه در گذشته وجود داشت به طور مثال وقتی احکامی قضائی صادر، حسابی مسدود و یا بنا بود بعد از صدور حکم قضائی رفع مسدودی رخ دهد این فرآیند طولانی بود و حتی تا ۲۰۰ روز طول می‌کشید. به دنبال راه اندازی این سامانه که یکی از اقدامات کلیدی بانک مرکزی است، این فرآیند به شکل آنلاین عملیاتی می‌شود و ظرف چند دقیقه احکام قضائی به شبکه بانکی اعلام خواهد شد. چنین اقدامی امکان وقوع فساد در شبکه بانکی را به سبب برخط شدن کاملا کاهش می‌دهد.

کاهش اطاله دادرسی با سامانه سیاق

او در ادامه بیان کرد: با این سامانه امکان کوتاه شدن فرآیند دادرسی و اطاله دادرسی رقم می‌خورد به سبب این که نظام قضائی می‌تواند به سرعت با سیستم بانکی در ارتباط باشد و در کل گام بسیار مهمی است. در نظام اقتصادی کشور هر چقدر به سمت شفافیت ناشی از اطلاعات آنلاین حرکت کنیم عملا به کارآمدی نظام اقتصادی کشور کمک شایانی می‌شود.

حالا بر اساس اعلام بانک مرکزی، با استقرار سامانه سیاق متوسط اجرای حکم از ۲۰۰ روز در سال ۹۴ به حداکثر ۴ دقیقه در سال ۱۴۰۲ کاهش پیدا کرده است سامانه‌ای که علاوه بر افزایش سرعت در امور اعلامی، شفافیت را هم افزایش خواهد داد.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
باشگاه خبرنگاران جوان

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا