تشریح ارائه بن‌کارت‌های غیرنقدی به مادران باردار و شیرده دارای سوء تغذیه

مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی چترا

مدیرکل بهداشت، بیمه‌های اجتماعی و درمان کمیته امداد برنامه این نهاد در خصوص حمایت از مادران باردار و شیرده را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه پایگاه موفقیت شناسی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مجتبی احمدلو، مدیرکل بهداشت، بیمه‌های اجتماعی و درمان کمیته امداد در یادداشت خود که بدین منظور نوشته، آورده است: سوء تغذیه یکی از مشکلات شایع در بین مادران باردار و شیرده در بسیاری کشور‌ها است. از پیامد‌های نامطلوب سوء تغذیه می‌توان به اختلال در رشد و تکامل مغزی وجسمی، تضعیف سیستم ایمنی بدن و افزایش موارد مرگ و میر، افزایش هزینه‌های درمانی و مراقبت‌های پزشکی، افت تحصیلی و تحمیل بار سنگین مالی بر اقتصاد جامعه نام برد.

سوء تغذیه مادر در دوران بارداری اثرات عمیقی بر سلامت دوران باردار می‌گذارد و سلامت مادر و جنین را حتی طی سال‌های پس از زایمان نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

از مهمترین علل بروز سوء تغذیه در مادران می‌توان به فقر، دسترسی نداشتن به غذای کافی، بیسوادی، ناآگاهی تغذیه‌ای، اپیدمی بیماری‌های عفونی مثل شیوع بیماری کووید- ۱۹ در شرایط فعلی و تبعات اقتصادی آن دانست. مهمترین مداخلاتی که برای پیشگیری از سوء تغذیه در گروه‌های آسیب‌پذیر تغذیه‌ای باید به کار گرفته شود، توانمندسازی خانوار با اجرای طرح‌های اشتغال‌زایی و کمک به افزایش درآمد خانوار، آموزش تغذیه‌ای به منظور استفاده بهینه از منابع غذایی موجود و در دسترس به ویژه آموزش و توانمندسازی زنان که مسئولیت تهیه و طبخ غذا در منزل را به عهده دارند و هم چنین کمک‌های غذایی است که با جلب همکاری بخش‌های مختلف توسعه، مشارکت جامعه و خیران باید به مورد اجرا گذاشته شود.

پیشگیری و کنترل سوءتغذیه مادر باردار نقش مهمی در رشد جسمی و تکامل مغزی جنین و همچنین حفظ و ارتقای سلامت مادران دارد و هرگونه تاخیر در رساندن مواد مغذی به مادر و جنین در طول دوره بارداری و ماه‌های اول زندگی شیرخوار میتواند پیامد‌های غیرقابل جبران از جمله افزایش مرگ و میر نوزاد به دلیل وزن کم، کاهش بهره هوشی و اختلال در توانمندی‌های جسمی و ذهنی کودکان که نسل آینده کشور هستند را به دنبال داشته باشد.

در ادامه این یادداشت آمده است: از ابتدای سال ۱۳۹۹ اجرای برنامه ارتقای سلامت مادران باردار و شیرده در قالب توزیع سبد غذایی به روش بن کارت غیرنقدی طی تفاهم نامه‌ای از سوی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی به کمیته امداد امام خمینی (ره) واگذار شد. برنامه مشارکتی ارتقای سلامت مادران باردار و شیرده با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و بنیاد علوی و کمیته امداد در حال ارائه خدمات به مادران دارای سوء تغذیه‌ای است که توسط مراکز بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور بر اساس شاخص‌های تن سنجی شناسایی و سپس به ادارات شهرستانی و استانی کمیته امداد معرفی می‌شوند و پس از استحقاق سنجی (حداکثر تا دهک ۵) می‌تواند از مزایای این برنامه بهره‌مند شوند.

لازم به ذکر است منابع مالی اجرای برنامه توسط بنیاد مستضعفان و بنیاد علوی به صورت سالیانه تامین می‌شود که طی سال جاری تعداد ۶۰ هزار نفر مادر شناسایی شده مستحق دریافت بن کارت غیر نقدی به صورت ماهیانه مبلغ سه میلیون و ۵۰۰ هزار ریال می‌توانند از فروشگاه‌های منتخب دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، مواد غذایی که توسط دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت تهیه و اعلام شده است، خریداری کنند.

پایان پیام/

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
باشگاه خبرنگاران جوان

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا