همکاری با بازاریاب به‌صورت غیرحضوری

عباس مسجدی آرانی: جذب روان‌شناسان بالینی و روانپزشکان، کم و توزیع آن در کشور ناعادلانه است

نماینده وزارت بهداشت در شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره گفت: در حال حاضر ۱۲ هزار تخت روانپزشکی داریم و جذب روان‌شناسان بالینی و روانپزشکان اندک همچنین توزیع آنها در کشور ناعادلانه است.

به گزارش پایگاه خبری موفقیت شناسی به نقل از ایسنا، دکتر عباس مسجدی آرانی در نشست مشترک رئیس، اعضای شورای مرکزی، هیئت بازرسان و معاونان سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره کشور با وزیر بهداشت اظهار کرد: در قرآن کریم، کتاب هدایت، که همه ما اعتقاد داریم مسیر زندگی ما براساس این کتاب نورانی تدوین شده است؛ ۲۶۴ آیه در سه بعد سلامت جسمانی، اجتماعی و روانی بیان شده است؛ ۱۰۱ آیه قرآن کریم در قالب سلامت جسمانی، ۹۴ آیه در قالب سلامت روانی و ۶۹ آیه در قالب سلامت جسمانی است.

وی با اشاره به مباحث سلامت روانی، اجتماعی و توصیه‌هایی که در قرآن انجام شده، افزود: این مباحث شامل صبر و شکیبایی در امور، توکل به خدا، آرامش و اطمینان قلبی، دوری از غم و اندوه و اعتقاد به اینکه بعد از هر سختی، آسایش و راحتی است که به تعبیر روان‌شناسان  سلامت در فکر، رفتار و احساسات است.

نماینده وزیر بهداشت در شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ادامه داد: امروزه متخصصان در دنیا از بحث اختلالات روانی فراتر رفته‌اند و برنامه‌ریزی‌ها به سوی بهزیستی ذهنی، اقدامات پیشگیرانه و مقابله با اختلالات روانی و بهبود کیفیت زندگی رفته که مستلزم توسعه رشته، تولید محتوای آموزشی کتب، بسته‌های آموزشی و رسیدگی و نظارت بر محتوای تولیدات رشته است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران با اشاره به روان‌شناس‌نماها، اظهار کرد: همانطور که در رشته‌های پزشکی با افراد فاقد صلاحیت و پزشک نما مواجه هستیم در رشته‌های روان‌شناسی و مشاوره نیز روان‌شناسان و مشاوران جعلی مشکلاتی در جامعه ایجاد کرده‌اند و خدمات استانداردی که متخصصان حوزه سلامت‌روان واجد آن هستند، نخواهند داشت.

وی افزود: روان‌شناسی در بستر رشته‌های علوم پایه تعریف می‌شود و باید به حمایت از متخصصین حوزه، رعایت عدالت در دسترسی به خدمات ارزان، برقراری بیمه‌های پایه و تکمیلی برای خدمات روان‌شناسی و مشاوره پرداخت که شکستن این سد با اقدام موثر و حمایت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پس از ۲۰ سال انجام شد و خوشبختانه بخشی از خدمات رشته تحت پوشش بیمه قرار گرفت.

مسجدی با اشاره به گزارش ارائه شده در شورای عالی نظام پزشکی در خصوص محرومیت ۹۰ درصدی مردم از دریافت خدمات رشته و اینکه بار ۱۵ درصد از بیماری‌ها امروزه اختلالات روانی است، تصریح کرد: عمده مشکلات کشور در زمینه افسردگی، اعتیاد و اختلالات دوقطبی است و براساس آمار اعلام شده در سال ۱۳۹۴ توسط وزارت بهداشت، اکنون ۱۲ هزار تخت روانپزشکی داریم که توزیع آن ناعادلانه است. چنانچه ۳۴۸ تخت اورژانس موجود است و در ۱۷ استان نیز هیچ تختی جهت ارائه خدمات سلامت‌روان موجود نیست و در حوزه اطفال ۳۲۹ تخت، که در دولت سیزدهم به تعداد آن اضافه شده و از این تعداد نیز هیچ سهمی برای این حوزه در نظر گرفته نشده است و نهایتا اینکه جذب روان‌شناسان بالینی و روانپزشکان اندک و توزیع آن در کشور ناعادلانه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره؛ استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران عنوان کرد: تقاضا داریم، برنامه ارتقای سلامت‌روان سریعاً بازنویسی شود. به این دلیل که سلامت‌روان موضوعی فقط مرتبط با وزارت بهداشت نیست و در این برنامه بیش از ۲۰ دستگاه مسئولیت دارند. اگر ما بخواهیم جلوی آسیب‌های اجتماعی را بگیریم و فعالیت‌هایی را در بهزیستی و سلامت مردم در حوزه روان انجام دهیم و براساس اسناد بالادستی و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری که ۳ یا ۴ بند آن مرتبط با سلامت روان‌ است عمل کنیم، باید حمایت شورای عالی سلامت را دارا باشیم.

 پایان پیام

اگر به کارآفرینی علاقه‌مند هستید از این رسانه دیدن کنید
منبع
ایسنا

پایگاه خبری موفقیت شناسی

هدف ما امیدآفرینی در جامعه و ایجاد حس خوب و مثبت است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا